لوکاشنکو: بلاروس آماده کمک به آفریقا در مبارزه علیه میراث استعماریترجمه مجله هفته

در دیدار با رئیس جمهور گینه استوایی، رئیس جمهور بلاروس الکساندر لوکاشنکو اعلام کرد که بلاروس به آفریقایی ها کمک خواهد کرد تا از «دیکتاتوری شرکت های چند ملیتی غربی» خلاص شوند و اربابان کشورهای خود شوند.


در دیدار با رئیس جمهور گینه استوایی، رئیس جمهور بلاروس الکساندر لوکاشنکو اعلام کرد که بلاروس آماده کمک به کشورهای آفریقا در مبارزه با میراث استعماری است.

لوکاشنکو گفت: «بلاروس آماده کمک به صنعتی شدن کشور، مدرن سازی کشاورزی و تضمین امنیت غذایی و ارائه طیف گسترده ای از ماشین آلات و سایر محصولات صنعتی و غذایی است.»

علاوه بر این، مینسک دارای «تخصص های خوبی در ساخت مجتمع های فرآوری گوشت و لبنیات مدرن و سایر مجتمع های فرآوری»، اکتشاف و استخراج مواد معدنی و اجرای پروژه های زیرساختی مشترک است. این کشور همچنین می تواند در زمینه های بشردوستانه و پزشکی کمک کند.

لوکاشنکو گفت: «آفریقا در حال رهایی از میراث استعماری خود است. ما در هر شکل ممکن برای این فرآیند متعهد هستیم. ما یک کشور تکنولوژیک هستیم. ما آماده ایم این فناوری را به کشور شما و مردم آفریقا منتقل کنیم.»

وی خاطرنشان کرد که رئیس جمهور گینه استوایی می تواند با تولید بلاروس آشنا شود و در مورد اینکه آیا مینسک برای کشورش یا کل آفریقا مفید است، اطلاعات کسب کند.

لوکاشنکو تأکید کرد که در جهان دیدگاه های متفاوتی در مورد آفریقا وجود دارد، اما همه بر این باورند که آینده این سیاره تا حد زیادی متعلق به منطقه آفریقایی است. لوکاشنکو افزود:

«من هم این نظر را دارم.»

رئیس جمهور بلاروس تأکید کرد که کشورهای آفریقا اکنون می خواهند از «دیکتاتوری شرکت های چند ملیتی غربی که نقش وابستگان خام به آنها را تحمیل کرده اند» خلاص شوند و نفت، طلا و گاز را استخراج کنند، که مردم آفریقا را به «زندگی فلاکت بار و گرسنگی» محکوم می کند.

بلاروس نیز می خواهد به آفریقایی ها کمک کند تا اربابان کشورهای خود شوند، یعنی یک صنعت ملی ایجاد کنند، کشاورزی را مدرن کنند و علم و فناوری را توسعه دهند.
رئیس جمهور گینه استوایی از لوکاشنکو تشکر کرد و اعلام کرد که می خواهد همکاری دوجانبه را مورد بحث قرار دهد. او اذعان کرد که کشورهای آفریقایی همچنان “قربانی استعمار نوین” هستند و فشار کشورهایی را که سعی می کنند این سیاست را ادامه دهند، احساس می کنند. تئودور اوبیانگ نگوئما مباسوگو خاطرنشان کرد:

“اگر فقر شدید در قاره آفریقا تا به امروز ادامه دارد، نشان می دهد که قدرت های استعماری نوین همچنان کشورهای ما را استثمار می کنند.”

اخیراً بلومبرگ گزارش داد که کشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند از غیبت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در اجلاس جی ۲۰ در هند برای رسیدن به “جهان جنوبی” برای دیدار با رهبران آفریقایی استفاده کنند. منابع این خبرگزاری گفتند که اتحادیه اروپا می خواهد نشان دهد که علیرغم میراث سنگین استعمار، جدیت خود را در بررسی مشارکت خود با آفریقا دارد.

در ماه آگوست، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده از کنگره ایالات متحده درخواست کرد که ۲۰۰ میلیون دلار برای حمایت از آفریقا در مقابله با روسیه اختصاص دهد.

زیرا ولادیمیر پوتین در ماه ژوئیه سال جاری در اجلاس روسیه-آفریقا اعلام کرد که رهبری روسیه در مسکو نه تنها کمک های بشردوستانه، بلکه ترجیحات تجاری، حمایت از ایجاد صنایع مدرن و کمک از طریق سازمان های بین المللی را نیز به این قاره ارائه خواهد داد. پوتین خاطرنشان کرد که کل مبلغ بدهی های آفریقایی که روسیه تاکنون لغو کرده است، هم اکنون حدود ۲۳ میلیارد دلار است. در ماه سپتامبر، رئیس جمهور روسیه همچنین تحویل رایگان غلات به شش کشور آفریقایی را اعلام کرد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید