نیکاراگوئه و چین توافقنامه تجارت آزاد امضا کردند
کردندنوشته رودی کرز
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفتهنمایندگان دولت‌های چین و نیکاراگوئه در یک مراسم مجازی در ۳۰ اوت قرارداد جامع تجارت آزاد را امضا کردند. امضای این توافق‌نامه مبادله کالاها و خدمات را آسانتر کرده و سرمایه گذاری را تسهیل میکند.

این توافقنامه توسط وانگ ونتائو، وزیر تجارت چین و لائوریانو اورتگا، مشاور رئیس جمهور نیکاراگوئه در امور سرمایه گذاری، تجارت و همکاری بین المللی امضا شد. پس از تصویب در ژانویه ۲۰۲۴ به اجرا در خواهد آمد.

“توافق برداشت اول” بین دو کشور، محدود به چند محصول، در ماه می سال جاری به اجرا درآمد. از طریق قراردادی که اکنون امضا شده است، ۹۱.۴ درصد از کل محصولاتی که نیکاراگوئه در حال حاضر به جهان صادر می کند، اولویت های تعرفه ای برای صادرات به چین دریافت خواهند کرد. ۷۱ درصد از محصولات نیکاراگوئه را می توان بلافاصله پس از اجرایی شدن توافقنامه تجارت آزاد، بدون عوارض گمرکی صادر کرد.

برای حمایت از اقتصاد داخلی و ملی نیکاراگوئه، سبدهای کالا برای این توافق مورد مذاکره قرار گرفت که در آن محصولات شامل تنها پس از پنج، ده یا ۱۵ سال از تعرفه معاف می شدند. به گفته وزیر توسعه، صنعت و تجارت، خسوس برمودز، صادرات موز، کاکائو و فرآورده های آن، فلزات گرانبها، لبنیات، گوجه فرنگی، زنجبیل، مواد گیاهی، روغن کنجد و برخی محصولات دیگر به چین به مدت ده سال ممنوع می شود. خبرگزاری کوبا پرنسا لاتینا نیز از طلا در میان محصولات قابل صادرات نام برده است.

در نیکاراگوئه ۹۰ درصد مواد غذایی مصرفی در این کشور کشت می شود و با قیمت های پایین به فروش می رسد. تولید مازاد در حال حاضر در آمریکای مرکزی به بازار عرضه می شود.

در این قرارداد، نیکاراگوئه از محصولات تولید شده توسط صنایع کوچک حمایت کرد و واردات مربوطه را از چین مستثنی کرد. این محصولات حساس شامل گوشت گاو، گوشت خوک و مرغ، تخم مرغ، لبنیات، عسل، برنج، سبزیجات و میوه جات، موز، چنار، قهوه، ذرت، بادام زمینی، روغن، شکر، ژامبون، کاکائو و همچنین منسوجات، پوشاک و کفش های چرمی سخت افزار و مبلمان چوبی هستند.

رسانه آنلاین نیکاراگوئه La Prensa درباره اینکه آیا کشتارگاه های این کشور مایل به ترک بازارهای سنتی صادراتی خود برای ورود به بخش تجاری جدید هستند یا خیر ابراز تردید کرد. این پیشنهاد زیاد نیست و بازار چین باید قیمت بسیار جذابی را ارائه دهد.

لوریانو اورتگا توضیح داد که امضای توافقنامه تجارت آزاد درها را به روی یک بازار بزرگ باز می کند. وی افزود: ما متقاعد شده ایم که این امر مزایای اقتصادی و اجتماعی برای خانواده های نیکاراگوئه، سرمایه گذاری های جدید، ایجاد مشاغل بیشتر و انتقال فناوری از چین به نیکاراگوئه به همراه خواهد داشت.

اورتگا همچنین خواستار حضور قوی‌تر چین در نیکاراگوئه شد و ابراز امیدواری کرد که چین به نیکاراگوئه به عنوان یک مرکز تجاری برای کل منطقه آمریکای مرکزی نگاه کند.

برای اینکه اقتصاد نیکاراگوئه از توافق تجارت آزاد با چین استفاده کند، وزیر بازرگانی برمودز می‌خواهد انجمن تولیدکنندگان در این کشور را برای برآورده کردن خواسته‌هایی که تجار چینی ممکن است ارائه کنند، تشویق کند.

برمودز اهمیت ویژه این قرارداد تجاری را با بیان اینکه نیکاراگوئه اخیرا تحریم ها و موانع زیادی بر سر تجارت منطقه ای، دوجانبه و چندجانبه داشته است، توضیح داد. چین از نظر سیاسی و اقتصادی برای نیکاراگوئه در کنار سایر شرکای تجاری خود امن تر است.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید