ویروس نیجر به گابن هم سرایت کرد.

گابن: ارتش پس از انتخابات، رئیس جمهور را منصوب می کند و قدرت را به دست می گیرد.قدرت استعماری سابق فرانسه “نگران” است

توسط ژرژ هالر‌مایر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهارتش متشکریم: مردم گابن از برکناری رئیس جمهور اوندیبا در روز چهارشنبه استقبال کردند

همانطور که انتظار می رفت، فرانسه اولین کشوری بود که کودتا در مستعمره سابق خود گابن را محکوم کرد. پس از انکه مقامات انتخاباتی علی بن بونگو اوندیمبا را که ۱۴ سال در قدرت بوده است، با ۶۴.۲۷ درصد آرا برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند، ارتش چهارشنبه شب قدرت را در این کشور آفریقای مرکزی به دست گرفت. گروهی از افسران به رهبری سرهنگ اولریش مانفومبی انتخابات را در استودیوی تلویزیونی گابن ۲۴ لغو شده اعلام کردند.
سناریوی معروف آفریقایی اجرا شد – به مالی، بورکینافاسو، گینه و نیجر نگاه کنید – با ایجاد یک نهاد انتقالی (Comité pour la Transition et la Restauration des Institutions, CTRI) متشکل از اعضای ارتش، گارد جمهوری خواه رئیس جمهور و ژاندارمری. تمام نهادهای دولتی منحل و ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی اشغال شدند.

مانفومبی را ژنرال بریس کلوتر اولیگوی نگئما رئیس ستاد گارد جمهوری خواه همراهی می کرد. چتربازان – که با کلاه های قرمزشان قابل شناسایی هستند – در پایتخت، لیبرویل، جایی که تظاهرات صبحگاهی خودجوش در حمایت از کودتای نظامی برگزار شد، به راه افتادند. همانطور که توسط Jeune Afrique گزارش شده است، سربازان گارد جمهوری که با کلاه های سبزشان قابل تشخیص هستند، سرنگونی را در کاخ ریاست جمهوری جشن گرفتند و شعار “اولیگوی رئیس جمهور” را سر دادند. در حالی که رسانه‌های اجتماعی و اینترنت دوباره تا حدی دست نخورده بودند، نهاد انتقالی از طریق تویتتر سابق یا X اعلام کرد که فرمانده کل گارد جمهوری‌خواه را به عنوان رئیس خود منصوب کرده است.

درست قبل از ساعت هشت صبح چهارشنبه، سرهنگ منفومبی، رهبر کودتا، اعلام کرد که اوندیبا همراه با پزشک و خانواده اش در حصر خانگی به سر می برد. گفته می شود خواهر او پاسکالین بونگو اوندیبا همان شب کشور را ترک کرد. گفته می شود که علاوه بر پسر رئیس جمهور، نورالدین بونگو والنتین، تعدادی از سیاستمداران – جسی الا اکوگا، سخنگوی دولت و سیریاک مووراندجیامی، رئیس کابینه – متهم به پولشویی سازمان یافته و فساد هستند. به همین ترتیب، رئیس دادگاه قانون اساسی، ماری-مادلین امبورانتسو، و رئیس سازمان انتخاباتی CGE، میشل استفان بوندا، در حبس خانگی قرار گرفتند.

الیزابت بورن نخست وزیر فرانسه در پاریس گفت که فرانسه “با بیشترین توجه” وضعیت این کشور آفریقای مرکزی را دنبال می کند. به گفته وزارت دفاع پاریس، حدود ۴۰۰ سرباز فرانسوی به طور مداوم در گابن مستقر هستند که برخی از آنها در لیبرویل پایتخت این کشور هستند. شرکت استخراج معادن فرانسوی Eramet برای محافظت از کارکنان و تأسیسات خود فعالیت خود را در گابن موقتاً متوقف کرد. Eramet حدود ۸۰۰۰ کارمند در کشور دارد که اکثر آنها گابنی هستند.

فرانسه نو استعماری با نارضایتی شاهد، این واقعیت است که جمعیت جوان گابن (۵۴ درصد زیر ۲۵ سال) هر روز کمتر و کمتر با ایده های غربی کنار می‌آید. نظرسنجی نماینده سراسر آفریقا “بررسی جوانان ۲۰۲۲” توسط بنیاد ایچیکوویتز آفریقای جنوبی تنها یک نمونه است، اما بر اساس آن، ۱۹ درصد از افراد مورد بررسی در سنین ۱۸ تا ۲۴ سال می توانند تصور کنند که «یک دولت غیر دموکراتیک نسبت به یک دولت غربگرای دست نشانده ارجح است. در برخی شرایط.۵۳ درصد از افراد مورد بررسی بر این عقیده بودند»: «دموکراسی به سبک غربی برای بافت آفریقا مناسب نیست. کشورهای آفریقایی باید ساختارها و سیستم های دموکراتیک خود را پیدا کنند تا موفق شوند.»