چین و کودتا در گابن و روابط نزدیک با ماکرون!چین خواستار برقراری صلح و بازگرداندن نظم در گابن است در حالی که غرب نگرانی خود را در مورد منافع شخصی ابراز می کند
چین: فرانسه احتمالا به دخالت نظامی در گابن دست خواهد زد.

گلوبال تایمز

ترجمه مجله هفته

پس از آنکه رسانه ها گزارش دادند که گروهی از افسران ارشد نظامی در گابن روز چهارشنبه قدرت را به دست گرفتند، برخی از کشورهای غربی کودتای نظامی را محکوم کردند. به گفته برخی کارشناسان چینی، کودتا در گابن که یک ماه پس از گروگان گیری و برکناری محمد بازوم، رئیس جمهور نیجر توسط نیروهای گارد ریاست جمهوری صورت گرفت، نشان داد که نفوذ کلی کشورهای غربی که اصلاحات سیستم سیاسی و مدل های حکومتی را در آفریقا ترویج می کنند، عمدتا شکست خورده است.

به گفته برخی کارشناسان، نگرانی های اصلی غرب در مورد کودتا در مورد مسائل بشردوستانه در گابن نیست، بلکه ترس از این است که یک دولت جدید که طرفدار غرب نیست، ممکن است قدرت را به دست بگیرد.

گروهی از افسران ارشد نظامی گابن در اوایل روز چهارشنبه در ایستگاه تلویزیونی گابن ۲۴ ظاهر شدند و لغو انتخابات ریاست جمهوری ۲۶ اوت، و«پایان رژیم و انحلال تمام نهادهای جمهوری» را اعلام کردند.

این بیانیه اندکی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد که بر اساس گزارش رسانه ها، علی بونگو، رئیس جمهور این کشور برای سومین دوره تقریبا ۶۴ درصد آرا را بدست آورد.

آمریکا گفت که «وضعیت در این کشور آفریقایی عمیقا نگران کننده» است. جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید گفت که «ایالات متحده همچنان حامی مردم منطقه، حامی مردم گابن است و خواستار یک حکومت دموکراتیک است.»

اولیویه وران، سخنگوی دولت فرانسه در گزارش های رسانه ای گفت: فرانسه کودتای نظامی در گابن را محکوم کرد و از نزدیک تحولات در کشور را زیر نظر دارد و بر آرزوی خود مبنی بر احترام به نتیجه انتخابات، تاکید کرد.

وانگ وانبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه گفت: «چین تحولات گابن را از نزدیک دنبال میکند. ما از طرفهای ذیربط در کشور میخواهیم که از منافع اساسی ملت و مردم دفاع کنند، اختلافات را به صورت مسالمت آمیز از طریق گفتگو حل کنند و نظم را در اسرع وقت برقرار کنند.»

سفارت چین در گابن روز چهارشنبه به وقت محلی یک اطلاعیه کنسولی صادر کرد و اعلام کرد که به دلیل وضعیت فعلی در کشور، سفارت مکانیسم اضطراری خود را برای حوادث غیر منتظره فعال کرده است. همچنین به همه شهروندان چینی در گابن توصیه کرد که در خانه بمانند و تا حد ممکن به خیابان‌ها نیایند.

یو تائو، معاون مدیرمرکز تحقیقاتی توسعه جهان فرانسوی زبان در دانشگاه مطالعات بین المللی سیچوان به گلوبال تایمز گفت، “انتخابات در منطقه آفریقا مشخصات منحصر به فرد خود را دارد و نمی توان صرفاً در ظاهر درباره آنها قضاوت کرد. به عنوان مثال، سرنگونی کیتا، رئیس جمهور مالی در سال ۲۰۲۰، که با اکثریت زیادی انتخاب شد، نمونه ای از این موضوع است.”
سطح رضایت مردم از زندگی، ارزیابی آنها از حکومتداری خوب و دیدگاه آنها در مورد عدالت اجتماعی گاهی اوقات به طور کامل از طریق انتخابات بیان نمی شود.

سونگ وی، استاد دانشکده روابط بین الملل و دیپلماسی در دانشگاه مطالعات خارجی پکن، به گلوبال تایمز گفت: یک دلیل اساسی برای کودتا در گابن در درجه اول به دلیل سطح نسبتا پایین حکومت و ناکارآمدی در دولت گابن است.

“هسته این مسئله، تأثیر قدرت های استعماری سابق غربی و اصلاحات نظام سیاسی و حاکمیتی است که غرب از زمان جنگ سرد در آفریقا دنبال کرده است. این اصطلاحات، پایه و اساس تولید دموکراسی واقعی را در آفریقا ایجاد نکرده اند.”
او گفت: “بنابراین، تلاش کلی غرب برای ترویج حاکمیت در آفریقا اساساً یک شکست بوده است.”

پس از کودتای نظامی در نیجر، فرانسه “به طور کامل” از تصمیم جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) برای فعال کردن یک نیروی نظامی آماده به کار در مرزهای کشور ساحل حمایت می کند. ماکرون همچنین اخیرا گفته است که سفیر فرانسه در نیجر علی رغم فشارها برای خروج از رهبران کودتا در این کشور خواهد ماند.
یو تائو گفت که هرج و مرج در غرب آفریقا یک اثر همه گیر قوی دارد، به ویژه با نرخ بالای موفقیت کودتاها و عدم مداخله قوی جامعه بین المللی، که به شدت گروه های نظامی آفریقایی را دلگرم می کند.
این کارشناس خاطرنشان کرد که فرانسه به عنوان یک قدرت استعماری سابق، همیشه متعهد به حفظ ثبات مستعمرات سابق خود بوده است. با این حال، به دلیل درگیری کنونی روسیه و اوکراین در آستانه اروپا و به نظر می رسد بار سنگین استعماری که فرانسه بر دوش می کشد، این کشور را در اقدامات خود مردد کرده است.

یو تائو افزود: “اگر کودتای گابن موفق شود، دولت فرانسه قطعاً دست روی دست نخواهد گذاشت. بالاخره خانواده بنگو روابط شخصی خوبی با روسای جمهور پی در پی فرانسه داشته اند و منافع ملی به شدت به هم پیوسته اند. فرانسه نمی تواند گابن را از دست بدهد.”

Be the first to comment

پاسخی بگذارید