اخبار جنگ اوکراین ۹ سپتامبر

وزیر اموزش اوکراین: زبان روسی باید از مدارس ناپدید شود
در مصاحبه ای با یک کانال تلویزیونی اوکراین، اکسن لیسوووی، وزیر آموزش و پرورش اوکراین، یک مرور سریع از مقررات فعلی سیستم آموزشی اوکراین، که استفاده از زبان روسی، زبان مادری 26 درصد از جمعیت کشور را در مدارس ممنوع می کند، ارائه می دهد.
به نظر او، کودکان اوکراینی روسی زبان باید زبان مادری خود را به نفع “اینده اروپایی” بهتر رها کنند.گزارش رسانه ها در مورد توافق G20 در مورد سازش در مورد مسئله اوکراین

پس از بیش از ۱۵۰ ساعت مذاکرات فشرده، نمایندگان کشورهای گروه ۲۰ توانستند در مورد متن اعلامیه در مورد درگیری اوکراین به توافق برسند. این خبر توسط تایمز هند با استناد به افرادی که گفته می شود با مذاکرات پشت درهای بسته آشنا هستند، گزارش شده است. این روزنامه به نقل از یکی از مخاطبان گفت:

یک اجماع کامل در مورد کل متن اعلامیه، از جمله متن در مورد روسیه و اوکراین وجود دارد. در مورد همه موارد توافق وجود دارد.»

رهبران G20 خواستار اجرای کامل توافق غلات شدند


رهبران گروه ۲۰ خواستار اجرای کامل توافق غلات برای اطمینان از تامین بدون مانع مواد غذایی و کود از روسیه و اوکراین شده اند. این در بیانیه نهایی اجلاس G20 در دهلی نو بیان شده است.

در این گزارش تاکید شده است که گروه ۲۰ از تلاشهای ترکیه و همچنین توافقنامه های استانبول با میانجیگری سازمان ملل برای ترویج مواد غذایی و محصولات کودی روسیه در بازارهای جهانی و حمل و نقل ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین قدردانی میکند. در ادامه می گوید:
ما خواستار اجرای کامل، به موقع و موثر آنها برای اطمینان از عرضه فوری و بدون مانع غلات، غذا و کود از روسیه و اوکراین هستیم.
«رهبران گروه ۲۰ گفتند که اجرای این توافق برای پاسخگویی به تقاضا در کشورهای در حال توسعه و کشورهای کمتر توسعه یافته به ویژه در آفریقا ضروری است.»
متن این سند بر اساس رویکرد دهلی نو به درگیری در اوکراین است.
گزارش شده است که یک منبع دیگر تاکید کرده است که این نتیجه مذاکرات دشوار است که همچنین منعکس کننده تفاوت های عمده بین کشورهای G7 است:
این یک توافق تاریخی است و همه کشورهای G20 به آن توافق کرده اند.


سربازان روسی دومین تانک چلنجر-۲ را مورد اصابت قرار دادند


ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش اجتماعی “ما با روسیه هستیم”، به خبرگزاری ریا نووستی گفت که یک تانک چلنجر ۲ ساخت بریتانیا در منطقه زاپروژیه از کار افتاده است. بنابراین، این دومین تانک نابود شده از این نوع از زمان آغاز جنگ اوکراین خواهد بود. همانطور که این سیاستمدار گفت، خودروی زرهی با یک گلوله از سیستم ضد تانک کورنت مورد اصابت قرار گرفت. خبرگزاری به نقل از روگوف گفت:
«شکار تانکهای بریتانیایی آزاد اعلام شده است. سرنوشت انها غیر قابل انکار است. آنها همانند بقیه تجهیزات نظامی غرب می سوزند.»
در ژانویه 2023، بریتانیا قصد خود را برای تامین 14 تانک چلنجر-2 به اوکراین اعلام کرد. این رقم بعدا به 28 نفر افزایش یافت. گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، نابودی یک تانک چلنجر-۲ در اوکراین را تایید کرد، اما گفت که لندن قصد جایگزینی برای آن را ندارد.نگرانی اینترپل از ارسال سلاح به اوکراین

به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس اینترپل، یورگن استاک، دبیرکل سازمان بین المللی پلیس جنایی، در مصاحبه ای با یورونیوز درباره کار این سازمان در پس زمینه درگیری اوکراین صحبت کرد. با وجود شرایط سیاسی، اینترپل در تلاش است تا همکاری پلیس بین المللی را حفظ کند. این سازمان تلاش می کند تا اطمینان حاصل کند که ابزارها و خدمات آن برای اهداف سیاسی مورد سوء استفاده قرار نمی گیرند. با این حال، کانال ها باز نگه داشته می شوند، زیرا مجرمان سعی می کنند از هر بحرانی برای اهداف خود بهره برداری کنند.
با توجه به درگیری بین روسیه و اوکراین، ما در مورد سلاح هایی که تامین می شود بسیار نگران هستیم و هنگامی که آتش بس برقرار شود، سلاح ها می توانند در سایر نقاط جهان ظاهر شوند.
استاک به جنگ در بالکان به عنوان مثال اشاره کرد. او همچنین هشدار داد که مجرمان در تلاش برای سوء استفاده از قربانیان ناامید جنگ اوکراین و پناهندگان هستند. زنان و کودکان در این زمینه بسیار آسیب پذیر هستند.

روسیه از شش حمله دقیق علیه اهداف اوکراینی در یک هفته خبر داد


به گفته وزارت دفاع روسیه در مسکو، ارتش روسیه بین ۲ تا ۹ سپتامبر شش حمله گسترده به اهداف نظامی در اوکراین انجام داده است. سلاح های دوربرد دریایی و هوایی با دقت بالا و هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده قرار گرفتند. زیرساخت های بندری، سالن های تولید هواپیماهای بدون سرنشین دریایی، انبارهای سلاح و مهمات، انبارهای سوخت و مراکز آموزشی برای گروه های خرابکاری اوکراین و تروریست های به اصطلاح سپاه داوطلب روسیه مورد حمله قرار گرفتند.
همانطور که ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی ارتش روسیه روز شنبه در جلسه خود گفت، کشتی های ناوگان دریای سیاه سه کشتی بدون سرنشین اوکراینی را در جنوب تنگه کرچ کشف و نابود کرده اند. این حملات پل کریمه را هدف قرار داده است. علاوه بر این، هواپیماهای نیروی هوایی نیروی دریایی روسیه در غرب شبه جزیره کریمه چهار قایق تندرو اوکراینی با بیش از ۵۰ جنگجو را نابود کردند.
به گفته سخنگوی ارتش روسیه، طی هفت روز گذشته، نیروی هوایی روسیه یک جنگنده MiG-29، یک هلیکوپتر Mi-8 و یک مجموعه موشکی ضد هوایی S-300PS را نابود کرده است. در همان دوره، دفاع هوایی روسیه 247 هواپیمای بدون سرنشین را سرنگون کرد یا آنها را با جنگ رادیویی و الکترونیکی بی ضرر کرد. 23 نفر از آنها در مناطق غربی روسیه جنگیدند. علاوه بر این، 49 موشک HIMARS، سه بمب با کیت مقاوم سازی JDAM و یک موشک ضد رادار HARM رهگیری شد.
به گفته وزارت دفاع روسیه در مسکو، از زمان آغاز عملیات ویژه در 24 فوریه 2022، اوکراین در مجموع 467 هواپیما، 248 هلیکوپتر، 6 هواپیمای بدون سرنشین، 540 مجتمع موشکی ضد هوایی، 436 تانک اصلی و سایر وسایل نقلیه زرهی، 11 راکت انداز متعدد و 742 توپ و خمپاره را از دست داده است.

نماینده دونتسک: کیف نتوانست از خط دفاعی روسیه در Novodonetskoye عبور کند


مشاور فرماندار موقت جمهوری خلق دونتسک، یان گاگین، به خبرگزاری تاس گفت که ارتش اوکراین، علیرغم حملات توپخانه ای که چندین روز به طول انجامید، نتوانست خط دفاعی روسیه در نزدیکی شهرک نوودونتسکویه را بشکند. در عرض بیش از یک هفته، دشمن تعداد زیادی موشک به منطقه شلیک کرد.

“تنها “دستاورد” نیروهای مسلح اوکراین تلفات هنگفت پرسنل آن است. ده ها کشته وجود دارد. اکنون شمارش آنها دشوار است.”

وضعیت مشابهی در نزدیکی شهرک Uroschainoye در حال توسعه است. ارتش اوکراین در تلاش است تا نیروهای خود را در آنجا جمع آوری کند. گاگین گفت که وضعیت همچنان پیچیده است.فون در لاین شرط اعلامیه مشترک گروه 20 را غیرقابل تعرض مرزها نام می برد

اندکی پیش از آغاز اجلاس سران گروه 20 در هند، اورسولا فون در لاین شرایطی را برای موافقت با بیانیه نهایی تعیین کرد. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در مصاحبه با ARD و ZDF در دهلی نو گفت:

«مهم این است که ما از اصول، اصول اولیه دفاع کنیم.»

این شامل، برای مثال، این است که باید صلحی عادلانه و پایدار در اوکراین، تخطی ناپذیری مرزها وجود داشته باشد – اما همچنین مناطق ضمیمه شده در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده اند.

ما نیز از این اصول اولیه دفاع می کنیم و باید در این بیانیه گنجانده شود.»

اعضای این گروه عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، برزیل، چین، آلمان، اتحادیه اروپا، فرانسه، بریتانیا، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کانادا، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه و ایالات متحده آمریکا. . با این حال، مشخص نیست که آیا یک بیانیه نهایی مشترک مانند همیشه وجود خواهد داشت یا خیر. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه به نمایندگی از روسیه در این اجلاس شرکت می کند. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، مانند رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، لغو شده است. شی توسط نخست وزیرش لی کیانگ نمایندگی می شود.

روسیه کارکنان نیروگاه زاپوروژیه را در جریان انتخابات در Energodar به دلیل تحریک احتمالی کاهش داد


با توجه به تحریکات احتمالی، مدیریت روسیه نیروگاه اتمی زاپوروژیه تصمیم گرفته است تا به طور موقت تعداد پرسنل نیروگاه هسته ای را کاهش دهد. همانطور که مشاور شرکت فعال Rosenergoatom، Renat Kartschaa، به خبرگزاری روسی اینترفکس گفت، تعداد کارکنان در حال حاضر به تعدادی کاهش می یابد که امکان بهره برداری ایمن از نیروگاه هسته ای را فراهم می کند. کارچا این اقدام را با حملات تروریستی احتمالی از اوکراین توجیه کرد. این به مدت دو روز لازم الاجرا خواهد بود، زیرا انتخابات مجلس قانونگذاری استان زاپوروژیه در آخر این هفته در Energodar برگزار می شود.

«برگزاری انتخابات به نظر ما خطر فعالیت های تروریستی توسط حریف را افزایش می دهد.»

مشاور Rosenergoatom همچنین گفت که شهر Energodar اخیرا به طور فزاینده ای مورد حمله پهپادها قرار گرفته است. این حملات هیچ هدف نظامی نخواهد داشت، زیرا به زیرساخت های غیرنظامی و مهمتر از همه به ساختمان های مسکونی آسیب می رساند. با این وجود، دشمن قصد دارد از حملات پهپادی خود برای ایجاد ترس و ناآرامی در میان مردم غیرنظامی استفاده کند.توپخانه روسیه از چرخش نیروهای اوکراینی در نزدیکی کراسنی لیمان جلوگیری می کند

به گفته وزارت دفاع روسیه، توپخانه روسیه مانع از چرخش نیروهای اوکراینی در بخش کراسنی لیمان در جبهه شد. خبرگزاری روسی تاس به نقل از یک سخنگوی می نویسد که نیروهای ذخایر دشمن با اسلحه های 152 میلی متری D-20 مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و از بین رفتند. حرکت فعال نیروهای دشمن با کمک پهپادها کشف شد. این خبرگزاری ویدئوی مربوطه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نشانه هایی از افزایش فعالیت نظامی در نزدیکی نیروگاه اتمی زاپروژیه مشاهده می کند

به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA)، کارشناسان این آژانس مستقر در نیروگاه اتمی زاپوروژیا در هفته گذشته صدای انفجارهای متعددی را شنیده اند. مدیرکل رافائل گروسی روز جمعه گفت که این نشانه احتمالی افزایش فعالیت نظامی در منطقه است که می تواند تهدیدی بالقوه برای امنیت هسته ای نیز باشد. از شنبه گذشته، تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حدود دوجین انفجار را در سه روز شنیده و در روزهای اخیر چندین انفجار دیگر شنیده شده است. هیچ آسیبی به خود تاسیسات وارد نشده است.

به گفته گروسی، کارشناسان همچنین مین هایی را در بین حصارهای تاسیسات کشف کردند. آنها هنگام بازدید از منطقه هیچ مین دیگری پیدا نکردند. با این حال، هنوز به آنها اجازه دسترسی به سقف برخی از بلوک‌های راکتور داده نشده است.

مقامات روسیه: نیروهای اوکراینی 88 گلوله به 11 شهرک در منطقه خرسون شلیک کردند.

مقامات بخش تحت کنترل روسیه در استان خرسون از حملات مداوم اوکراین به شهرک‌ها در ساحل چپ دنیپر گزارش می‌دهند. ارتش اوکراین در 24 ساعت گذشته حداقل 88 پرتابه شلیک کرده است. فقط دیشب 35 گلوله بود. نوایا کاخوفکا، کاخوفکا، ساگی، کورسونکا، نوایا سبوریوکا و کازاچی لاگریا مورد حمله قرار گرفتند. در حال حاضر گزارشی از خسارات یا تلفات احتمالی در میان غیرنظامیان گزارش نشده است.تلاش برای جذب نیرو برای جنگ اوکراین در کوبا – 17 بازداشت

مقامات امنیتی کوبا 17 شهروند را به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد تلاش های روسیه برای استخدام مزدوران کوبایی برای جنگ اوکراین دستگیر کردند. مظنونان ممکن است به 30 سال زندان محکوم شوند. وزارت کشور هاوانا روز جمعه اعلام کرد:

کوبا سیاست مدارای صفر در قبال جنایات جدی قاچاق انسان و تروریسم مزدور دارد.

سه نفر دستگیر شده بخشی از یک شبکه استخدام بودند که از خارج کنترل می شد. 14 نفر دیگر به طور داوطلبانه با پرداخت هزینه و مجوز اقامت در این کشور اروپایی-آسیایی استخدام شدند. استخدام کنندگان عمدتاً کوبایی های دارای سوابق جنایی و افراد خانواده های مشکل دار را هدف قرار دادند.

گزارش رسانه ها: جسد مزدور بریتانیایی با دستان بسته در آب پیدا شد

به گزارش رسانه های انگلیسی، یک مزدور بریتانیایی در اوکراین در حالی که دست‌هایش را از پشت بسته بودند به قتل رسیده و به جوی آب پرتاب شده است. جزئیات بیشتر در مورد مکان و پیشینه اعلام نشده است. بر همین اساس خانواده جردن چادویک در تاریخ 26 ژوئن از مرگ او مطلع شدند. وزارت خارجه لندن مرگ این مرد 31 ساله را تایید کرد. جسد چادویک در 7 آگوست به بریتانیا فرستاده شد.

همانطور که بی بی سی می نویسد، تحقیقات برای روشن شدن علت مرگ باید در ماه فوریه انجام شود. چادویک در اوایل اکتبر 2022 بریتانیا را به مقصد اوکراین ترک کرد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شباهت هایی را بین کنستانتینوفکا و بوچا می بیند


کیف یک اقدام تحریک آمیز در کنستانتینوفکا در جمهوری خلق دونتسک بر اساس همان الگوی یک سال و نیم پیش در کراماتورسک و بوچا انجام داد. این را واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه در نیویورک بیان کرد. او گفت:

“برخی از هیئت های غربی و نماینده دبیرخانه سازمان ملل متحد جرأت کردند حمله به کنستانتینوفکا در بخشی از جمهوری خلق دونتسک که تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراین است. این در واقع یک تراژدی وحشتناک است. فقط ما مطمئن هستیم که شما این حادثه را خواهید شنید. به زودی فراموش می‌شود و پس از اینکه متوجه شدید، مانند مورد حمله به کراماتورسک در آوریل سال گذشته، چه جنایت فجیعی و چه تحریک وحشتناک اوکراینی را پوشش می‌دهید، سرپوش گذاشته می‌شود.»
نبنزیا استدلال کرد که لازم نیست یک متخصص بالستیک باشید تا از ویدیوی ارسال شده توسط کاربران شبکه های اجتماعی و حتی شخص رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی ببینید که موشک از شمال غربی شلیک شده است، جایی که منحصراً مواضع اوکراینی وجود دارد. وی خاطرنشان کرد: رسانه های غربی که این فیلم را پخش کردند، پس از اینکه متوجه شدند زلنسکی با انتشار این ویدئو گل به خودی زده است، شروع به روتوش انعکاس گلوله روی سقف خودروها کردند. اما در آن زمان دیگر خیلی دیر شده بود. سفیر روسیه تاکید کرد که حقیقت از قبل آشکار شده است.ماسک از خود در برابر اتهامات اوکراینی دفاع کرد: “استارلینک یک سیستم غیرنظامی است”

بر اساس گزارش CNN، گفته می شود ایلان ماسک سیستم ماهواره ای استارلینک اوکراینی ها را در نزدیکی شبه جزیره کریمه خاموش کرده است تا از حمله به ناوگان دریای سیاه روسیه جلوگیری کند. این سرمایدار آمریکایی اکنون در شبکه اجتماعی خود X (توئیتر سابق) از خود دفاع می کند و می نویسد که بین امتناع از پاسخ به درخواست اوکراین و تغییر عمدی سیستم برای جلوگیری از حمله اوکراین تفاوت وجود دارد.
ماسک همچنین تاکید می کند که نه او و نه هیچکس در شرکت عامل SpaceX دسترسی اوکراین به Starlink در کریمه را تضمین نکرده است.
علاوه بر این، شرایط خدمات ما به وضوح استفاده از Starlink را برای اقدامات نظامی تهاجمی ممنوع می کند، زیرا ما یک سیستم غیرنظامی هستیم. بنابراین، درخواست دوباره اوکراین منجر به چیزی شد که صراحتاً ممنوع بود.

هایاشی وزیر خارجه ژاپن در یک سفر غیرمنتظره به اوکراین وارد شد

یوشیماسا هایاشی وزیر امور خارجه ژاپن در سفری غیرمنتظره به اوکراین سفر کرده است. همانطور که وزارت خارجه ژاپن روز شنبه اعلام کرد، این سفر اعلام نشده برای حمایت از دولت کی یف در درگیری انجام شد. نمایندگان بازرگانی ژاپنی هایاشی را در سفر او به اوکراین همراهی می کنند. دیدار با دیمیتری کوله با وزیر امور خارجه اوکراین در دستور کار قرار دارد. برنامه ژاپن برای برگزاری کنفرانسی برای ترویج بازسازی اقتصادی اوکراین در پایان سال جاری یا اوایل سال آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت.
این اولین سفر وزیر خارجه ژاپن به اوکراین از زمان آغاز جنگ در پایان فوریه 2022 است. ژاپن، همسو با غرب، تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرده و از اوکراین حمایت می کند. با این حال، قانون اساسی صلح‌طلبانه دولت آسیایی به دولت توکیو اجازه نمی‌دهد به اوکراین تسلیحات بفرستد.

پوتین: درگیری در اوکراین توسط افراد حسود برای مهار روسیه تحریک شده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که درگیری در اوکراین توسط افراد حسود تحریک شده است، همچنین برای جلوگیری از توسعه روسیه. او توضیح داد:

مایلم یادآوری کنم که در سال 2014، زمانی که ما صحبت کردیم، عناصر حسود ما اولین گام ها را برای محدود کردن حاکمیت تکنولوژیکی و جلوگیری از توسعه ما برداشتند.

به گفته پوتین، “پیش بینی های ما تایید شد… همه چیز همانطور که گفتیم اتفاق افتاد.” او توجه کرد:

آنها این درگیری را در اوکراین برانگیختند و از آن سوء استفاده کردند. من فکر می‌کنم همه اینها عمداً برای ایجاد شرایطی که رشد اقتصادی ما را محدود می‌کند و مانع از توسعه روسیه می‌شود، انجام شد.


کی یف کاهش تحریم ها علیه روسیه را در راستای منافع توافق غلات رد می کند

اوکراین آمادگی کاهش فشار تحریم ها بر روسیه را برای متقاعد کردن این کشور برای از سرگیری توافق غلات ندارد. اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین روز جمعه گفت، مقامات اوکراین معتقدند که جامعه بین المللی نباید برای وادار کردن مسکو به اجرای تعهداتش “امتیاز” بدهد. وی در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت:

« موضع طرف اوکراینی بدون تغییر باقی می‌ماند: تضعیف بخشی از رژیم تحریم‌ها علیه روسیه در ازای ازسرگیری توافق غلات، پیروزی برای اخاذی روسیه و دعوت از مسکو به موج‌های جدید اخاذی خواهد بود. جامعه باید تلاش کند تا اطمینان حاصل شود که روسیه دوباره به تعهدات خود عمل خواهد کرد و نه اینکه از طریق امتیاز دادن به تهاجم جدید تشویق شود.»
نیکولنکو افزود که اوکراین آماده ادامه صادرات غلات به بازارهای جهانی، به ویژه به کشورهای آفریقایی و آسیایی، هم بر اساس توافقنامه غلات و هم از طریق مسیرهای جایگزین در دریای سیاه و زمینی است.


دبیرکل سازمان ملل انتظار راه حل مسالمت آمیز برای درگیری اوکراین در آینده نزدیک را ندارد


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که انتظار ندارد به این زودی ها راه حلی مسالمت آمیز برای مناقشه در اوکراین پیدا شود – طرف های درگیری “تصمیم گرفته اند که به راه خود ادامه دهند”. گوترش در یک کنفرانس مطبوعاتی در دهلی نو گفت:
“امید زیادی ندارم که در آینده نزدیک راه حلی مسالمت آمیز پیدا کنیم. من معتقدم که هر دو طرف تصمیم به ادامه درگیری گرفته اند.”رسانه ها: جزئیات حملات ارتش روسیه به مواضع نیروهای مسلح اوکراین

بیزینس اینسایدر به نقل از گزارش موسسه سلطنتی مطالعات دفاعی بریتانیا نقل می کند که ارتش روسیه به حملات توپخانه ای دقیق تری بر مواضع نیروهای اوکراینی روی آورده است. می گوید:

« نیروهای اوکراینی باید با آتش دقیق‌تر و مؤثرتر روسیه مقابله کنند.»
روزنامه‌نگاران خاطرنشان کردند که نیروهای روسی به منظور حفظ مهمات و عملکرد اسلحه‌ها شروع به انجام حملات دقیق با تعداد کمی گلوله کردند. نویسندگان گزارش خاطرنشان کردند:
« این یک روند نگران کننده است زیرا می تواند توپخانه روسیه را در طول زمان به طور قابل توجهی تقویت کند.»
در این مقاله تاکید شده است که حملات توپخانه ای دقیق تر با استفاده از پهپادهای شناسایی پشتیبانی می شود. نویسندگان افزودند:
افزایش پیچیدگی، تنوع و تراکم پهپادهای روسی نگران کننده است.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید