فرانسه متهم به برنامه ریزی برای “تجاوز” به نیجر

.

ترجمه مجله هفته

پاریس متهم به برنامه ریزی برای مداخله در نیجر است زیرا همچنان نیروهای خود را به چندین کشور منطقه اعزام می کند. این ادعای دولت نظامی این کشور غرب آفریقایی است. روابط بین نیجر و قدرت استعماری سابق فرانسه پس از کودتای ژوئیه بدتر شده است.


سرهنگ آمادو ابدرامان، سخنگوی دولت در نیامی، در بیانیه ای که روز شنبه از تلویزیون ملی پخش شد، گفت.”فرانسه استقرار نیروهای خود را در چندین کشور ECOWAS (جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا) ادامه می دهد تا یک تجاوز به نیجر را که در همکاری با این سازمان مشترک برنامه ریزی کرده است، آماده کند”،

به نقل از خبرگزاری فرانسه اکوواس تهدید کرده است که در این کشور مداخله میکند تا محمد بازوم، رئیس جمهور برکنار شده را دوباره به قدرت بازگرداند. مقامات ارشد فرانسوی نیز بارها اعلام کرده اند که پاریس از مداخله نظامی این بلوک حمایت خواهد کرد.

با این حال، به گفته علی لامین زینا، نخست وزیر منصوب شده از سوی نظامیان نیجر، مداخله نظامی ECOWAS توسط همه کشورهای عضو حمایت نمی شود. او روز دوشنبه به رسانه ها گفت که دولت جدید در نیامی امیدوار است در “روزهای آینده” با این بلوک به توافق برسد.

نظامیان نیجر حضور نیروهای فرانسوی در این کشور را “غیرقانونی” خوانده و خواستار خروج فوری آنها شده اند.

در جریان اجلاس G20 در دهلی نو، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفت که کشورش دولت نظامی نیجر را به رسمیت نمی شناسد و انتقال نیروهای خود فقط “به درخواست رئیس جمهور بازوم” امکان پذیر است.

پاریس قبلاً در آغاز امسال نیروهای خود را از بورکینافاسو خارج کرده بود. فرانسه همچنین پس از تنش ها با دولت نظامی پس از کودتای سال ۲۰۲۰، نیروهای خود را از مالی خارج کرد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید