زلنسکی نگران است که حمایت غرب از کشورش کاهش یابد.نوشته آندریا پوچیو

ترجمه مجله هفته

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین احساس می کند که حمایت از اوکراین توسط شرکای غربی در حال کاهش است، اگرچه او اطمینان دارد که حمایت جو بایدن، مستاجر فعلی کاخ سفید، در صورت پیروزی در انتخابات بعدی باقی خواهد ماند، در غیر این صورت او با سناریویی مشابه خروج عجولانه یانکی ها از افغانستان در سال ۲۰۲۱ مواجه خواهد شد.

بر اساس گزارش این رسانه های فرانسوی، کی یف پس از سه ماه ضد حمله تنها پیشرفت اندکی داشته است و این سوال که چه مدت طول خواهد کشید یا اینکه آیا موفق خواهد شد، ذهن رهبران غربی را به خود مشغول کرده است.
با توجه به نتایج بسیار اندک ضد حمله ای که قرار بود سرنوشت درگیری را تغییر دهد، انتظار اینکه در آینده هم واقعا تغییری صورت بگیرد غیر واقعی بنظر میرسد.

در حالی که رهبران غربی همچنان وعده می دهند که “تا زمانی که لازم باشد” در کنار اوکراین باقی خواهند ماند، زلنسکی می گوید که او “تغییر روحیه در میان برخی از شرکای خود” را تشخیص داده است.

این تغییر روحیه چندان دور از ذهن نیست، به ویژه با توجه به نتایج ناچیز ضدحمله ای که قرار بود سرنوشت جنگ را تغییر دهد.
زلنسکی در این باره می‌گوید: “من این حس را دارم، وقتی می‌خوانم، گوش می‌دهم و به چشمانشان نگاه می‌کنم [وقتی می‌گویند] “همیشه با شما خواهیم بود”. او همچنین اضافه می‌کند که مطمئن نیست که اینطور باشد.

به گفته زلنسکی، این رویکرد همچنین برای غرب خطرناک است، زیرا میلیون‌ها پناهجوی اوکراینی در کشورهای اروپایی ممکن است در صورت قطع کمک‌ها واکنش مبهمی از خود بروز دهند.

در پاسخ به شکایت‌های غربی‌ها در مورد کندی ضدحمله، رئیس‌جمهور گفت که این نشان‌دهنده سطح خطر شدیدی است که عملیات در آن انجام می‌شود. او ادعا می‌کند که اگر اوکراین از توصیه‌های ارسال نیرو بیشتر پیروی می‌کرد، “هزاران” نفر را از دست می‌داد.

در این میان، رسانه‌ها خاطرنشان می‌کنند که برخی از شرکا ممکن است مشکلات اخیر اوکراین در میدان نبرد را به عنوان بهانه‌ای برای مجبور کردن این کشور به مذاکره با روسیه ببینند.

با این حال، زلنسکی همچنان به رد ایده سازش با رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، ادامه می‌دهد. او گفت: “من باید آماده باشم، تیم من باید آماده باشد برای یک جنگ طولانی و از نظر احساسی، آماده هستم.”

بسیاری از متحدان غربی کی‌یف، از جمله ایالات متحده، سال آینده انتخابات دارند و زلنسکی اعتراف می‌کند که حفظ حمایت دشوار خواهد بود، به‌ویژه اگر پیشرفت‌های قابل توجهی در جبهه نباشد.

رئیس‌جمهور همچنین گفت که بهترین راه برای “ترغیب دولت‌ها به باور اینکه در سمت درست ایستاده‌اند، فشار بر آنها از طریق رسانه‌ها است”. او گفت: “مردم می‌خوانند، بحث می‌کنند، تصمیم می‌گیرند و فشار می‌آورند.”

او همچنین خاطرنشان کرد که امیدوار است رئیس‌جمهور ایالات متحده، جو بایدن، اگر در انتخابات مجدد پیروز شود، مسیر خود را در رابطه با اوکراین حفظ کند. او سپس گفت “آیا می‌خواهید یک افغانستان ۲؟” تکرار شود. علاوه بر این، رئیس‌جمهور اوکراین ابراز امیدواری کرد که اتحادیه اروپا نه تنها ارائه کمک‌ها را حفظ کند، بلکه امسال مذاکرات را در مورد فرآیند الحاق اوکراین به این اتحادیه آغاز کند. به گفته او، این اقدام “روحیه را در اوکراین بالا می‌برد و به مردم قدرت می‌دهد”.

در نهایت، زلنسکی معتقد است که هیچ امکانی برای پایان مذاکرات درگیری وجود ندارد و بیشتر از هر چیز امیدوار است که ما به ریختن میلیاردها یورو در چاه بی‌انتهای او ادامه دهیم.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید