نیجر: پایان مهلت خروج سفیر و واکنش ارتش فرانسه.به خاطر وضعیت امنیتی. حکومت نظامی نیجریه فعالیت های سازمان های بین المللی و غیر دولتی (ان جی او) را متوقف کرد.

حکومت نظامی نیجر تعلیق تمام فعالیت های سازمان های بین المللی و غیر دولتی و آژانس های سازمان ملل متحد در “مناطق عملیاتی” نظامی را پس از دستور خود برای اجرای تصمیم اخراج سفیر فرانسه از کشور اعلام کرد.

ترجمه مجله هفته

حکومت نظامی نیجر عصر پنجشنبه اعلام کرد که تمام فعالیت های سازمان های بین المللی و غیر دولتی و آژانس های سازمان ملل متحد در “مناطق عملیاتی” نظامی به دلیل “وضعیت امنیتی فعلی” متوقف شده است.

وزارت کشور نیجر در بیانیه ای که توسط رادیو ملی منتشر شد، گفت: “با توجه به وضعیت امنیتی فعلی و تعهد عملیاتی مداوم نیروهای مسلح نیجر، وزارت کشور به سازمان های بین المللی، سازمان های غیر دولتی ملی و بین المللی و سازمان های سازمان ملل متحد حاضر در نیجر اطلاع می دهد که تمام فعالیت ها آنها به طور موقت به حالت تعلیق درآمده است.”

این در حالی است که پائولا تینوبو، رئیس جمهور نیجریه، یک مرحله انتقالی ۹ ماهه را پیشنهاد کرد که راه را برای بازگشت دموکراسی در نیجر هموار می کند، مشابه آنچه نیجریه در دهه نود قرن گذشته انجام داد.
تینوبو هیچ دلیلی نمی بیند که این موضوع را پس از حکومت نظامی در نیجر تکرار نکند، اگر مقامات نظامی صادق باشند.

«در این بیانیه همچنین تاکید شده است که “اکوواس تحریم هایی را که علیه این کشور اعمال کرده است تا زمانی که ارتش اصلاحات مثبتی انجام ندهد، لغو نخواهد کرد.”

تینوبو، گفت: “هر چه زودتر خونتا تنظیمات مثبت را انجام دهد، اکوواس زودتر تحریم ها را بررسی خواهد کرد.”

با وجود تهدید اکوواس به استفاده از زور برای بازگرداندن نظم قانون اساسی در نیجر، بسیاری از طرفین و کشورها هنوز طرفدار دیپلماسی برای یافتن راه حل برای بحران هستند.

اخراج سفیر فرانسه

در همین حال، رژیم نظامی حاکم نیجر روز پنجشنبه به پلیس محلی دستور داد تا تصمیم اخراج سفیر فرانسه از نیامی را پس از ان که پاریس از پاسخ به مهلت دولت برای خروج سفیر خود از پایتخت خودداری کرد، اجرایی کند.

وزارت امور خارجه نیجر عصر روز ۲۵ اوت اعلام کرد که به سفیر سیلوین اتیتی ۴۸ ساعت فرصت داده شده است تا این کشور را ترک کند.
اما پاریس این مهلت را رد کرد و استدلال کرد که تنها مقامات منتخب دموکراتیک در این کشور غرب آفریقا می توانند چنین دستوری را صادر کنند.
پس از پایان مهلت، ارتش حاکم در نامه ای به پاریس اعلام کرد که به پلیس دستور داده است سفیر فرانسه را اخراج کند.

در نامه صادر شده توسط وزارت امور خارجه نیجر آمده است که تصمیم اخراج “غیرقابل برگشت” است. مصونیت دیپلماتیک سفیر فرانسه سیلواین اتیتی لغو میشود، در این نامه آمده است: «کارتهای سفیر و ویزای دیپلماتیک و همچنین کارتهای اعضای خانواده اش لغو شده است» و به سرویسهای پلیس نیجر دستور داده شده است تا تصمیم اخراج سفیر را که در سفارتخانه خود در نیامی باقی مانده است، اجرا کنند.

سرهنگ پیر گودیر، سخنگوی ستاد کل ارتش فرانسه هشدار داد که “نیروهای نظامی فرانسه آماده پاسخ به هر گونه تشدید تنش هستند که می تواند حضور نظامی و دیپلماتیک فرانسه در نیجر را تضعیف کند” و “اقدامات لازم برای محافظت از” این حضور انجام شده است.

درخواست برای تحصن در نزدیکی پایگاه نظامی فرانسه


جبهه ملی برای حاکمیت نیجر، بدنه ای سیاسی که در پی کودتایی که مخالف حضور نظامی فرانسه است، تشکیل شد، روز چهارشنبه گفت که سفیر یک شهروند فرانسوی در وضعیت نا روشنی قرار دارد.

ابراهیم بنا، مقام کمیسیون، گفت که سفیر “میتواند تا زمانی که می خواهد در محوطه سفارت بماند زیرا او یک شهروند فرانسوی است و سفارت متعلق به خاک فرانسه است، اما زمانی که او بیرون می رود، چون اجازه اقامتش در نیجر لغو شده میتواند توسط پلیس امور مهاجرتی نیجر دستگیر و اخراج شود” و تاکید کرد که قصد ندارد “هیچ اقدامی” علیه سفیر در داخل سفارتخانه انجام دهد.

فرانسه حدود ۱۵۰۰ سرباز در نیجر دارد. در اوایل ماه اوت، شورای نظامی لغو توافقات نظامی با پاریس را اعلام کرد، اقدامی که پاریس ان را رد کرد.

جبهه ملی نیجر روز شنبه خواستار مشارکت گسترده در راهپیمایی و پس از آن تحصن در نزدیکی پایگاه نظامی فرانسه در نیامی تا زمان خروج سربازان فرانسوی شد.

گردانی از بورکینافاسو

برکناری رئیس جمهور محمد بازوم انتقادات گسترده ای را در سطوح قاره ای و بین المللی به ویژه از سوی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) به خود جلب کرده است که تحریم های شدیدی را علیه نیامی اعمال کرده و تهدید کرده است که برای بازگرداندن نظم قانون اساسی به زور متوسل خواهد شد.

دولت نظامی به رهبری ژنرال عبدالرحمان چیانی، فرانسه، قدرت استعماری سابق را به تمایل به مداخله نظامی برای بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهور برکنار شده به قدرت متهم کرد و جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) را به وابستگی به فرانسه متهم کرد که ۱۵۰۰ سرباز در نیجر دارد.

مالی و بورکینافاسو که در نتیجه کودتاهای بین سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ توسط ارتش اداره میشوند، با اعمال زور علیه نیجر مخالفت کرده‌اند و در مواجهه با تهدیدات حمایت خود را ابراز کردهاند.

روز پنجشنبه دولت بورکینافاسو لایحه ای را تصویب کرد که اجازه میدهد که گردانهای نظامی به نیجر ارسال شود.

در همین حال، چیانی به ارتش کشورهای همسایه بورکینافاسو و مالی اجازه داد تا در صورت تجاوز خارجی به نیجر در این کشور مداخله کنند.

موسی سالاو بارمو، رئیس ستاد ارتش نیجر که توسط دولت نظامی منصوب شده بود، دستور داد نیروهای مسلح این کشور در حالت آماده باش قرار بگیرند.