چرا از پیروزی نامزد چپ میانه در گواتمالا نباید انتظارات زیادی داشت.
دلایلی برای شک و تردید: چرا از پیروزی نامزد چپ میانه در گواتمالا نباید انتظارات زیادی داشت.

توسط اولگ یاسینسکی
ترجمه مجله هفته

روز یکشنبه، انتخابات ریاست جمهوری در گواتمالا شاهد یک رویداد طولانی مدت و مشتاقانه بود: نامزد نیروهای جایگزین، برناردو اروالو، نماینده جنبش “سوسیال دموکراتیک و مترقی” موویمینتو سمیلا، برنده انتخابات شد. او جایگاه سیاسی خود را به عنوان یک “چپ میانه” توصیف می کند – تعریف عجیبی که مطلقا هیچ چیز را تضمین نمی کند و به هیچ چیز در جهان امروز متعهد نیست.

رئیس جمهور جدید گواتمالا پسر رئیس جمهور سابق خوان خوزه اروالو (۱۹۴۵-۱۹۵۱) است. در ان زمان، برای اولین بار در تاریخ گواتمالای فقیر، که کاملا وابسته به ایالات متحده بود، دولت اروالو اصلاحاتی محتاطانه را به نفع اکثریت جمعیت آغاز کرد.

شرکت یونایتد فروت (که اکنون به عنوان شرکت موز چیکیتا شناخته می شود) بیش از ۵۰ درصد از زمین های حاصلخیز را در اختیار داشت و تنها ۲.۶ درصد از آنها را زیر کشت داشت، در حالی که اکثریت قریب به اتفاق کشاورزان گواتمالا در فقر و بدون زمین زندگی می کردند. زمینداران بزرگ، به نوبه خود، طبق قانون حق داشتند دهقانان نافرمان را مجازات فیزیکی یا حتی اعدام کنند.

پدر اروالو سیاستی من درآوردی بنام «سوسیالیسم معنوی» را اعلام کرده بود که انسان را از نظر روانی آزاد میکرد. در نتیجه، ایالات متحده او را یک «عامل کمونیست خطرناک» اعلام کرد و در سال ۱۹۵۴، توسط دولت جانشین او، سرهنگ جاکوبو اربنز، با تهاجم مسلحانه و کودتای نظامی سازمان یافته با مهندسی سیا سرنگون شد. بین سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۶، جنگ داخلی بین چریکهای چپگرا و دیکتاتوری طرفدار آمریکا منجر به قربانی شدن بیش از ۲۰۰ هزار نفر شد که اکثر آنها غیرنظامی بودند و توسط راستگرایان به قتل رسیدند.

پسر اروالو که روز یکشنبه در انتخابات پیروز شد، در سال ۱۹۵۸ به دنیا آمد، زمانی که والدینش در تبعید در اروگوئه زندگی میکردند. او روانشناسی را در دانشگاه عبری اورشلیم مطالعه کرد، حتی قبل از کسب دکترای خود در فلسفه و انسان شناسی اجتماعی در دانشگاه اوترخت در هلند معاون وزیر امور خارجه و سفیر گواتمالا در اسپانیا بود. علاوه بر زبان مادری خود اسپانیولی، او همچنین به زبان عبری، انگلیسی، فرانسوی و پرتغالی صحبت می کند.

در گواتمالای امروزی، نزدیک به ۲۰ درصد از جمعیت بزرگسال کاملاً بی سواد هستند و نیمی از کودکان از کمبود مواد غذایی و لاغری رنج می برند. در طول مبارزات انتخاباتی، برناردو آروالو در مسائل سیاست خارجی بسیار محتاط و از نظر سیاسی میانه رو بود. او بارها از همدردی خود با دولت بایدن و “محکومیت تجاوز روسیه به اوکراین” صحبت کرده است.

به همین دلیل یک درخواست: لطفا چندان اسیر “پیروزی چپ” در گواتمالا نشوید و آن را چندان بزرگ نکنید. چرا که بعدا از کار خود پشیمان نمی‌شوید. با این حال ، اگر شک و تردید درباره اقدامات احتمالی بعدی رئیس جمهور برطرف شود ، هر معجزه مثبت ، هر چند غیرممکن ، البته باید از سوی چپ گرایان تشویق و استقبال شود.

اولگ یاسینسکی، روزنامه نگار متولد اوکراین، بیشتر در شیلی زندگی می کند و برای رسانه های مستقل امریکای لاتین مانند Pressenza.com، Desinformemonos.org می نویسد. او در مورد جنبش های بومی و اجتماعی در آمریکای لاتین تحقیق می کند و مستندهای سیاسی در کلمبیا، بولیوی، مکزیک و شیلی تولید می کند. او همچنین به عنوان مترجم متون ادواردو گالئانو، لوئیس سپولودا، خوزه ساراماگو، فرمانده مارکوس و دیگران به زبان روسی شناخته شده است. شما همچنین می توانید او را در کانال تلگرام دنبال کنید.