رئیس جمهور بعدی مکزیک یک زن است.مکزیک: دو زن برای جانشینی رئیس جمهور لوپز اوبرادور نامزد می شوند
مورنا و فرنته آمپلیو برای اولین بار زنان را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده معرفی کردند. وزیر خارجه سابق حاضر به پذیرش شکست نیست
توسط دیوید کک
آمریکا ۲۱

ترجمه مجله هفته

دو بلوک سیاسی مهم کشور، برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نامزدهای خود را معرفی کردند. برای حزب مورنا، حزب رئیس‌جمهور فعلی، آملو یا لوئیز اوبرادور، که با حزب سبز و حزب کار همکاری می‌کند، کلادیا شاینباوم پاردو نامزد خواهد شد. برای فرنته آمپلو ائتلاف احزاب PAN، PRI و PRD، Xóchitl Gálvez Ruiz نامزد خواهد شد. بنابراین، تقریباً قطعی است که یکی از این دو نفر، اولین رئیس‌جمهور زن در تاریخ کشور خواهد شد.

این دو نامزد پیشینه‌های بسیار متفاوتی دارند. شاینباوم از یک خانواده دانشگاهی در مکزیکوسیتی می‌آید و در آنجا تحصیل کرده و دکتری گرفته است. او از مدت‌ها پیش با آملو مرتبط بوده است و برای او در وزارت محیط زیست مکزیکوسیتی، زمانی که شهردار بود، کار می‌کرد، در سال ۲۰۰۶، پس از اینکه آملو انتخابات ریاست جمهوری را از دست داد، بیش از یک و نیم ماه با او اعتصاب کرد و از سال ۲۰۱۸ تا ژوئن امسال خود پایتخت را اداره کرد.

از سوی دیگر گالوز، همیشه بر اصالت و ریشه‌های بومی خود تأکید می‌کند. او از یک شهر کوچک در ایالت هیدالگو می‌آید و گفته است که در دوران کودکی برای امرار معاش، مربا می‌فروخته است. او چندین شرکت تأسیس کرد، در زمان ریاست جمهوری ویسنته فوکس، مدیر کمیسیون ملی توسعه اقوام بومی بود و از سال ۲۰۱۸ سناتور PAN است.

هم مورنا و هم متحدان آن و هم بلوک فرنته آمپیلو می‌خواستند سرنوشت انتخاب نامزدهای خود را با نظرسنجی‌های عمومی تعیین کنند.با این حال، روند انتخاب گالوز زودتر از موعد پایان یافت، زیرا تنها رقیب باقی‌مانده‌اش، بئاتریس پارادس، از رقابت کنار کشید.
مورنا این اقدام را با این استدلال توجیه کرد که برتری گالوز (۵۸ به ۴۲ درصد) غیرقابل‌انکار است و “در این راستا و با تمام مسئولیت باید با هوشیاری و استراتژی عمل کنیم، زیرا مکزیک در اولویت است”. آملو اظهار داشت که برای حزب مورنا، خواسته مردم تعیین‌کننده است، نه “دداتسو”، یک عمل رایج در مکزیک که در گذشته رئیس‌جمهور با اشاره انگشت، جانشین خود را به‌طور علنی تعیین می‌کرد.

با این حال، انتخاب شایتباوم شائبه‌برانگیز است. در نظرسنجی جناح حاکم، شش نامزد شرکت کردند و او با کمی بیش از ۴۰ درصد بیشترین آرا را به دست آورد. نفر دوم، مارسلو ابرارد کمی بیش از ۲۵ درصد را دریافت کرد. با این حال، چندین مفسر ادعا می‌کنند که آملو به‌تنهایی در مورد نتیجه انتخابات تصمیم گرفته است، به‌زعم برخی حتی در سال ۲۰۲۱.

همچنین شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه فرماندار متعلق به حزب مورنا از ایالت کولیما از بودجه دولتی برای حمایت از انتخاب شاینباوم در ایالت همسایه خالیسکو استفاده کرده است. اتهامی که او آن را رد کرد.

علاوه بر این، پرونده مارسلو ابرارد نیز وجود دارد. او از سال‌ها پیش همکار سیاسی آملو است. او پس از آملو شهردار پایتخت بود و سپس وزیر امور خارجه دولت وی بود. اکنون، او در برابر شاینباوم شکست خورده است. در حالی که همه نامزدها پیروزی شاینباوم را پذیرفته‌اند و از او حمایت می‌کنند، مارسلو ابرارد شکستش را نمی پذیرد. او میگوید “من به این خانم تسلیم نمی‌شوم”. او روز دوشنبه گذشته به رهبری حزب مهلت داد تا انتخابات را تکرار کند، زیرا معتقد است که این انتخابات به نفع شاینباوم دستکاری شده.
اگر این خواسته برآورده نشود، او حزب مورنا را ترک خواهد کرد و جنبش سیاسی خود را تأسیس خواهد کرد. با این حال، بسیار بعید است که انتخابات تکرار شود، به این دلیل که آملو، شاینباوم را به‌طور علنی به‌عنوان جانشین خود معرفی کرده است و به او “عصای فرماندهی” (bastón de mando) را تحویل داده است تا “جنبش ما را رهبری کند و تغییر را ادامه دهد که بازیگر اصلی آن مردم مکزیک بوده‌اند، هستند و خواهند بود”، همانطور که در توییتر نوشت.

در نظرسنجی های قبلی، شاینبام به وضوح از رقیب خود جلوتر است. با این حال، نزدیکی ادراک شده به آملو می تواند برای او نقطه ضعفی باشد، زیرا این خطر وجود دارد که صرفاً به عنوان عروسک خیمه شب بازی او تلقی شود. از سوی دیگر، گالوز این مشکل را دارد که باید بتواند رای دهندگان را فراتر از رای دهندگان سنتی فرنته آمپلیو بسیج کند.

دمتریو سودا از روزنامه ال اکونومیستا چالش دیگری را برای گالوز و شینباوم می بیند: آنها همچنان باید بتوانند در نامزدی نامزدهای مجلس سنا و مجلس نمایندگان که انتخابات آنها نیز برای سال آینده برنامه ریزی شده است، نظر داشته باشند. اگر آنها شکست بخورند، با وجود به دست آوردن ریاست جمهوری در پارلمان بدون قدرت خواهند بود، در این صورت ممکن است در حکومت با مشکلات بزرگی مواجه شوند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید