آمریکا به سیاست ترور رهبران مخالف در آفریقا بازمیگردد؟سرویس اطلاعات خارجی روسیه: آمریکا قصد دارد رهبران “ناخوشایند” آفریقایی را از بین ببرد

ترجمه مجله هفته

بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط سرویس اطلاعات خارجی روسیه، واشنگتن باید دوباره به راه‌کار حذف فیزیکی رهبران آفریقایی بازگردد. تمرکز سیا بر کسانی است که در منافع آمریکا در قاره آفریقا را تهدید میکنند.

سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SWR) در یک بیانیه مطبوعاتی رسمی اعلام کرد که سازمان های اطلاعاتی آمریکا در حال بازگشت به راه‌کار حذف رهبران “ناخوشایند” افریقایی هستند. بر اساس اطلاعات موجود، واشنگتن ظاهرا از وضعیت نیجر راضی نیست، جایی که اخیرا یک دولت انتقالی به رهبری ژنرال عبدالرحامانه چیانی در یک کودتای نظامی به قدرت رسید. آمریکا باید به این فکر کند که چگونه توسعه آفریقا را به یکی از مراکز قدرت در جهان چند قطبی که برای غرب خطرناک است، متوقف کند. علاوه بر این، تمرکز بر روی بالا کشیدن میراث فرانسه در منطقه مهم استراتژیک ساحل است.

به گفته سرویس اطلاعات خارجی روسیه، واشنگتن در حال بررسی گزینه های مختلف برای به اصطلاح تقویت دموکراسی است. کاخ سفید استفاده از جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) را در این زمینه غیر منطقی می داند، زیرا روابط نزدیکی با فرانسه دارد. در عوض، حذف فیزیکی رهبران کودتا، که توسط اکثریت مردم حمایت می شوند، به عنوان یک روش موثرتر دیده می شود. نمایندگان سرویس های اطلاعاتی آمریکا قرار است مستقیما با شرکای خود درباره عاملان احتمالی حملات احتمالی صحبت کنند. تمرکز بر روی افرادی است که از مجاورت رئیس ساختارهای انتقالی در این کشورهای سرکش قرار دارند، ترجیحا کسانی یا نظامیان محلی که آموزش های ویژه ای در موسسات آموزشی وزارت دفاع ایالات متحده دریافت کرده اند.

این واقعیت که ایالات متحده باید از چنین “روش های کثیف” استفاده کند، چیز جدیدی نیست. سرویس اطلاعاتی به یاد میاورد که واشنگتن از دهه ۱۹۶۰ برای از بین بردن رهبران قوی در قاره آفریقا تلاش کرده است. در میان چیزهای دیگر، آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) در قتل پاتریس لومومبا در کنگو، سرنگونی فرانسیس نکرومه در غنا و دستگیری نلسون ماندلا در آفریقای جنوبی و رهبران دیگر کشورهای غرب آفریقا دست داشت. به عنوان تایید کاراکتر وحشیانه و کینه توزانه فعالیت های سرویس مخفی، سرویس اطلاعات خارجی روسیه به سخنان لیندون جانسون، رئیس جمهور ایالات متحده، که سیا را به عنوان “شرکت لعنتی قاتلان” توصیف کرده بود، منجر شد.

در نتیجه، سرویس اطلاعات خارجی روسیه اشاره کرد که در مواجهه با بیداری ژئوپلیتیکی غیرمنتظره و بسیار ناخوشایند افریقا، واشنگتن تصمیم گرفت به روش های قدیمی و اثبات شده متوسل شود.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید