فرانسه و ناتو چگونه هواپیمایی مسافری ایتالیایی را با ۸۱ مسافر منفجر کردند؟نوشته آندبچیا پوچیو

ترجمه مجله هفته

قذافی با رئیس جمهور سابق فرانسه، نیکولا سارکوزیجولیانو آماتو فاش می کند: «فرانسوی ها باید قذافی را می کشتند و مسافران و خدمه پرواز ایتالیایی مزاحم آنها بودند»

۴۳ سال از فاجعه اوستیکا می گذرد که در آن ۸۱ نفر جان خود را از دست دادند و هنوز حقیقت آن شب آشکار نشده است، اما شاید اکنون به یک نقطه عطف رسیده باشیم. در مصاحبه ای با روزنامه «لا ریپابلیکا»، جولیانو آماتو، نخست وزیر سابق، ادعا می کند که هواپیمای ایتالیایی که در آسمان اوستیکا منفجر شد، توسط موشک شلیک شده از یک جنگنده فرانسوی سرنگون شده است، فرضیه ای که سال هاست توسط کسانی که به طور مستقل در مورد فاجعه تحقیق کرده اند، مطرح شده است.

جولیانو آماتو در مصاحبه می گوید:
«طرحی برای هدف قرار دادن هواپیمایی که قذافی سوار آن بود، آغاز شد، اما رهبر لیبی از این تله فرار کرد زیرا توسط برونو کراسکی به او اطلاع داده شده بود و در واقع هشدار را او قبلا دریافت کرده بود. اکنون کاخ الیزه می تواند ننگی را که بر پاریس سنگینی می کند، پاک کند».

«می خواستند قذافی را که در حال پرواز با میگ نیروی هوایی خود بود، از بین ببرند»، او توضیح داد و افزود: «و طرح این بود که یک رزمایش ناتو را با هواپیماهای جنگنده زیادی انجام شود، در طول آن موشکی باید علیه رهبر لیبی هدف قرار میگرفت: رزمایش یک نمایشی بود که می توانست به عنوان پوششی برای تروریسم از آن استفاده شود تا آن را به عنوان یک حادثه غیرعمدی جا بزنند.» اما اوضاع متفاوت شد.
آماتو در ادامه می گوید که اوضاع متفاوت شد: «قذافی از خطر مطلع شد و سوار هواپیمای خود نشد و موشکی که علیه میگ لیبی شلیک شد، به هواپیمای DC9 ایتالیایی برخورد کرد. فرضیه ای که بیشتر مورد تأیید قرار گرفته است این است که آن موشک توسط یک جنگنده فرانسوی که از یک ناو هواپیمابر در سواحل جنوبی کورس یا از پایگاه نظامی سولنارا، که آن شب بسیار شلوغ بود، بلند شد پرتاب شده است، فرانسه در این مورد هرگز توضیحی نداده است.»گمراه کردن عمدی، مرگ های عجیب و غریب، ردیابی هایی که از رادار ناپدید شدند، سوابق دستکاری شده و موارد دیگر برای پنهان کردن حقیقت آنهم در مورد تنها یکی از بسیاری از فجایع ایتالیایی که مجرمان آن نه پیدا میشوند و نه محکوم، این می تواند خلاصه ای از سرنگونی هواپیمای ایتالیایی در آسمان اوستیکا باشد.

فاجعه هوایی اوستیکا در ۲۷ ژوئن ۱۹۸۰، ساعت ۲۰:۵۹ رخ داد. در آن زمان، پرواز بولونیا-پالرمو ایتالیایی با فرودگاه رم چیامپینو تماس رادیویی خود را از دست داد. هواپیما ۸۱ نفر را حمل می کرد، از جمله ۱۳ کودک، اما فقط اجساد ۳۹ مسافر پس از یافتن بقایای بدنه هواپیما، که در اعماق دریا در نزدیکی جزیره اوستیکا غرق شده بود، پیدا شد.یکی از فرضیه های مورد تأیید بیشتر و مورد حمایت بسیاری از تحقیقات مستقل، همیشه این بوده است که هواپیما به طور غیرعمدی در یک درگیری نظامی که فرانسه، لیبی و ایالات متحده درگیر آن بودند گوشت دم توپ شده. DC-9 در واقع در مسیر یک موشک شلیک شده قرارگرفته و بدین ترتیب مورد اصابت قرار می گیرد.

فرضیه دیگر که گویا یک بمب مخفی شده در توالت و منفجر شده در هواپیما پس از یافتن برخی از قسمت های کاملاً سالم بدنه، مانند چرخ و صندوق عقب، که نشان می دهد هیچ انفجاری در داخل هواپیما رخ نداده است، رد شد.

تئوری موشک فرانسوی، شلیک شده به سمت هواپیمای جنگنده لیبیایی که قذافی قرار بود در آن باشد، توسط رئیس جمهور سابق جمهوری ایتالیا، فرانسیسکو کاسیگا، که نخست وزیر وقت بود، مورد حمایت واقع شده بود. تئوری مشابهی حتی مبنای حکمی است که از سوی دادگاه عالی در ایتالیا صادر شده است.

در مصاحبه، جولیانو آماتو می پرسد که چرا “یک رئیس جمهور جوان مانند امانوئل مکرون، حتی اگر به لحاظ زمانی بی ارتباط با تراژدی اوستیکا باشد، نمی خواهد باری را که بر دوش فرانسه سنگینی می کند، بردارد و تنها می تواند آن را به دو طریق بردارد: یا نشان دادن اینکه این تئوری بی اساس است یا، پس از تأیید صحت آن، با ارائه عمیق‌ترین عذرخواهی ها به ایتالیا و خانواده های قربانیان به نام دولت خود مشکل را برای همیشه حل کند. سکوت طولانی به نظر من راه حل درستی نیست.”

سوال دیگری که پس از افشاگری های آماتو باید از خود بپرسیم این است که چرا فقط اکنون رئیس جمهور سابق ایتالیا تصمیم گرفته است همه چیز را فاش کند. چرا قبلاً این کار را نکرده است؟ چه کسی جلوی او را گرفته است؟ چه عوامل ژئوپلیتیکی تغییر کرده اند که اکنون به او اجازه می دهد حقیقت را بگوید؟ چرا هرگز به ناتو اشاره نمی کند و تمام مسئولیت ها را بر عهده فرانسه می گذارد؟

آیا می توان فکر کرد که پشت تلاش برای ترور قذافی تنها فرانسه بوده است و ناتو از آن بی خبر بوده است؟ واقعاً بعید است، اما پس چرا آماتو هرگز به آن اشاره نمی کند؟ شاید تلاشی برای منزوی کردن فرانسه، یکی از کشورهایی که در مورد درگیری اوکراین و روسیه انتقادی ترین است، کشوری که کمترین کمک تسلیحاتی را به کی‌یف ارائه کرده است، وجود دارد. تلاشی برای تشدید روابط آینده پاریس و رم؟

اکنون انتظار داریم که دولت ایتالیا یک بار برای همیشه راز سر به مهر دولتی را از این موضوع بگشاید، اما مطمئن هستم که آتلانتیستی ترین دولت در تاریخ جمهوری ایتالیا، برای اینکه مانع شود تا هیچ مسئولیتی به گردن ناتو و ایالات متحده نیفتد، این کار را نخواهد کرد.

Andrea Puccio – http://www.occhisulmondo.infoتوضیحات:
اوستیکا یک شهر در شمال ایتالیا است که در ۲۷ ژوئن ۱۹۸۰، یک هواپیمای مسافربری ایتالیایی که از پالرمو به تریست پرواز می کرد، در نزدیکی آن سقوط کرد. تمام ۸۱ سرنشین کشته شدند.
فرانسه همواره از قبول اتهامات مبنی بر اینکه هواپیمای مسافربری توسط یک موشک فرانسوی سرنگون شده است، خودداری کرده است.
جولیانو آماتو، نخست وزیر ایتالیا از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۳، در مصاحبه ای با روزنامه لا رپوبلیکا در ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۳، گفت که اطمینان دارد که هواپیمای مسافربری توسط یک موشک فرانسوی سرنگون شده است.