لاوروف: اوکراین تلاش کرد خطوط لوله گاز به ترکیه را منفجر کند


ترجمه مجله هفته

مسکو اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه خطوط لوله ترک استریم و جریان آبی در شرف منفجر شدن هستند. این را سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد. هر دو خط لوله گاز را از روسیه به ترکیه منتقل می کنند.

همانطور که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشستی با اعضای انجمن دانش آموختگان دانشگاه های شوروی و روسیه در بنگلادش گزارش داد.
این دیپلمات ارشد تصریح کرد: نیروی دریایی روسیه در بخش هایی از دریای سیاه که خطوط لوله گاز از آن عبور می کند، گشت زنی می کند.

حمله به کشتی‌های جنگی در حال گشت‌زنی در مسیر خطوط لوله گاز ترک‌استریم و بلو استریم بود. ما گشت‌زنی در این بخش‌های دریای سیاه را آغاز کرده‌ایم زیرا اطلاعاتی وجود دارد که تلاش‌هایی برای منفجر کردن آن‌ها نیز انجام می‌شود، درست همانطور که نورد استریم ها منفجر شدند.»

لاوروف در مورد محموله های غلات از طریق دریای سیاه خاطرنشان کرد که مسکو صادرات غلات را ممنوع نمی کند. در عین حال، روسیه به کشتی‌های حامل غلات اجازه عبور از کریدورهای بشردوستانه که توسط طرف اوکراینی برای پرتاب خودروهای سطحی و زیر آبی که به کشتی‌های نظامی و غیرنظامی روسیه حمله می‌کنند، نمی‌دهد.

رئیس جمهور ولادیمیر پوتین نیز در چهارم ژوئن پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس دولت ترکیه، از تهدید این خطوط لوله صحبت کرد. به گفته وی، هواپیماهای بدون سرنشین از بنادر دریای سیاه اوکراین برای حمله به کشتی های محافظ این زیرساخت می آیند. به عنوان مثال، در ماه مه، کشتی جنگی روسیه ایوان چرس مورد حمله قرار گرفت و سه پهپاد نیروی دریایی درگیر را منهدم کرد.

جریان آبی ترکیه را قادر می سازد گاز طبیعی روسیه را از طریق دریای سیاه و با دور زدن کشورهای ثالث تامین کند. طول کل این خط لوله ۱۲۱۳ کیلومتر است.

ترک استریم یک خط لوله صادرات گاز از روسیه به ترکیه از طریق دریای سیاه است. اولین خط لوله از این دو خط لوله برای تامین مصرف کنندگان ترکیه و دومین خط لوله برای تامین گاز طبیعی کشورهای جنوب و جنوب شرق اروپا در نظر گرفته شده است.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید