یکی از بزرگترین اشتباهات قضایی در تاریخ کشور!دادگاه عالی برزیل: محکومیت های لولا “یکی از بزرگترین اشتباهات قضایی در تاریخ کشور” است.

نوشته ماریا لوزیارا هاتجه

آمریکا ۲۱

ترجمه مجله هفتهبرازیلیا در پرونده فساد لاوا جاتو مربوط به شرکت نفت دولتی پتروبراس، رئیس دیوان عالی (STF)، دیاس تافولی، تصمیم به لغو شواهد ادعایی و استفاده شده از قبل گرفته است. در همان زمان، او انتقادات شدیدی را از دست اندرکاران و اجرای عملیات – از جمله زندانی شدن رئیس جمهور فعلی لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا – ابراز کرد.

تافولی شواهدی را که به‌عنوان بخشی از توافقنامه‌های نرم‌افزاری پیرامون طرح‌های رشوه‌گیری شرکت به‌دست آمده بود، ضبط کرد. آنها دیگر نباید در آینده در هیچ روند قانونی استفاده شوند.

او همچنین درباره بازداشت لولا در سال ۲۰۱۸ به عنوان بخشی از عملیات لاوا جاتو اظهار نظر کرد. این یکی از بزرگترین اشتباهات قضایی در تاریخ کشور بود. این اتهامات در واقع روز به روز از بین می روند. چنین تبانی و جانبداری ثابت می کند که یک توطئه واقعی برای متهم کردن یک مرد بی گناه برای جرم هایی که هرگز مرتکب نشده است، طراحی شده است.
در جریان تحقیقات لاوا جاتو جرم ها بررسی شد. با این حال، مبارزه با فساد برای “کشاندن یک رهبر سیاسی به دادگاه به شیوه ای جناحی و تبانی” مورد سواستفاده قرار گرفت.

از سال ۲۰۱۴ دادستان های “گروه ویژه لاوا جاتو” از سیاستمداران بلندپایه، پیمانکاران ساختمان و مقامات پتروبراس تحقیق می کنند. سال‌ها، شرکت‌های ساختمانی پر قدرت به مقامات و احزاب رشوه پرداخت می‌کردند و در ازای آن قراردادهای عمومی و گران‌قیمت از پتروبراس دریافت می‌کردند. محاکمه های لاوا جاتو با انگیزه های سیاسی تعدادی از مدیران و مهمتر از همه سیاستمداران چپ را به زندان انداخت.

تافولی از افراد درگیر در این روند انتقاد کرد، مانند قاضی سابق لاوا جاتو، سرجیو مورو – که بعدها وزیر دادگستری رئیس جمهور افراطی راست بولس شد – و دادستان سابق دلتان دالانول و اقدامات آنها. آنها روند قانونی را نادیده گرفتند. این در مورد شکنجه روانی به منظور به دست آوردن شواهد ادعایی علیه افراد بی گناه است.

مورو، سناتور فعلی ایالت پارانا، در مورد این اتهامات در X (توئیتر سابق) اظهار نظر کرد. او تاکید کرد که فساد در دولت های حزب کارگر تحت لولا و دیلما روسف واقعی بود. فرآیند لاوا جاتو در چارچوب قانون و با سال ها تایید دیوان عالی کشور انجام شد.

دالاگنول همچنین هم در X نوشت. “بزرگترین اشتباه در تاریخ کشور محکومیت لولا نبود، بلکه همکاری دیوان عالی با فساد لولا و بیش از ۴۰۰ سیاستمدار محکوم شده بود. با لغو محکومیت و توافق، با لغو محکومیت ها به فساد در برزیل پاداش داده خواهد شد.
دفتر دادستانی عمومی و پلیس فدرال (PF) اکنون باید از کسانی که در دادگاه لاوا جاتو دخیل بودند و اقدامات آنها تحقیق کنند. قرار است یک تیم تحقیقاتی برای بررسی تخلفات احتمالی مقامات دولتی و ارتقای جبران خسارات وارده تشکیل شود.

لولا از آوریل ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۹ در کوریتیبا زندانی بود. حکم زندان توسط قاضی سابق مورو به عنوان بخشی از لاوا جاتو، یکی از بزرگترین پرونده های فساد در دهه های اخیر برزیل صادر شد. با توجه به تصمیم دیوان عالی در مرحله دوم، بازداشت لولا لغو شد. در سال ۲۰۲۱، دادگاه عالی برزیل تمام محکومیت های فساد علیه لولا و سایر محکومیت های مربوط به املاک و مستغلات او را لغو کرد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید