اول کشتار مایدان بعد تامین سلاح برای رژیم زلنسکی.طبق شهادت شاهدان عینی، بزرگترین تامین کننده فعلی تسلیحات اوکراین، کشتار ۲۰۱۴ را در مایدان میکلایف ترتیب داد.

منتشر شده در گرایزون

نوشته کیت کلارنبرگ

ترجمه مجله هفته

سرهی پاشینسکی، که زمانی توسط زلنسکی به عنوان “مجرم” محکوم شده بود، امروز بزرگترین تامین کننده تسلیحات خصوصی اوکراین است. طبق گزارش شاهدان عینی، پاشینسکی معمار یک عملیات خونین تحت پرچم دروغین بود که کودتای مایدان میکلایف ۲۰۱۴ را پیش برد و کشور را به جنگ داخلی کشاند.

سالها قبل از اینکه پاشینسکی به عنوان بزرگترین تامین کننده تسلیحات خصوصی کی یف ظاهر شود، قانونگذار سابق، نقشی کلیدی در کودتای حمایت شده توسط ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ ایفا کرد که رئیس جمهور دموکراتیک منتخب اوکراین را سرنگون کرد و زمینه را برای یک جنگ داخلی ویرانگر فراهم کرد.
این قانونگذار سابق اوکراینی به دلیل فساد خود مشهور است، در سال ۲۰۱۹ توسط رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی به عنوان “مجرم” محکوم شد، اما گزارش جامع نیویورک تایمز اکنون پاشینسکی را به عنوان “بزرگترین تامین کننده تسلیحات خصوصی” دولت اوکراین شناسایی کرده است.

شاید پیش بینی شود که گزارش هیچ مدرکی را ارائه نداده که پاشینسکی را در کشتار سال ۲۰۱۴ به ۷۰ مخالف دولت در مایدان میکلایف کی یف، حادثه ای که نیروهای غربگرا از آن برای تکمیل کودتای خود علیه رئیس جمهور وقت ویکتور یانوکوویچ استفاده کردند، درگیر کند.

نیویورک تایمز در گزارشی در ۱۲ اوت در مورد استراتژی جدید تامین تسلیحات اوکراین، مدعی شد که کی‌یف «از سر ناامیدی» راهی جز اتخاذ تاکتیک‌های غیراخلاقی ندارد. آنها می گویند که این تغییر قیمت واردات کشنده را با نرخ تصاعدی افزایش داده است، “و لایه به لایه سودآوری را به سود دلالان بی پروایی مانند پاشینسکی اضافه کرده است.”

به گفته تایمز، استراتژی ساده است: پاشینسکی “گلوله، خمپاره و موشک را از طریق شبکه ای از واسطه های ترانس اروپایی می خرد و می فروشد”، سپس “آنها را می خرد، دوباره می فروشد و دوباره می فروشد”:

“با هر معامله، قیمت ها – و همچنین سود همدستان آقای پاشینسکی – افزایش می یابد تا آخرین خریدار، ارتش اوکراین، بیشترین مبلغ را بپردازد”، تایمز توضیح داد و افزود که استفاده از چندین واسطه اگرچه از نظر فنی قانونی است، اما “یک روش اثبات شده برای افزایش سود است”.

همانطور که تأمین مالی به ظاهر بی پایان از مالیات دهندگان غربی برای شرکت های تسلیحاتی مانند Raytheon و Northrop Grumman یک مائده الهی است، جنگ طلبانی مانند پاشینسکی نیز از آن بهره مند می شوند. شرکت او، اوکراین Armored Technology، «بهترین سال خود را در سال گذشته با فروش بیش از ۳۵۰ میلیون دلار گزارش کرد – که نسبت به فروش ۲.۸ میلیون دلاری خود در سال قبل از جنگ، ۱۲۵۰۰ درصد افزایش نشان میدهد.

پاشینسکی تنها کلاهبرداری نیست که از لغو اقدامات ضد فساد در اوکراین در زمان جنگ بهره مند شده است. چندین تامین کننده که قبلاً به دلیل “سودجویی از ارتش” در لیست سیاه رسمی قرار داشتند، اکنون مجاز به فروش مجدد هستند، همانطور که تایمز گزارش می دهد. این روزنامه این امر را به عنوان یک اقدام ناگوار اما در نهایت ضروری نشان داد.

“به نام رساندن سلاح به خط مقدم ، رهبران چهره های خشن و بدنام اوکراین را اعاده حیثیت کردند و عملا سیاست ظاهری مبارزه با فساد را هم کنار گذاشتند ، حداقل به طور موقت” ، تایمز ادعا کرد ، توصیف “ظهور مجدد چهره هایی مانند آقای پاشینسکی” به عنوان “یکی از دلایلی که دولت های آمریکایی و انگلیس به جای صرفاً پول نقد ، مهمات برای اوکراین می خرند.”

“مقامات اروپایی و آمریکایی از بحث در مورد آقای پاشینسکی خودداری می کنند ، از ترس اینکه به روایت روسیه مبنی بر اینکه دولت اوکراین به طور ناامیدانه فاسد است و باید جایگزین شود ، دامن بزنند.”

با این حال ، حتی گزارش به ظاهر انتقادی تایمز یک جنبه کلیدی از بیوگرافی ناخوشایند پاشینسکی را نادیده می گیرد. توضیحی واضح از نقش او در انجام کشتار مشهور ضد دولتی و افسران پلیس در میدان مایدان کیف در اواخر فوریه ۲۰۱۴ نمی دهد و آنرا پنهان میکند.

یک لحظه تعیین کننده در سرنگونی دولت منتخب اوکراین توسط ایالات متحده ، مرگ ۷۰ نفر به دست قاتلان مرموز ، سیل خشم بین المللی را برانگیخت که مستقیماً به برکناری رئیس جمهور ویکتور یانوکوویچ منجر شد. حتی امروز هم ، پرونده این قتل ها رسماً ناروشن باقی مانده است.

با این حال ، شهادت عینی افرادی که ادعا می کردند در انجام این حمله پرچم دروغین کمک کرده اند ، نشان می دهد که قاچاقچی اسلحه پرکار کی یف در این ماجرای وحشیانه دخیل بوده است.

سازمان‌دهنده کشتار میدان «اسیر نمی‌گیرد»

در نوامبر ۲۰۱۷، کانال تلویزیونی ماتریکس ایتالیا گزارش شاهدان عینی سه گرجی را منتشر کرد که می‌گویند ماموکا مامولاشویلی به آنها دستور کشتن معترضان را داده بود. سپس مامولاشویلی، دستیار نظامی عالی رتبه رئیس جمهور گرجستان، میخائیل ساکاشویلی، بعداً تیپ مزدور بدنام معروف به لژیون گرجستان را تأسیس کرد که جنگجویان آن پس از انتشار ویدیوی وحشتناکی که در آوریل ۲۰۲۲ با خوشحالی سربازان روسی غیرمسلح و اسیر جنگی با دست بسته اعدام می کردند، به طور گسترده محکوم شدند.

مستند «اوکراین: حقیقت پنهان» مصاحبه‌های یک روزنامه‌نگار ایتالیایی با سه جنگجوی گرجستانی را نشان می‌دهد که گفته می‌شود برای سازماندهی کودتا فرستاده شده‌اند. همه پاشینسکی را سازمان دهنده و مجری اصلی قتل عام میدان می دانستند، حتی ادعا می کردند که فروشندگان فاسد اسلحه سلاح تهیه کرده و اهداف خاصی را انتخاب کرده اند.
در این فیلم همچنین تصاویری از او به تصویر کشیده شده که او شخصاً یک تیرانداز را از میدان خارج می‌کند، پس از اینکه معترضان با تفنگ و تیراندازی توسط معترضان گرفتار شده و اطرافشان را محاصره کردند.

یکی از شبه نظامیان گرجستانی به یاد می آورد که چگونه او و دو همکارش در ژانویه به کی یف رسیدند “برای انجام تحریکات با هدف وادار کردن پلیس به حمله به جمعیت”. با این حال ، به مدت تقریباً یک ماه ، “سلاح زیادی در دسترس آنها نبود” و حداکثر از کوکتل مولوتوف ، سپر و چماق استفاده میکردند.”

به گفته آنها ، این تغییر در اواسط فوریه رخ داد ، زمانی که مامولاشویلی به همراه یک سرباز آمریکایی به نام برایان کریستوفر بوینگر ، یک افسر سابق و تک تیرانداز در 101st Airborne Division ، که به آنها دستوراتی را که “باید” پیروی کنند ، شخصاً آنها را ملاقات کرد.

یک مستند از کانال ماتریکس ایتالیا حاوی شهادت عینی است که یک مربی نظامی آمریکایی را در کشتار مایدان اوکراین در سال ۲۰۱۴ دخیل بوده است.

پاشینسکی سپس آنها را به همراه تفنگ های تک تیرانداز و مهمات به ساختمان هایی که مایدان را در بر می گرفتند ، منتقل کرد ، آنها ادعا کردند. در آن زمان ، مامولاشویلی اصرار داشت که “ما باید به اندازه کافی تیراندازی کنیم تا هرج و مرج ایجاد کنیم.”

بنابراین این گونه بود که مزدوران گرجستانی «شروع به شلیک دو یا سه گلوله در یک زمان» به سمت جمعیت حاضر در مایدان کردند، و به آنها دستور داده شد «به همه، پلیس و تظاهرکنندگان، بدون توجه به هر چیزی، شلیک کنند». پس از پایان قتل، بوینگر به جبهه دونباس نقل مکان کرد تا در صفوف لژیون گرجستان که مامولاشویلی تا به امروز فرماندهی آن را بر عهده دارد بجنگد.

در همین حال، ولودیمیر بویکو، روزنامه‌نگار اوکراینی، که ریاست شورای مدنی دادستانی کل اوکراین پس از مایدان را بر عهده داشت، ادعا کرده است که برای پنهان کردن نقش خود، پاشینسکی شخصاً شخصیت‌هایی را که تحقیقات رسمی در مورد قتل عام را هدایت می‌کنند، انتخاب کرده است. حتی به دادستانی که ریاست آن را برعهده داشت رشوه داد.
علیرغم این ادعاهای تکان دهنده، دخالت پاشینسکی در قتل عام میدان هرگز به طور رسمی مورد بررسی قرار نگرفته است، چه رسد به مجازات، و تجربیات اخیر او با سیستم قضایی اوکراین نشان می دهد که بعید است که توسط مقامات در کیف این اتهامات جدا مورد بررسی قرار گیرد. در حالی که عضو رادای عالی اوکراین بود، به دلیل تیراندازی و زخمی کردن یک عابر پیاده در یک مناقشه مربوط به ترافیک دستگیر شد، اما در نهایت در سال ۲۰۲۱ تبرئه شد.

هنگامی که روزنامه نگاران اسرائیلی با پاشینسکی درباره نقش او در کشتار مایدان سوال کردند، تاجر اسلحه هشدار داد که آنها را در کشور خودشان تعقیب و شناسایی خواهند کرد، جایی که همدستانش “آنها را پاره پاره خواهند کرد”. می‌توان آن‌ها را به خاطر این که باور داشتند این یک تهدید بیهوده نبود، بخشید.

برای مخالفان پاشینسکی این نگرانی همیشه وجود دارد که در نهایت در خیابان به طرز فجیعی مورد ضرب و شتم قرار گیرند یا به ضرب گلوله کشته شوند.

1 Comment

  1. خیلی ممنون، من با کمال میل همه مطالب تحقیقی شما را مطالعه و بازنشر میکنم. درود بر دست اندرکاران مجلۀ وزین هفته.

Comments are closed.