آمریکا در آفریقا به فرانسه اردنگی میزند.پس از کودتا در پشت‌کنار فرانسه، ارتش آمریکا عملیات خود در نیجر را از سر گرفت

ترجمه مجله هفته

در حالی که عملیات نظامی سربازان فرانسوی مستقر در نیجر به حالت تعلیق درآمده است و فرانسه در حال مذاکره با دولت جدید برای خروج منظم نیروهای خود از این کشور است، ارتش آمریکا می‌تواند عملیات خود را در این کشور غرب آفریقا از سر بگیرد. مکرون پیش از این سیاست آمریکا در آفریقا را مورد انتقاد قرار داده است.


ارتش آمریکا عملیات پرواز با پهپاد و هواپیماهای سرنشین‌دار از پایگاه‌های هوایی در نیجر را بیش از یک ماه پس از اینکه یک کودتا این فعالیت‌ها را به طور موقت متوقف کرد، از سر گرفت. این خبر را رئیس ستاد نیروی هوایی آمریکا برای اروپا و آفریقا روز چهارشنبه اعلام کرد.

از زمان کودتای میهن‌پرستانه در ژوئیه، ۱۱۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در این کشور در حرکت‌های خود به پایگاه‌های نظامی خود محدود شده‌اند. هفته گذشته، پنتاگون اعلام کرد که برخی از پرسنل نظامی و دارایی‌ها از پایگاه هوایی نزدیک به نیامی، پایتخت نیجر، به پایگاه دیگری در آگادیز منتقل شده‌اند. نیامی حدود ۹۲۰ کیلومتر از آگادیز فاصله دارد. از سرگیری پروازها پس از آن صورت گرفت که پاریس خروج نیروهای خود را از نیجر اعلام کرد.

در پاسخ به پرسش خبرگزاری آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه ایالات متحده چگونه می‌تواند بدون این پروازها، عملیات خود را ادامه دهد، ژنرال جیمز هکر، فرمانده عالی نیروی هوایی برای اروپا و آفریقا، گفت که در هفته‌های اخیر برخی از این ماموریت‌های شناسایی و نظارت به دلیل مذاکرات ایالات متحده با کودتاچی‌ها از سر گرفته شده‌اند.

در همین حال، نفوذ فرانسه در آفریقا در حال کاهش است. رئیس‌جمهور مکرون اخیراً در سخنرانی خود اختلافات بین فرانسه و سایر کشورهای غربی در مورد سیاست آفریقا را علنی کرد. وی به ویژه از ایالات متحده و ایتالیا که می‌خواهند با کودتاچی‌ها در نیجر کنار بیایند، انتقاد کرد. به نظر می‌رسد انتقاد وی به دولت ایتالیا که از ابتکار میانجی‌گری الجزایر حمایت می‌کند، و همچنین به آمریکایی‌هایی است که بلافاصله پس از کودتای میهن‌پرستانه در نیجر، ویکتوریا نولند، دیپلمات ارشد آمریکا را برای دیدار با رهبران جدید دولت به نیامی فرستادند. مکرون در سخنرانی خود گفت که پاریس از مداخله دیپلماتیک و احتمالاً نظامی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) حمایت می‌کند. برخلاف ECOWAS، ایالات متحده هنوز هیچ تهدیدی را علیه کودتاچی‌ها در نیجر اعلام نکرده است، اگرچه از حمایت خود برای سازمان منطقه‌ای به طور علنی ابراز داشته است. ایالات متحده تاکنون نیروهای خود یا کارکنان سفارت آمریکا را از نیجر خارج نکرده است.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید