غرب گوش شیخ اماراتی را کشید.

فشار بر شیوخ خلیج فارس

یک هیئت از ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا فشار بر امارات متحده عربی را افزایش می دهد.

نوشته کارین لوکفلد
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

در جریان سفری به دبی در اوایل هفته، از امارات متحده عربی خواسته شد تا تحریم های اعمال شده علیه روسیه را رعایت کند. به امارات متحده عربی متهم شده است که محصولاتی را به روسیه تحویل می دهد که در لیست تحریم های غرب قرار دارند.

بر اساس گزارش های رسانه های مختلف انگلیسی زبان، به طور خاص، قرار است تحویل تراشه های کامپیوتری، تجهیزات الکترونیکی و سایر محصولاتی که به طور کامل یا جزئی در ایالات متحده ساخته شده اند، به روسیه متوقف شود. اینها محصولات دوگانه هستند که هم برای مصارف مدنی و هم نظامی استفاده می شوند. ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا می گویند که این محصولات برای تولید تسلیحات روسیه برای جنگ در اوکراین استفاده می شود.

در اوایل ماه اوت، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده، جیکوب سوليوان، در دیدار با شیخ امارات متحده عربی، محمد بن زاید آل نهیان، بر تغییر مسیر امارات متحده عربی اصرار کرد. روز پنجشنبه، رئیس کمیسیون اروپا، اورزولا فون در لاین، نیز با شیخ دیدار کرد. آنها «مسائل مختلف همکاری بین اتحادیه اروپا و امارات متحده عربی را مورد بحث قرار دادند».

واشنگتن اعلام کرد که این گفتگوها بخشی از «تعهد دیپلماتیک گسترده» با شرکای ما است که هدف آن این است که روسیه را به دلیل حمله به اوکراین پاسخگو کند. ترکیه و قزاقستان نیز در ماه های اخیر از سوی هیئت های غربی مورد بازدید قرار گرفته اند و به آنها گفته شده است که تجارت با شرکت های روسی که در لیست تحریم ها قرار دارند را متوقف کنند. در غیر این صورت، آنها کاری خواهند کرد که شرکت های این کشورها دسترسی به بازارهای G7 را از دست بدهند.

در وزارت خزانه داری ایالات متحده گفته شد که امارات متحده عربی «کشور تحت نظارت» است. شرکت هایی که در امارات متحده عربی مستقر هستند، گفته می شود که بین ژوئیه و نوامبر ۲۰۲۲ کالاهای «ساخت آمریکا» به ارزش بیش از پنج میلیون دلار به روسیه تحویل داده اند. (لطفا به مبلع توجه سود ۵ میلیون دلار، پارتی شبانه آل نهیان بیشتر از ۵ میلیون دلار خرج برمیدارد این تمام اتهام برای ترساندن و ایجاد ارعاب شیوخ خلیج فارس است! امارات میتوان ارزش نوکری غرب را درک کند- مترجم)

نمایندگان امارات متحده عربی به وال استریت ژورنال گفتند که آنها مقررات مربوط به صادرات محصولات دوگانه و همچنین «یکپارچگی سیستم مالی جهانی» را رعایت می کنند. در ماه مارس ۲۰۲۳، مجوز یک بانک روسی در امارات متحده عربی لغو شد. وزیر تجارت امارات متحده عربی، ثانی بن احمد آل سعیدی، در ماه آوریل به اندیشکده آتلانتیک کانسیل گفت که آنها به تحریم های سازمان ملل متحد پایبند هستند.

از فوریه ۲۰۲۲، ایالات متحده علیه روسیه ۳۱۲۶ تحریم اعمال کرده است. علاوه بر این، ۱۵۸ کشتی و ۲۲ هواپیمای روسیه در لیست تحریم های ایالات متحده قرار دارند. بین فوریه ۲۰۲۲ و اوت ۲۰۲۳، اتحادیه اروپا در مجموع ۱۴۱۱ تحریم علیه روسیه اعمال کرد. این آمار شامل تحریم هایی که از سال ۲۰۱۴ اعمال شده اند، نمی شود.

در جریان رای گیری های مختلف در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، امارات متحده عربی حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرده است. امارات متحده عربی مانند اکثر کشورهای عضو سازمان ملل متحد، به تحریم های اقتصادی علیه روسیه که توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا اعمال شده است، نپیوسته است. در سراسر جهان، درگیری اوکراین به عنوان درگیری بین روسیه و غرب طبقه بندی می شود که بسیاری از کشورها می خواهند از آن دور بمانند.

روابط بین امارات متحده عربی و روسیه پایدار است. پیوستن امارات متحده عربی به گروه کشورهای بریکس در پایان ماه اوت، این روابط را بیشتر عمیق کرد. هر دو کشور در ائتلاف «OPEC plus» همکاری می کنند، همکاری صادرکنندگان نفت که هر دو ماه یک بار در مورد میزان تولید نفت به توافق می رسند.

در ژوئن ۲۰۲۳، بن زاید، رئیس امارات متحده عربی در مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ شرکت کرد و با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار کرد. به گزارش خبرگزاری تاس، بن زاید اطمینان داد که «اگر بتوانیم در تثبیت اوضاع در مسائل انسانی نقشی ایفا کنیم، به هر طریق ممکن کمک میکنیم». پوتین، به نوبه خود، «تعهد بشردوستانه» امارات را که در فوریه ۲۰۲۳ میانجی گری تبادل اسیران جنگی بین روسیه و اوکراین شد، تمجید کرد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید