چرا پوتین پریگوژین را کشت؟ – سیمور هرش

چرا پوتین پریگوژین را کشت؟

روسیه از درگیری مستقیم با ناتو اجتناب می کند و کنترل بر «اوکراین شرقی» را تقویت می کند.

سیمور هرش

ترجمه میرفخراییمجله هفته

در دو هفته گذشته، ما به گذشته نظامی ایالات متحده نگاه کرده ایم. اکنون وقت آن است که شما را در مورد جنون مداوم اوکراین به روز کنیم.

با عواقب مرگ پریگوژین، رهبر گروه واگنر، در ماه گذشته شروع کنیم. این مزدور با اجاره دادن نیروهای خود به عنوان آدمکش به ویژه در آفریقای مرکزی، ثروت هنگفتی به دست آورد و این گروه در ابتدای سال در شهر باخموت در یک درگیری خانه به خانه خشن موفق شد علیه ارتش اوکراین که همانقدر شجاعانه میجنگید پیروز شود و خسارات زیادی هم متحمل شد.

رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در پایان ژوئن تایید کرد که کرملین بین ماه مه ۲۰۲۲ و مه ۲۰۲۳ تقریباً یک میلیارد دلار به ارتش خصوصی پریگوژین، که بسیاری از آنها از زندان های این کشور بیرون کشیده شده و به استخدام واگنر درآمده بودند، پرداخت کرده است. من در نوشته های قبلی خود گزارش دادم که شورش پریگوژین که در ماه ژوئن آغاز شد، به هیچ وجه تهدیدی برای اعتبار پوتین نبود که در رسانه های غربی اغلب به آن اشاره می شد. بلکه این یک روش تاریخی روسی برای از بین بردن یک رهبر مزدور اغلب مزاحم بود.

پریگوژین و گروه واگنر پس از شورش ناموفق تضعیف شدند در حالت تعلیق باقی ماندند و بسیاری از اعضای واگنر در ارتش روسیه ادغام شدند. پوتین اطمینان حاصل کرد که پریگوژین و بقیه گروه به بلاروس تبعید میشوند.

با این حال، پریگوژین از این وضعیت راضی نبود. در اوایل آگوست، گزارش هایی مبنی بر تنش در مرزها وجود داشت، زیرا بقایای گروه واگنر چندین بار به حریم مرزی لهستان نفوذ کردند و تهدیدات نگران کننده ای در مرزهای لیتوانی، لتونی، استونی و فنلاند وجود داشت. برای پوتین، این یک نافرمانی و خلافکاری غیرقابل بخشش بود که در نهایت منجر به شاکی شدن کشورهای ناتو شد. یک مقام آگاه اطلاعاتی ایالات متحده این اطلاعات را در اختیار ما قرار داد.

ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای مجارستان که از پوتین حمایت می کند، یکی از معدود سیاستمداران غربی بود که اهمیت شورش کوتاه پریگوژین را به طور علنی رد کرد.
اوربان در مصاحبه ای با روزنامه محافظه کار آلمانی بیلد گفت: «اگر [شورش] ظرف ۲۴ ساعت سرکوب شود، این نشانه قدرت است. . . پوتین رئیس جمهور روسیه است، بنابراین اگر کسی حدس بزند که او ممکن است شکست بخورد یا جایگزین شود، مردم روسیه و ساختار قدرت روسیه را درک نمی کند.»

مقام اطلاعاتی آمریکا به من گفت: «پریگوژین ناتو را تحریک می کرد و باید میرفت. آخرین کاری که پوتین می خواست انجام دهد این بود که به ناتو بهانه و دلیل بیشتری بدهد تا شک و تردیدهای فزاینده خود در مورد تأمین مالی بی پایان [ولودیمیر] زلنسکی [رئیس جمهور اوکراین] را کنار بگذارد.
بنابراین، این مقام گفت: “پوتین این کار را کرد.” پریگوژین خیلی خطرناک شده بود.

هواپیمای گروه واگنر حامل پریگوژین اندکی پس از برخاستن از مسکو در ۲۳ اوت منفجر شد. به همراه پریگوژین، شش نفر از زیردستان و سه خدمه هواپیما نیز کشته شدند. هواپیما به برنامه ریزی نشده از شرکت هوایی تحویل گرفته شد و یک روز قبل از انفجار مراقبت و سرویس دهی شده بود.
این مقام اطلاعاتی گفت در آن زمان بود که بمب هایی با فیوزهای تاخیری در فاصله بین دو محور قرار داده شد. قرار بود بمب ها پس از جمع شدن چرخ ها منفجر شوند.
این مقام مطلع همچنین گزارش‌های اخیر آمریکایی و اروپایی که حاکی از آن است که ضدحمله اوکراین که در اوایل ژوئن آغاز شد، در هفته‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی در نفوذ به سه لایه دفاعی روسیه داشته است، را رد کرد. او پرسید: «خبرنگاران این مطالب را از کجا می‌آورند؟» .

داستان هایی درباره نقل میشود که گویا وقتی اوکراینی ها به سه خط دفاعی روسیه نفوذ می کنند و راه خود را به ماریوپول باز می کنند فرماندهان روسی مست و پاتیل بودند.

شهر بندری ماریوپول در ساحل شمالی دریای ازوف در بهار ۲۰۲۲ توسط نیروهای روسی محاصره شد و پس از سه ماه جنگ شدید سقوط کرد. این شهر که زمانی ۴۵۰ هزار نفر جمعیت داشت، در حال حاضر به عنوان یک شهر نمونه روسی بازسازی می شود و در ماه مارس گذشته توسط پوتین و خبرنگاران تلویزیون روسیه بازدید شد. این شهر در منطقه دونتسک، یکی از چهار استان اوکراین واقع شده است که روسیه سپتامبر گذشته ان را ضمیمه کرد. از ان زمان، پوتین کنترل سیاسی و نظامی بر منطقه را تقویت کرده است.

این مقام به من گفت: «هدف از ایجاد خط اول دفاعی توسط ارتش روسیه متوقف کردن حمله اوکراین نبود، بلکه کاهش سرعت آنها بود تا در صورت پیشروی اوکراینی، فرماندهان روسی بتوانند ذخیره‌هایی را برای تقویت خط منتقل کنند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نیروهای اوکراینی حتی از خط اول عبور کرده باشند. مطبوعات آمریکا هر کاری انجام می دهند جز گزارش صادقانه درباره شکست تا کنونی این جنایت.

راستی استفاده اوکراین از بمب های خوشه ای چه شد؟ مگر قرار نبود راهگشای پیروزی باشد؟ و زلنسکی اکنون ادعا می کند که اوکراین موشک های مافوق صوت دارد. او همیشه ما را اینطور گول می زند. مهندسان و دانشمندانی که آنها را می سازند کجا هستند؟ در یک پناهگاه یا چیزی شبیه آن هستند؟ شاید هم در کی یف؟ او دارد بلوف میزند – تا جایی که بتواند زمان میخرد.
افسر اطلاعاتی به من گفت این تمام نکته است، ” تمام گزارش هایی که به کاخ سفید منتقل میشوند از این نوعند. البته دیدگاه های دیگری نیز وجود دارد،” بدیهی بود اشاره او به دیدگاه های دیگر به اژانس اطلاعات مرکزی بود که معمولا این گزارشات اصلا به دفتر بیضی نمی رسد.
خب با توجه به این وضعیت حالا چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا تا زمانی که لازم باشد از اوکراین حمایت خواهیم کرد؟ اینطور نیست که ما علیه پیشوا در آلمان یا امپراتور ژاپن بجنگیم. پنس معاون سابق رئیس جمهور آمریکا گفت اگر ما از زلنسکی در اوکراین دفاع نکنیم، روسیه به لهستان حمله خواهد کرد. آیا این واقعا سیاست کاخ سفید است؟

اگر بله، به گفته افسر، سیاست موفقی نخواهد بود. “زلنسکی هرگز کشورش را پس نخواهد گرفت”. رئیس جمهور اوکراین اخیراً وزیر دفاع الکسی رزنیکوف را به دلیل اتهامات مکرر فساد برکنار کرد. او را با رستم عمروف، عضو حزب اپوزیسیون جایگزین کرد که به عنوان تاتار کریمه‌تبار اولین مسلمان در اوکراین خواهد بود که یک مقام عالی دولتی را بر عهده دارد.

در مقاله‌ای در صفحه اول این هفته، واشنگتن پست این گام را گام مهمی در مبارزه با فساد دانست. سال گذشته، عمروف رئیس آژانس خصوصی‌سازی اوکراین بود و “به دلیل آغاز بازرسی‌های گسترده و ریشه‌کن کردن فساد و اختلاس ادعایی ستایش شد”.

مأمور اطلاعاتی نظر کاملاً متفاوتی نسبت به وزیر دفاع جدید دارد.به من گفت، این “مرد جدید”، “حتی فاسدتر است. او فروش اموال دولتی را سازماندهی کرد و ثروتمند شد. او یک ویلای بزرگ در مایورکا دارد.” عمروف، در فهرست سی و پنج مقام اداری فاسد اوکراینی که مدیر سیا، ویلیام برنز، در ژانویه در یک جلسه مخفی به زلنسکی ارائه کرد، قرار نداشت. “او در فهرست برنز نبود”، افسر گفت.
این یک “لیست یک دفترچه تلفن برای کلاهبرداران نبود، بلکه فقط کسانی در آن بودند که توسط ایالات متحده از نظر نظامی و اقتصادی تأمین مالی می شوند.” (در مورد دیدار برنز با زلنسکی در یک مطلب آوریل گزارش داده ام).

امروز در واشنگتن دیگر هیچ صحبتی از نیاز به آتش بس و مذاکرات صلح وجود ندارد. در حالی که رئیس جمهور بایدن ۴۰ میلیارد دلار کمک بیشتر به اوکراین از کنگره ای که به طور فزاینده ای مشکوک است، درخواست می کند، ما از پنتاگون و کاخ سفید می شنویم که ما این جنگ را تا زمانی که ادامه دارد، ادامه خواهیم داد.

در همین حال، این مقام امنیتی گفت، پوتین نیروهای خود را بر اساس “اهداف سیاسی ما” بسیج نکرده است. او در حال انجام یک “جنگ بزرگ میهنی” است و اهمیتی نمی دهد که نظرسنجی های عمومی آمریکا او را به عنوان آدولف هیتلر جدید ببینند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید