انتخابات ریاست جمهوری مکزیکنخبگان به صف میشوند.

مکزیک: اپوزیسیون راستگرا با معرفی نامزد برتر، کارزار انتخاباتی خود را آغاز می کند. این نامزد خود را مردمی نشان می دهد

نویسنده: ولفگانگ هرمسدورف«سو اکی گالوز» در یک تجمع در جشن کاندیداتوری خود در مکزیکوسیتی

ائتلاف اپوزیسیون مکزیکی «جبهه گسترده» متشکل از سه حزب راستگرا، روز یکشنبه (به وقت محلی) سناتور «سو اکی گالوز» را به عنوان نامزد برتر برای انتخابات ریاست جمهوری در ۲ ژوئن ۲۰۲۴ معرفی کرد. احزاب «عمل ملی» (PAN)، «انقلاب نهادی» (PRI) و «انقلاب دموکراتیک» (PRD) با این تصمیم نتیجه یک پیش‌انتخابی را از روز پنجشنبه گذشته تأیید کردند. حزب حاکم چپ‌گرای «مورئنا» قصد دارد نامزد برتر خود را برای جانشینی رئیس‌جمهور «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» در روز چهارشنبه اعلام کند. نامزدهای احتمالی عبارتند از مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه سابق که در ژوئن به دلیل نامزدی خود از این سمت استعفا داد و کلاودیا شاین باوم، شهردار سابق مکزیکوسیتی.

لوپز اوبرادور طبق قانون اساسی، علیرغم میزان بالای رضایت عمومی، نمی‌تواند مجدداً نامزد شود. در نتیجه، اگر شاین باوم نامزد شود، برای اولین بار در تاریخ این کشور یک زن به ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری انتخاب خواهد شد. این زن ۶۲ ساله به عنوان نامزدی شناخته می‌شود که بیشترین احتمال را برای ادامه مسیر رئیس‌جمهور لوپز اوبرادور در تقویت یکپارچگی کشورهای آمریکای لاتین دارد. رئیس‌جمهور فعلی با حزب «مورئنا» خود که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد، در سال ۲۰۱۸ با ۵۳.۳ درصد آرا در دور اول انتخاب شد و انحصار دو حزب بزرگ قبلی مکزیک، یعنی «انقلاب نهادی» راست-سوسیال دموکرات و «عمل ملی» مسیحی دموکرات را که نزدیک به یک قرن به طول انجامید، شکست. سال آینده، گارد قدیمی که اکنون بی‌معنی شده است، قصد دارد با یک نامزد برتر غیرمعمول، قدرت سیاسی را دوباره به دست آورد.

سناتور ۶۰ ساله گالوز که به طور رسمی به هیچ حزبی تعلق ندارد، اما برای ائتلاف «عمل ملی» در مجلس سنا نشسته است، نامزد راستگرا است که خود را مردمی نشان می دهد. او اغلب با دوچرخه در پایتخت تردد می کند و اصالت بومی خود را برجسته می کند. گالوز در تلاش است تا با اشاره به اینکه از خانواده فقیری آمده است، پدر بومی او به عنوان معلم زبان اوتومی تدریس می کرد و او با فروش تامالس (کیسه های خمیر ذرت) در خیابان به خانواده خود کمک می کرد، در طبقات رأی دهندگان نزدیک به حزب «مورئنا» امتیاز کسب کند. در اولین سخنرانی خود پس از نامزدی رسمی، او لوپز اوبرادور متهم کرد که کشور را با «ایدئولوژی» گرایی تقسیم کرده است، اما به طور ماهرانه ای با جبهه گیری کامل علیه خط فعلی دولت پیش نرفت. او گفت: «اگر چیزی جواب می دهد، آن را حفظ خواهیم کرد.» او با لحنی عامیانه اضافه کرد: «من از نظر سیاسی کوررنگ هستم و فقط یک رنگ می بینم، رنگ مکزیک.» همانطور که روزنامه مکزیکی لا ژوراندا روز یکشنبه روی آن تاکید کرد، نامزد تلاش می کند تا هم به جمعیت عمدتاً فقیر بومی و هم به طبقه متوسط ثروتمندتر آپئال سیگنال بفرستد. به گزارش این روزنامه، در سخنرانی خود، گالوز به کسانی که به این بخش تعلق دارند، اعلام داد که به آنها احترام خواهد گذاشت.

بزرگترین مانع برای اپوزیسیون در حال حاضر احتمالاً محبوبیت لوپز اوبرادور و حزب «مورئنا» او است که می توانند ادعا کنند که با سنت طولانی خویشاوندی و فساد در سیاست مکزیک مبارزه کرده و آنرا درهم شکسته است. علاوه بر این، به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره کاندیدا گالوز او «با چالش هایی در ائتلاف خود روبرو است، گروهی که یک گروه مختلط از نیروهای محافظه‌کار، میانه‌رو و لیبرال است که تنها بخاطر مخالفت با لوپز اوبرادور با هم متحد شده‌اند».
انتخابات سال آینده فرصت برای لوپز اوبرادور است تا نشان دهد که آیا جنبشی سیاسی که ایجاد کرده است و بدون رهبری کاریزماتیک او می تواند دوام بیاورد. هر کسی که جانشین او باشد، باید با ادامه نرخ بالای خشونت، کارتل های مواد مخدر به شدت مسلح و مهاجرت از مرز حدود ۲۰۰۰ مایلی با ایالات متحده دست و پنجه نرم کند.