نشست کشورهای گروه بیست یک نقطه عطف بود

سرگئی لاوروف، وزیر اور خارجۀ روسیه گفت: «نشست سران گروه ۲۰ به دلیل تمرکز آشکار بر تعادل در اقتصاد به یک نقطه عطف تبدیل شد.

وزیر امور خارجۀ فدراسیون روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این رویداد گفت: نشست سران گروه ۲۰ در دهلی نو یک نقطه عطف بود. زیرا، دستورالعمل‌های روشنی برای اطمینان از تعادل منافع در اقتصاد جهانی ترسیم کرد.

او در ادامه گفت: «اعلامیه [گروه ۲۰] همۀ آنچه را که باید مطابق وعده‌های دیرینه برای تأمین تعادل منافع اقتصاد جهانی اجرا شود، به ما یادآوری می‌کند». وی خاطرنشان کرد که این مسیر «کوتاه نیست»، اما اجلاس اخیر «از نظر تمرکز صریح بر روی چنین وظایفی، یک  نقطۀ عطف بود».

وزیر امور خارجه تصریح کرد که بیانیۀ نهایی اجلاس، هدف اصلاح صندوق بین‌المللی پول و سازمان تجارت جهانی را که به نظر وی تلاش‌های آن‌ها توسط آمریکا و متحدانش «محدود» می‌شود، مورد تأکید قرار داد.

لاوروف خاطرنشان کرد: «در این بیانیه همچنین لزوم انجام تعهدات و وعده‌ها در خصوص انتقال فن‌آوری به کشورهای جنوب جهانی که از سوی غرب محقق نمی‌شود، مورد توجه قرار گرفته است». او افزود: «پیام واضح این است که کشورهای در حال توسعه دیگر نمی‌پذیرند در مقابل انتخاب نادرست- مبارزه با فقر یا سرمایه‌گذاری در تغییرات آب و هوایی قرار داده شوند. این یک جایگزین نادرست است».

رهبران گروه ۲۰ در نشست هند از ۹ تا ۱۰ سپتامبر، خواستار اصلاح سازمان تجارت جهانی شدند. در این بیانیه آمده است که کشورهای عضو گروه ۲۰ بر لزوم اصلاح سازمان تجارت جهانی برای بهبود همۀ وظایف آن و ایجاد «یک ساختار حل و فصل اختلاف با عملکرد خوب و قابل دسترس برای همۀ اعضا» تا سال ۲۰۲۴ مجدداً تأکید می‌کنند.

در سند پایانی آمده است که کشورهای گروه ۲۰ همچنین، تضمین «زمینۀ بازی مساوی و رقابت منصفانه از طریق مقابله با حمایت‌گرایی و اقدامات ضد بازار» برای ایجاد فضای تجاری و سرمایه‌گذاری مطلوب برای همۀ شرکت‌کنندگان در بازار را ضروری می‌دانند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید