«غیر انسانی و شر مطلق» اما چه کسی اینکار را کرد؟«غیر انسانی و شر مطلق» – بله، اما ویدیوی زلنسکی انفجار را نشان می‌دهد، نه روس‌ها را!


تنها چند دقیقه پس از حمله موشکی خونین به بازار کنستانتینوفکا، زلنسکی موج جدیدی از نفرت و روس ستیزی را علیه روسیه به راه انداخت. اما حتی متعصب ترین مبلغان طرفدار اوکراین نیز به سرعت متوجه می شوند که او ممکن است آشکارا دروغ گفته باشد.

نوشته ولادیسلاو سانکین
ترجمه حمید علویحمله موشکی مرگبار به یک بازار شلوغ در منطقه تحت کنترل اوکراین در جمهوری خلق دونتسک، روز چهارشنبه دقیقاً ساعت ۱۴:۰۴ به وقت محلی رخ داد. تنها ۳۵ دقیقه بعد، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، ویدیویی را در کانال تلگرام خود منتشر کرد که شدت این حمله را به جهانیان نشان دهد. این ویدیو با نظری به زبان انگلیسی همراه بود که علیرغم ادبیات تند آن، ارزش بازنشر کامل را دارد:

«اگر کسی در جهان هنوز سعی می‌کند با هر چیزی که روسی است سر و کار داشته باشد، به این معناست که چشمانش را به روی این واقعیت می‌بندد. وقاحت بی پایان، گستاخی و پستی.»

در این لحظه، حمله تروریست‌های روسی ۱۶ نفر را در شهر کنستانتینوفکا در منطقه دونتسک کشته است. یک بازار معمولی. مغازه ها. یک داروخانه. مردمی که هیچ گناه نکرده اند. بسیاری از زخمی ها متأسفانه تعداد کشته ها و زخمی ها همچنان می تواند افزایش یابد.

با همه کسانی که عزیزانشان را از دست داده اند ابراز همدردی می کنم!

«این شر روسی باید هر چه سریعتر شکست بخورد.»

روسیه به عنوان پناهگاه وحشیگری و شر مطلق – زلنسکی این فرمول تبلیغاتی را چند بار تکرار کرده است؟ بارها و بارها. و همانطور که در گذشته نیز بارها اتفاق افتاده است، رسانه های آلمانی این اتهام را تقریباً به طور کامل تکرار کرده اند – بدون اینکه حتی یک دقیقه به صحت آن شک کنند.

حتی به نظر می رسید که گزارش زلنسکی به خوبی در برنامه مورد نظر قرار می گیرد. به عنوان مثال، تحریریه آر.دی شبکه یک تلویزیون حکومتی آلمان از این خبر برای تأکید بر اهمیت تحویل موشک های دوربرد تاروس آلمان به اوکراین استفاده کرد – “برای بیرون راندن ارتش روسیه از داخل کشور”.
همچنین تصاویری آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، که “غیرمنتظره” در این ساعات در کی‌یف در حال بازدید بود، نشان داده شد. او به اوکراین حمایت بیشتر را قول داد – “حتی پس از جنگ تهاجمی”. این گزارش به اخبار روزانه آر.دی نیز راه یافت، که در آن مجری شکایت کرد که ما به اخبار مربوط به جنگ عادت کرده ایم – اما در روزهایی مانند امروز “نمی توانیم از کنار آن بگذریم”.

اما به چه منظور باید ارتش روسیه یک بازار پر از غیرنظامیان را هدف قرار دهد، اگر فرضیه زلنسکی را که روسیه از سر «جنایتکاری مطلق و وقاحت غیر انسانی» دست به این کار می زند، به عنوان زباله تبلیغاتی کنار بگذاریم؟ این کاملاً غیرقابل فهم است.
زیرا از دیدگاه روسیه، روسیه مردم بی گناه را در روشنایی روز در خاک خود هدف قرار می دهد، زیرا کنستانتینوفکا طبق قانون اساسی روسیه بخشی از جمهوری خلق دونتسک است.

زلنسکی در عجله خود متوجه نشده است که دقیقاً ویدیوی او شواهدی را برای فرضیه ای ارائه می دهد که می تواند اتهام او را به سرعت به عکس برگرداند.

این شواهد آنقدر واضح بودند که حتی جولیان رپکه، پروپاگاندیست تصویر، در توییتر معروفی با نسخه خود از تحریریه خود مخالفت کرد. اکنون تردیدها در اردوگاه طرفدار اوکراین نیز افزایش یافته است، به طوری که حتی گروه روزنامه نگاران Conflict Intelligence Team (CIT) مستقر در واشنگتن به این باور رسیده است که حمله از سرزمین تحت کنترل اوکراین بوده است.CIT در میان مخالفان تبعیدشده روسیه که به شدت در کنار اوکراین ایستاده اند، به عنوان یک بازرس واقعی مورد تحسین قرار می گیرد. ادعای رئیس آن، رُسلان ماشچوُف، مبنی بر اینکه اوکراین ممکن است پشت حمله باشد، بحث های شدیدی را در X-Blase آنها برانگیخت. این فرضیه که اوکراین غیرنظامیان را در شهرهای خود بمباران می کند تا حملات را به پای روس ها بیاندازد، به عنوان یک دروغ تبلیغاتی روسیه تلقی می شود که البته، آخ بله، کاملاً بی اساس است. اما طبق گزارش نیویورک تایمز، اتفاقاً در کنستانتینوفکا افرادی هستند که به “چنین چیزی” باور دارند.

در روسیه، از سوی دیگر، حملات اوکراین به غیرنظامیان یک واقعیت حقوقی است. بسیاری از نظامیان اوکراینی دستگیر شده در ماریوپل و شهرهای دیگر به این موضوع اعتراف کرده اند که به ساکنان شلیک کرده اند تا از فرار آنها از مناطق جنگی جلوگیری کنند. جنایات آنها بازسازی می شود و مقصران به تدریج به حبس های طولانی مدت محکوم می شوند. با افزایش تعداد پرونده ها، شواهدی نیز مبنی بر اینکه این سربازان فقط دستورات بالا را اجرا کرده اند، افزایش می یابد.

اینها به سیاست ریاکارانه کی‌یف اشاره دارند که غیرنظامیان را صرفاً به عنوان سپرهای زنده برای ارتش خود می‌بیند. با این دو مزیت، می‌توان از قربانیان و رنج‌ها برای شیطان‌سازی دشمن بهره برد.

در این میان، کی‌یف از روش‌های پرچم دروغین نیز ابایی ندارد. اینها از زمان کشتار میدان مایدان در بهار ۲۰۱۴ به عنوان بخشی از تسلیحات آزمایش شده ملی گرایان اوکراینی بوده اند. حمله با موشک توچکا-یو به ایستگاه قطار کراماتورسک در ۸ آوریل ۲۰۲۲ که ۶۱ نفر را کشت، یا انفجار تئاتر ماریوپل تنها برخی از نمونه های آن هستند. بسیاری در غرب که از شواهدی که به گناه اوکراین اشاره دارد، چندان تحت تأثیر قرار نگرفته اند، هنوز هم با کراماتورسک و ماریوپل استدلال می کنند.

حالا نوبت کنستانتینوفکا است. حضور تصادفی عکاس خبری یوجنی مالولتسکا در این میان برای ساکنان علامت بدبختی بوده است. او بود که تصاویر مشهور جهانی “زن باردار ماریوپل” را گرفت. این بار هم ناگهان در نزدیکی بود و برای آسوشیتد پرس عکس های وحشتناکی از اجساد سوخته و تکه تکه شده را که توسط سربازان اوکراینی از بازار ویران شده کنستانتینوفکا خارج می شدند، ارائه کرد. این نمایش عمومی دلیلی دارد: وحشت ها باید کاملاً لمسی باشند – البته به شرط اینکه جامعه جهانی غربی معتقد باشد که روسیه منشأ آن است.

اگر اما ثابت شود که روز پنجشنبه نه روسیه، بلکه اوکراین (این روزها افتضاحش بالا خواهد آمد) موشک مرگبار را شلیک کرد تا شرارت روسیه را دوباره به غربیانش نشان دهد، زلنسکی خود را به «وقاحت بی پایان، گستاخی و پستی» متهم کرده است. و علاوه بر این – به دروغ، ریاکاری آن با زبان ما قابل درک نیست.