“تلگراف”: واشنگتن صادرات تراشه به خاورمیانه را ممنوع کرد.“تلگراف”: واشنگتن از ترس ورود آنها به چین از فروش تراشه به خاورمیانه جلوگیری می کند.

ترجمه مجله هفته

واشنگتن نگران است که پکن به منابع اساسی هوش مصنوعی دسترسی یابد.

روزنامه «تلگراف» نوشت دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، فروش برخی از با ارزش ترین تراشه های انویدیا به خاورمیانه را در میان نگرانی های فزاینده در مورد “دسترسی چین به منابع ضروری هوش مصنوعی” مسدود کرده است.

به گزارش این روزنامه، آمریکا به انویدیا که ۱.۲ تریلیون دلار ارزش دارد و یکی از با ارزش ترین شرکت های جهان است، دستور داد تا برای صادرات تراشه ها به کشورهای خاصی در منطقه خاورمیانه باید مجوز دریافت کند، این تصمیم در ارتباط با “افزایش محدودیت های امنیت ملی کاخ سفید در نیمه هادی های پیشرفته” گرفته شده است.

این روزنامه به نقل از یک وکیل ارشد تجاری در ایالات متحده گفت که این محدودیت ها شرکت های آمریکایی را مجبور به دریافت مجوز صادرات به کشورهای خاص یا مشتریان می کند و افزود که نگرانی هایی وجود دارد که صادرات از کشورهای خاورمیانه به چین منتقل شود.

در حالی که این شرکت محدودیت های ایالات متحده را فاش کرده است، تاکنون مشخص نکرده است که کدام کشورها تحت تاثیر کنترل قرار گرفته اند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی مذاکراتی با چین برای توسعه و تعمیق ارتباطات هوش مصنوعی برگزار کرده اند و همچنین سفارشات تراشه های انویدیا را نیز صادر کرده اند.

اعتقاد بر این است که محققان چینی در مرکز تحقیقات عربستان سعودی در دانشگاه علم و فناوری ملک عبدالله فراوان هستند و دولت ایالات متحده قبلا به امارات متحده عربی به عنوان یک “نقطه انتقال” بالقوه اشاره کرده است که “روسیه برای فرار از تحریم ها استفاده می کند.”

در همین حال، فروش به ایران و سوریه در سایه تحت تحریم های امریکا به حالت تعلیق کامل در آمده است.

این محدودیت ها نشان دهنده گسترش تلاش های ایالات متحده برای خنثی کردن پیشرفت های هوش مصنوعی پکن است و برای جلوگیری از فروش تراشه به چین و محدود کردن ارتباطات خاورمیانه با شرکت های هوش مصنوعی چینی طراحی شده است.

رسانه های دولتی چین گزارش دادند نخست وزیر چین لی چیانگ دو روز پیش به مقامات آمریکایی هشدار داد که “تلاش برای سیاسی کردن مسائل تجاری برای اقتصاد جهانی فاجعه بار خواهد بود.”

این مقام چینی در دیدار خود با وزیر بازرگانی آمریکا، موضوع محدودیتهای تجاری آمریکا علیه پکن را مطرح کرد که چین معتقد است هدف آن جلوگیری از رشد اقتصادی جمهوری خلق است، در حالی که واشنگتن ادعا میکند که این تصمیمات برای امنیت ملی آمریکا ضروری است.

به نوبه خود، وزیر بازرگانی چین وانگ ونتائو گفت که ایالات متحده باید اعمال و حرفهایش را مقایسه کند.
خبرگزاری شینهوا چین گزارش داد که ونتائو “نگرانی های جدی در مورد چندین موضوع از جمله تعرفه های ایالات متحده بر کالاهای چینی، سیاست های نیمه هادی، محدودیت در سرمایه گذاری متقابل و یارانه های تبعیض آمیز و تحریم های شرکت های چینی” مطرح کرده است.

دولت بایدن ماه ها پیش محدودیت هایی را برای دسترسی شرکت های چینی به تراشه های پیشرفته، تجهیزات تولیدی و نرم افزارهای مورد استفاده برای طراحی نیمه هادی ها اعمال کرد و این اقدامات را با نگرانی های “امنیت ملی” توجیه کرد.

و با وجود محدودیت های اعمال شده توسط واشنگتن و متحدانش که با هدف کند کردن پیشرفت تکنولوژیکی چین اجرا میشود، داده های معاملاتی چین نشان می دهد که حجم واردات تجهیزات تراشه سازی در دو ماه گذشته به حدود ۵ میلیارد دلار رسیده است که حدود ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.