اخبار جنگ اوکراین دوم سپتامبر

گزارش جبهه از وزارت دفاع روسیه

در منطقه زاپوروژیا، واحدهای روسی چهار حمله اوکراینی را در نزدیکی شهرک های Rabotino و Verbovoye دفع کردند. در طول روز 115 سرباز اوکراینی کشته شدند. دو خودروی زرهی رزمی، چهار خودرو، دو سامانه توپخانه ام 777 و ام 119 و دو دستگاه هویتزر Msta-B و D-20 منهدم شد. علاوه بر این، یک ایستگاه راداری AN/TPQ-50 در نزدیکی شهر Charivnoye (منطقه Zaporozhye) منهدم شد. علاوه بر این، یک انبار مهمات اوکراینی در نزدیکی روستای Kamyshevakha (منطقه Zaporozhye) منهدم شد.
در جهت جنوب دونتسک، نیروهای روسی به واحدهای اوکراینی در نزدیکی شهر اوگلدار (جمهوری خلق دونتسک، DPR) حمله کردند. مجموع تلفات کی یف 105 سرباز، چهار تانک، سه خودروی جنگی پیاده نظام، شش خودرو، دو اسلحه خودکششی آکازیجا و گووزدیکا و دو هویتزر D-20 و D-30 بود.
در بخش دونتسک از جبهه، ارتش روسیه موقعیت خود را در امتداد خط مقدم در نزدیکی شهر Kleshcheyevka (DPR) بهبود بخشید. در طول روز، پنج حمله در نزدیکی شهر آرتیوموفسک و سه حمله در نزدیکی روستای مارینکا دفع شد. علاوه بر این، دو پست فرماندهی و دیده بانی سربازان اوکراینی در نزدیکی روستای دیلی‌وکا (DPR) مورد حمله قرار گرفتند و یک مرکز ارتباطی اوکراین در نزدیکی شهر آودیوکا (DPR) منهدم شد. در طول روز، بیش از 250 سرباز اوکراینی در این بخش از جبهه کشته شدند. یک تانک، یک خودروی جنگی پیاده نظام، چهار خودروی جنگی زرهی، دو خودرو، یک سامانه موشکی ضدهوایی استرلا-10، دو قبضه اسلحه خودکششی کراب، دو فروند هویتزر D-20 و یک هویتزر D-30 و همچنین یک دستگاه M119 اسلحه منهدم شد
در جهت کوپیانسک، یگان های روسی شکستی همه جانبه بر نیروهای اوکراینی در نزدیکی روستای کیسلوفکا (منطقه خارکف) وارد کردند. تلفات کی یف بالغ بر 40 سرباز، سه خودروی زرهی جنگی، دو خودرو، یک سیستم توپخانه M777 و یک هویتزر D-20 بود.
در منطقه کراسنی لیمان، دو حمله اوکراینی در نزدیکی گریگورووکا (DPR) و Chervonaya Dibrova (جمهوری خلق لوگانسک، LPR) در طول روز دفع شدند. علاوه بر این، واحدهای اوکراینی در نزدیکی شهرهای تورسکویه (DPR) و کوزمینو (LPR) مورد حمله قرار گرفتند. در طول روز، بیش از 60 سرباز اوکراینی در این بخش از جبهه کشته شدند. دو خودروی جنگی زرهی، دو کامیون سبک و دو هویتزر D-30 منهدم شد.
بیش از 30 سرباز اوکراینی در اثر گلوله باران روسیه در منطقه خرسون کشته شدند. دو خودرو و یک هویتزر D-30 منهدم شد. علاوه بر این، یک انبار مهمات صحرایی اوکراینی در نزدیکی شهر Tyaginka (منطقه Kherson) منهدم شد و یک ایست بازرسی برای هواپیماهای بدون سرنشین ارتش اوکراین در نزدیکی شهر Otradokamenka (منطقه Kherson) مورد اصابت قرار گرفت.
پدافند هوایی روسیه دو موشک HIMARS و یک موشک HARM و همچنین 25 پهپاد ارتش اوکراین را رهگیری کرد.گزارش رسانه ها: لهستان مرکز بزرگ پذیرش پناهندگان اوکراینی را می بندد

لهستان یک مرکز بزرگ پذیرایی برای پناهندگان اوکراینی را در مرکز خرید Ptak Expo در نادارزین نزدیک ورشو بسته است که 300 اوکراینی را در خود جای داده است.

مقامات محلی گفتند که استفاده از فضای وسیع مرکز خرید برای اسکان اوکراینی ها غیرقابل تحمل است. به گزارش روزنامه Wsglyad، خود پناهجویان از بسته شدن آن مطلع نشده اند.

اداره ایالت مازووی که شامل نادرزین و ورشو می شود، گفت که برخی از 300 پناهجو به مراکز کوچکتر دیگری منتقل شده اند. برخی دیگر تحت مراقبت مقامات محلی بودند و برخی دیگر تصمیم گرفته بودند محل اقامت خود را پیدا کنند.قدیروف: تنها 30 درصد سربازان آماده رزم در گردان عیدر نازی باقی مانده اند.

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری روسیه چچن، گزارش می‌دهد که گردان «عیدر» نازی‌های اوکراین تنها حدود 30 درصد از سربازان آماده رزم باقی مانده است. او می افزاید که به نظر می رسد غیرت رزمندگان «عیدر» یا آیدار پس از اینکه در مرکز چرخ گوشت کلشچایوکا قرار گرفته اند رو به کاهش است. قدیروف در تلگرام تاکید کرد:

“یک جنگ واقعی با یک دشمن جدی را نمی توان با ترساندن غیرنظامیان مقایسه کرد. در اینجا شما به مهارت های رزمی مناسب از جمله شجاعت نیاز دارید. این چیزی است که ملی گراها از ابتدا فاقد آن بودند. این به طور منطقی شکست کامل “واحد نخبه” اوکراین را توضیح می دهد.”

فایننشال تایمز: اوکراین می‌خواهد با حمایت فرانسه، پشتیبانی کشورهای جنوب جهانی را به دست آورد


اوکراین به دنبال حمایت فرانسه برای جلب نظر کشورهای جنوب جهانی و منصرف کردن آنها از حمایت از روسیه است. این چیزی است که روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در خلاصه ای از نتایج سفر دیمیتری کولبا وزیر خارجه اوکراین به پاریس در اوایل هفته جاری می نویسد.

به نوشته این روزنامه، پس‌زمینه تلاش‌های دیپلماتیک کی‌یف، «پیش‌رفت دردناک آهسته» تهاجم تابستانی اوکراین و «تنش‌ها بین کی‌یف و متحدان غربی آن به رهبری ایالات متحده» است. این روزنامه خاطرنشان می کند که اوکراین و شرکای آن تاکنون نتوانسته اند ائتلاف ضد روسیه را به کشورهای در حال توسعه گسترش دهند. با این حال، کی‌یف امیدوار است که پس از رایزنی‌های حل مناقشه که در اوایل ماه اوت در شهر جده عربستان با مشارکت بیش از 30 کشور از جمله برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی برگزار شد، همه چیز رو به جلو حرکت کرده باشد.
الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین به این روزنامه گفت:
“وظیفه ما حفظ روابط خوب با هر چه بیشتر کشورهاست. ما هر کاری انجام می دهیم تا آنها از روسیه حمایت نکنند.”گزارش رسانه ها: اوکراین حتی افراد مسن را به جبهه می فرستد

مجله ژاپنی شوکان گندای مقاله ای درباره نحوه سربازگیری حتی افراد مسن در اوکراین منتشر می کند – و مثالی از معلم ژاپنی 53 ساله اهل لووف می زند که مجبور شد شغل خود را رها کند و به جبهه برود تا با کمبود نظامیان مقابله کند. نویسنده مقاله شگفت زده است که خود کی یف کسانی را که نمی توانند به طور مؤثر مبارزه کنند را به خدمت سربازی می فرستد و آنها را بدون آموزش مناسب به چرخ گوشت جبهه می اندازد. مجله از خود می پرسد:

در اوکراین، جایی که عملیات نظامی توسط نیروهای روسی ادامه دارد، مردان بین 18 تا 60 سال عموماً از خروج از کشور منع می‌شوند زیرا مشمول خدمت سربازی اجباری هستند. اما نیازی به بسیج مردان پنجاه ساله که سن آنها نزدیک به حد بالایی است وجود ندارد. به خدمت گرفتن نسل جوانی که از نظر بدنی قوی تر و آماده مبارزه هستند، موثرتر خواهد بود. یا آیا نیروهای مسلح اوکراین آنقدر خسته شده اند که باید پیرمردان را به جنگ بفرستند؟بیزینس اینسایدر: برای شکستن خطوط دفاعی روسیه باید بر میدان های مین عظیم غلبه کرد

به گفته نویسنده سایت خبری امریکایی بیزینس اینسایدر، عرض مسیر مین پاک شده برای پیشروی ارتش اوکراین باید حداقل 16 کیلومتر باشد اگر کی یف بخواهد تجهیزات نظامی غربی را حفظ کند و خطوط دفاعی ارتش روسیه را بشکند. نشریه در مورد این موضوع می گوید:
اوکراین در ضد حمله خود با یک چالش بزرگ مواجه است: باید از سیستم دفاعی روسیه عبور کند و راهی برای رسیدن نیروهایش به ان طرف جبهه باز کند. با این حال، این مسیر باید حداقل 10 مایل (حدود 16 کیلومتر) عرض داشته باشد تا از تانک ها و خودروهای زرهی ارزشمند ساخت غرب در برابر توپخانه قوی روسیه محافظت شود.
در طول راه، نیروهای مسلح اوکراین با دفاع قدرتمند روسیه مواجه هستند: مایل ها میدان مین، سنگرهای عمیق، موانع به شکل “دندان اژدها” مسدود کردن وسایل نقلیه و خندق های ضد تانک.

منبع: موشک های ضد هوایی جدید در منطقه عملیات ویژه استفاده می شود

یگان های روسی در حال استقرار موشک های هدایت شونده ضد هوایی جدید 9M333 در منطقه عملیات ویژه هستند که  تله های حرارتی مورد استفاده هواپیماها و هلیکوپترهای نیروی هوایی اوکراین را تشخیص میدهند. این خبر را خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است. 

موشک هدایت شونده ضد هوایی 9M333 بخشی از سامانه موشکی ضدهوایی Strela-10M3 است و دارای هد هومینگ چندطیفی است که به آن امکان تشخیص هدف واقعی از هدف حرارتی کاذب را می دهد. این منبع می افزاید:

«تجربه استفاده از 9M333 در منطقه عملیات ویژه نشان می‌دهد که این موشک توانایی زیادی در دور زدن تداخل به ویژه تله‌های حرارتی و اصابت خود به هدف دارد. در هشت مورد از ده مورد، موشک زمانی به هدف اصابت می کند که هواپیمای دشمن از تله حرارتی استفاده می کند، یعنی در 80 درصد موارد. این یک شاخص عملکرد عالی است.”

وی افزود: با کمک 9M333 در منطقه عملیات ویژه، “بالگردها و هواپیماهای نیروهای اوکراینی به ویژه هواپیماهای تهاجمی Su-25 با موفقیت مورد اصابت قرار گرفته اند.” این موشک همچنین پهپادهای 1 تا 1.5 متری را با موفقیت ساقط می کند. 

تنظیم اهداف حرارتی کاذب یک روش استاندارد است که جت‌های جنگنده و هلیکوپترها در سراسر جهان می‌توانند از آن برای دفاع از خود در برابر موشک‌های ضدهوایی استفاده کنند. 

نماینده روسیه در سازمان ملل: خطر درگیری مستقیم با ناتو وجود دارد

خطر درگیری مستقیم بین ناتو و روسیه وجود دارد و وضعیت بسیار خطرناک است. دمیتری پولیانسکی معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل به این موضوع اشاره کرد. 

از او خواسته شد در مورد اظهارات تاکر کارلسون مجری آمریکایی در مورد چشم انداز جنگ بین ایالات متحده و روسیه در سال آینده اظهار نظر کند. پولیانسکی پاسخ داد:

ارزیابی احتمال این سناریو به عهده ما نیست. ما چندین بار هشدار داده ایم که وضعیت بسیار خطرناک است و خطر بزرگ درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو وجود دارد. 

پولیانسکی افزود که ناتو به شدت درگیر اتفاقاتی است که در اوکراین رخ می دهد – این اتحاد اطلاعات اطلاعاتی از ماهواره ها، سلاح ها و مهمات را به کیف ارائه می دهد. 

“همه چیز، به جز پرسنل نظامی. با این حال، ما به طور قطع نمی دانیم، زیرا شواهد زیادی وجود دارد که مربیان و مزدوران در آنجا حضور دارند. و گزارش های بسیار مرموزی در مورد کشته شدن برخی از ژنرال ها و افسران ناتو در مناطق محل سکونتشان وجود دارد. همه اینها بسیار مشکوک است.”

ما نمی توانیم رد کنیم که آنها در اقدامات خاصی در اوکراین دست داشته باشند. 

رسانه ها از انفجارهایی در بخش تحت کنترل کیف در منطقه زاپوروژیه خبر می دهند

صدای انفجارهای شبانه در بخشی از منطقه زاپوروژیه تحت کنترل نیروهای اوکراینی شنیده شد. این را هفته نامه اوکراینی سرکالو ندلی گزارش داده است. 

هیچ جزئیاتی ارائه نشده است. مقامات محلی هنوز در مورد این وضعیت اظهار نظر نکرده اند. در طول شب، هشدار هوایی در مناطق تحت کنترل کیف در منطقه زاپوروژیه اعلام شد. 

نیروهای اوکراینی دونتسک را با بمب های خوشه ای بمباران کردند

نیروهای اوکراینی هفت نارنجک خوشه‌ای با کالیبر 155 میلی‌متری ناتو را به سمت مناطق دونتسک شلیک کردند. این توسط نمایندگی جمهوری خلق دونتسک (DPR) به مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین گزارش شده است. 

لاوروف: عملیات ویژه به عدالت و چندقطبی شدن در جهان انگیزه قوی می دهد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در 1 سپتامبر در انستیتوی روابط بین الملل مسکو سخنرانی سنتی را برای دانشجویان ایراد کرد. در آن، او در مورد مسائل جاری، از جمله فرصت ها و چشم اندازهای فعلی برای ماموریت های دیپلماتیک روسیه، و تحلیل روند در سیاست جهانی بحث کرد. 

کی‌یف تحویل سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت را شرط دیگری برای انتخابات می‌داند

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، مدعی است که این کشور برای برگزاری انتخابات در بازه زمانی تعیین شده، به سامانه های جدید پدافند هوایی، به ویژه سامانه های موشکی زمین به هوای پاتریوت نیاز دارد. او در یک برنامه تلویزیونی گفت:

ما در مارس 2024 هستیم، ماهی که باید انتخابات اجباری بعدی ریاست جمهوری را برگزار کنیم و مطمئناً در چارچوب روند دموکراتیک آماده آن هستیم. … اما مسائل امنیتی وجود دارد، تحقق حق رای شهروندان اوکراینی، مسائل مربوط به حق مبارزات انتخاباتی نیز وجود دارد که باید تضمین شود. … در چارچوب این موضوع، آیا می‌توانیم روی سامانه‌های دفاع هوایی اضافی، روی سامانه پاتریوت حساب کنیم که به ما امکان می‌دهد آسمان را ببندیم و از جمعیت غیرنظامی در شهرهای اوکراین محافظت کنیم؟این سؤالات عملی که رئیس جمهور مطرح کرده است، هنوز پاسخی دریافت نکرده است.»

پودولیاک افزود که برگزاری انتخابات نیز مستلزم هزینه های قابل توجهی است. او گفت:

وی افزود: «این هزینه زیادی دارد که ما نمی‌توانیم امروز آن را بگیریم و در روند انتخابات بگذاریم، زیرا ما کسری بودجه و اولویت‌های خاصی در تأمین بودجه ارتش داریم. … اما ما اعلام می کنیم که به رویه های دموکراتیک پایبند هستیم و در صورت لزوم آماده هستیم، اما برای این کار شرکای ما نیز باید اقدامات خاصی را انجام دهند». 

شرکای غربی کی یف، که از زمان آغاز درگیری ها به اوکراین عرضه تسلیحات را افزایش داده اند و همچنین بودجه ای را برای حمایت از اقتصاد اوکراین فراهم کرده اند، بر برگزاری انتخابات در چارچوب زمانی تعیین شده اصرار دارند. انتخابات پارلمانی در اکتبر سال جاری و انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده برگزار خواهد شد. مقامات اوکراین در ابتدا ادعا کردند که این امر قبل از پایان خصومت ها ممکن نیست، اما اخیرا آنها شروع به تحمیل شرایط کرده اند. با این پیش زمینه، اغلب در رسانه های گروهی اوکراین این تز مطرح می شود که قطعاً انتخابات برگزار نخواهد شد، اما مقامات اوکراینی سعی دارند با گمانه زنی در این زمینه تا حد امکان از غرب کمک بگیرند.

ارتش اوکراین روستایی در منطقه کورسک را سه بار گلوله باران کرد

نیروهای اوکراینی سه بار روستای اوسپنوفکا در ناحیه کورینهوو در منطقه کورسک را گلوله باران کردند. این را فرماندار رومن استاروویت اعلام کرد. 

“روستای اوسپنوفکا در منطقه کورینهوو از طرف اوکراینی گلوله باران شد. سه نوبت. یک زن در اثر موج انفجار مجروح شد. او تحت مراقبت های پزشکی لازم است.”

استاروویت همچنین می گوید که پنجره های یکی از خانه های روستا منفجر شده است. مقامات به مالکان کمک خواهند کرد تا آسیب را ترمیم کنند. 

توپخانه های روسیه مرکز تعمیرات هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی را در بخش دونتسک جنوبی در جبهه منهدم کردند

توپخانه‌های روسی گروه شرقی یک مرکز کنترل پرواز هواپیماهای بدون سرنشین، یک مرکز  ایستگاه ارتباطی ماهواره‌ای و پایگاه یگان‌های دفاع ارضی نیروهای مسلح اوکراین در بخش دونتسک جنوبی در جبهه را هدف قرار دادند. این را اولگ چخوف، رئیس مرکز مطبوعاتی این گروه گزارش کرده است. 

وی خاطرنشان می کند که نیروی هوایی روسیه تمرکز نیروهای اوکراینی را در مناطق نزدیک استاروماژورسکویه، اوروسکاینویه، نوومیخایلوفکا و شمال ولادیمیروفکا در جمهوری خلق دونتسک از کار انداخته است. 

علاوه بر این، یک هویتزر D-30 در منطقه شمال Novodonetskoye و یک واحد خمپاره در شرق Uroschainoye طی حمله توپخانه منهدم شد. 

تانک های روسی تی-90 ام حمله را در نزدیکی سورسک در جمهوری خلق دونتسک دفع کردند

خدمه تانک های T-90M، تابع چتربازان تولا، از تلاش نیروهای مسلح اوکراین برای حمله به مواضع ارتش روسیه در شمال جمهوری خلق دونتسک (DPR) جلوگیری کردند. این را وزارت دفاع روسیه گزارش داده است. 

تانک های روسی با شلیک مستقیم به واحدهای در حال پیشروی اوکراین حمله کردند و آنها را مجبور کردند که پیشروی های بیشتر به سمت مواضع را رها کنند. 

سه قایق پهپاد دیگر در مسیر پل کریمه در دریای سیاه منهدم شد

کی‌یف دو تلاش دیگر برای حمله به پل کریمه با قایق‌های بدون سرنشین انجام داده است. وزارت دفاع روسیه صبح شنبه اعلام کرد که هر دو پهپاد منهدم شده اند. 

“در دوم سپتامبر در حدود ساعت 02:10 به وقت مسکو، رژیم کی یف تلاش جدیدی برای انجام یک حمله تروریستی به پل کریمه با استفاده از یک قایق نیمه شناور بدون سرنشین انجام داد. دومین پهپاد دریایی اوکراینی در آب های این کشور منهدم شد. دریای سیاه.”

به گفته این آژانس ده دقیقه بعد، یک پهپاد دیگر اوکراینی در آب های دریای سیاه منهدم شد. 

اولین تلاش نیروهای اوکراینی اواخر شب روز قبل – ساعت 11:15 بعد از ظهر به وقت مسکو در 1 سپتامبر انجام شد. این پهپاد نیز در دریای سیاه منهدم شد. 

نیروهای روسیه نیروهای اوکراینی را از مواضع نزدیک کوپیانسک بیرون می رانند

ارتش روسیه دو پایگاه را تصرف کرد و پنج ضدحمله اوکراینی را در منطقه کوپیانسک دفع کرد. سرگئی سایبینسکی، رئیس مرکز مطبوعاتی گروه غربی نیروهای مسلح روسیه توضیح می دهد که تلفات کیف  بالغ بر یک گروهان می شود. 

سیبینسکی افزود: یگان های حمله روسیه به عملیات تهاجمی خود در جهت کوپیانسک ادامه می دهند. 

در جریان نبرد برای روستاهای کووشاروکا و پودولی، یک اسلحه خودکششی کراب و یک هویتزر D-20 منهدم شد. علاوه بر این، دو پهپاد اوکراینی در نزدیکی کووالفکا و کراسنورچنسکویه از کار افتادند. 

منطقه بلگورود: پدافند هوایی پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد

وزارت دفاع روسیه روز جمعه در کانال تلگرامی این وزارتخانه اعلام کرد پدافند هوایی روسیه یک پهپاد شبیه هواپیمای اوکراینی را بر فراز منطقه بلگورود سرنگون کرد. در این گزارش آمده است:

«در 1 سپتامبر در حدود ساعت 21:15 به وقت مسکو، نیروهای پدافند هوایی روسیه تلاش رژیم کی یف را برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از یک پهپاد شبیه هواپیما بر فراز قلمرو فدراسیون روسیه خنثی کردند. پهپاد اوکراینی توسط نیروهای پدافند هوایی در حال انجام وظیفه در حریم هوایی منطقه بلگورود منهدم شد. 

بعداً ویاچسلاو گلادکوف فرماندار منطقه بلگورود گفت که سیستم دفاع هوایی منطقه کار می کند – دو هدف هوایی در منطقه کوروچانسکی و منطقه یاکولفسکی سرنگون شدند. وی افزود: بر اساس اطلاعات اولیه این حادثه خسارت جانی و مالی نداشته است. 

Be the first to comment

پاسخی بگذارید