چین نقش میانجیگری برای حل بحران نیجربه عهده گرفت.چین نقش میانجیگری برای حل بحران نیجر را از نظر سیاسی ایفا می کند

ترجمه مجله هفته

سفیر چین در نیجر پس از دیدار با نخست وزیر منصوب شده توسط شورای نظامی حاکم، قصد کشورش را برای ایفای نقش میانجیگری برای حل بحران سیاسی در این کشور ابراز کرد و بر عدم دخالت در امور کشورهای دیگر تاکید کرد.

جیانفنگ، سفیر چین در نیجر، پس از دیدار با علی محمد لامین زین، نخست وزیر منصوب شده توسط خونتای نیجر، گفت که پکن قصد دارد نقش میانجیگری در مورد بحران نیجر ایفا کند.

به گزارش تلویزیون ملی نیجریه، سفیر چین گفت: “دولت چین قصد دارد خدمات مفیدی را ارائه دهد و نقش واسطه ای برای رسیدن به یک راه حل سیاسی برای بحران نیجر ایفا کند که در ان منافع کشورهای اطراف به طور کامل احترام می ماند.”

پکن همیشه به اصل عدم دخالت در امور کشورهای دیگر پایبند بوده است.

دوشنبه، نخست وزیر نیجر مذاکرات در حال انجام را تایید کرد برای “خروج سریع” نیروهای فرانسوی مستقر در این کشور، به امید “حفظ همکاری با فرانسه” و رسیدن به “توافق در عرض چند روز” با سازمان کشورهای غرب آفریقا، اکوواس را در بر دارد.
زین گفت که نیروهای فرانسوی در نیجر در وضعیت غیرقانونی قرار دارند و یادآوری کرد که دولت او توافقات نظامی با پاریس را لغو کرده است.

در ماه اوت گذشته، الزین توانایی کشورش را برای دور زدن تحریم های اکوواس با اشاره به اینکه برای گفتگو باز است اعلام کرد، پس از آن گروه اکوواس تحریم هایی را علیه نیجر اعمال کرد این شامل تعلیق تمام معاملات تجاری و مالی بین جمهوری آفریقا و تمام کشورهای عضو ان، علاوه بر مسدود کردن دارایی های ان در بانک های مرکزی کشورهای گروه اکوواس میشود.

ونیجر شاهد تظاهرات بود در نیامی، پایتخت، من خواستار خروج نیروهای فرانسوی از نیجر شدم.

در پایان ماه جولای، نیروهای مسلح نیجر اعلام کردند که برکناری محمد بازومو تشکیل مجلس ملی.

نیجر مستعمره سابق فرانسه است و یکی از اخرین متحدان کشورهای غربی در منطقه ساحل بود. علاوه بر این، این کشور دارای ذخایر غنی اورانیوم است که فرانسه برای تامین ان به ان متکی است.

رسانه های فرانسوی گزارش می دهند که بین ۱۵ تا ۱۷ درصد از اورانیوم مورد استفاده برای تولید برق در فرانسه به این کشور افریقایی بستگی دارد. در حال حاضر ۱۵۰۰ سرباز فرانسوی در نیجر و ۱۰۰۰ سرباز در چاد حضور دارند.