کودتا در گابن – آزادی ضد استعماری یا بازی نواستعماری توسط ایالات متحده؟آیا کودتای نظامی در گابن به صفوف جنبش های آزادیبخش در دیگر مستعمرات سابق فرانسه می پیوندد؟
اولگ یاسینسکی، کارشناس آمریکای لاتین، نسبت به اتفاقات گابن بدبین است: شواهد زیادی وجود دارد که نشان دهد ایالات متحده از ضعف رعیت خود در اروپا برای تصاحب “ظروف نقره ای” استعماری خود سوء استفاده می کند.


نوشته اولگ یاسینسکی
ترجمه مجله هفتهپس از کودتای نظامی در گابن، این سوال مطرح شد که آیا ما وارد دورانی شده‌ایم که در نهایت آفریقا از نفوذ قدرت‌های استعماری سابق خلاص شده و به استقلال واقعی دست خواهد یافت؟
ساده لوحی من برای این که باور کنم آفریقا به سادگی از طریق یک سری کودتاهای نظامی ضد فرانسوی مستقل خواهد شد کافی نیست. در میان کارشناسان اجماع فزاینده ای وجود دارد که این ایالات متحده است که پشت کودتای گابن است. آنها با بهره گیری از ضعف دست نشاندگان اروپایی خود، به دنبال به دست گرفتن ابتکار عمل در آفریقا و مستقیماً تعقیب منافع امپراتوری خود در آنجا هستند.

گزارش شده است که ژنرال بریز اولیگی نگوئما، فرمانده گارد جمهوری که قدرت را در گابن به دست گرفته و خود را به عنوان “رئیس‌جمهور موقت” اعلام کرده است، سه خانه در ایالت مریلند دارد و از سال‌ها پیش توسط ایالات متحده به عنوان نامزد ریاست جمهوری تأمین مالی می‌شود.

برخلاف وضعیت در نیجر، مطبوعات غربی به کودتای گابن واکنش بسیار ملایمی نشان داده‌اند و شرکت‌های انرژی فرانسوی از تخلیه مسالمت‌آمیز کارکنان خود از آنجا آغاز کرده‌اند، بدون اینکه مشکل یا تهدیدی وجود داشته باشد. بنابراین، منطقی است که فرض کنیم قبل از حمله به نیجر، بورکینافاسو و کشورهای همسایه، غرب به هر طریق ممکن، مستقیماً یا از طریق رژیم‌های دست‌نشانده، سعی خواهد کرد جایگزینی “استعمار بد” فرانسه را با “استعمار نو” خوب ایالات متحده مذاکره کند.

تا رسیدن به آزادی واقعی آفریقا، راه درازی در پیش است.

اولگ یاسینسکی (به انگلیسی: Yasinsky)، روزنامه‌نگار اوکراینی الاصل، عمدتاً در شیلی زندگی می‌کند و برای رسانه های اسپانیایی و رسانه‌های مستقل آمریکای لاتین مانند Pressenza.com، Desinformemonos.org می‌نویسد. او در مورد جنبش های بومی و اجتماعی در آمریکای لاتین تحقیق می کند و فیلم های مستند سیاسی در کلمبیا، بولیوی، مکزیک و شیلی تولید می کند. او همچنین به عنوان مترجم متون نویسندگان ادواردو گالیانو، لوئیس سپولودا، خوزه ساراماگو، کماندانته مارکوس و دیگران به روسی شناخته می شود. همچنین می توانید او را در کانال تلگرامش دنبال کنید.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید