کودتای نظامی در گابن

ترجمه مجله هفته

بعد از اینکه بونگو برای سومین دوره پیروز شد افسران گابن لغو انتخابات و انحلال موسسات را اعلام کردند.

بعد از اینکه علی بونگو برای سومین دوره ریاست جمهوری پیروز شد. گروهی متشکل از بیش از دوازده افسر نظامی در گابن لغو نتایج انتخابات و انحلال تمام نهادهای جمهوری را اعلام کردند.

پرسنل نظامی در گابن روز چهارشنبه پس از اعلام پیروزی رئیس جمهور علی بونگو برای سومین دوره در انتخابات ریاست جمهوری، لغو نتایج انتخابات، انحلال قانون اساسی و تصرف قدرت را اعلام کردند.

ارتش که تایید کرد که از طرف “کمیته انتقال و بازگرداندن نهادها” صحبت می کند، گفت: “به دلیل حکومت غیر مسئولانه که نشان دهنده وخامت مداوم انسجام اجتماعی است، که ممکن است کشور را به هرج و مرج بکشاند، تصمیم گرفتند با پایان دادن به رژیم موجود از صلح دفاع کنند.”

رویترز گزارش داد که افسران ارشد ارتش گابن در فرستنده تلویزیونی گابن ۲۴ ظاهر شدند و کنترل قدرت خود را اعلام کردند.

رویترز به نقل از افسران نظامی در گابن گفت که “انتخابات اخیر معتبر نبود و نتایج آنها لغو شده است.”

این آژانس گفت که افسران ارتش اعلام کرده اند که مرزهای کشور تا اطلاع بعدی بسته شده است. آنها گفتند که از طرف “کمیسیون انتقال و بازسازی موسسات” گابن صحبت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، افسران نظامی گابن که قدرت را به دست گرفتند، گفتند که آنها نماینده تمام نیروهای امنیتی هستند و اعلام کردند که صدای تیراندازی خودکار در لیبرویل، پایتخت گابن شنیده شده است.

پیش از این، علی بونگو که ۱۴ سال بر گابن حکومت کرده بود، با ۶۴.۲۷ درصد آرا برای سومین دوره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.
بونگو رقیب اصلی خود، آلبرت اوندو اوسا را با ۳۰.۷۷ درصد شکست داد.استفان بوندا، رئیس مرکز انتخاباتی گابن، در تلویزیون دولتی گفت که ۱۲ نامزد دیگر رای باقی مانده را به دست آوردند.
او گفت که مشارکت رای دهندگان در انتخابات فقط ۵۶ درصد بود.
علی بونگو به مدت ۱۴ سال رئیس جمهور بوده و برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ پس از مرگ پدرش عمر بونگو اوندیمبا که بیش از ۴۱ سال بر کشور حکومت می کرد، انتخاب شد.

در ماه آوریل، پارلمان گابن اصلاحیه قانون اساسی را تصویب کرد که دوره ریاست جمهوری را از ۷ به ۵ سال کاهش داد و به هر دو دور رای گیری پایان داد، که مخالفان آن را راهی برای “تسهیل انتخاب مجدد” بونگو می دیدند.

حزب دموکراتیک گابن بونگو از اکثریت بزرگی در مجلس های سنا و مجلس شورا برخوردار است.

بونگو در سال ۲۰۱۶ با تنها ۵۵۰۰ اختلاف رای مجدداً انتخاب شد و رقیبش ژان پینگ او را به تقلب در انتخابات متهم کرد.

با این حال، رئیس جمهور در سال ۲۰۱۸ دچار سکته مغزی شد و در نتیجه ماه ها در حضور نداشت و مخالفان را بر آن داشت تا توانایی او برای اداره کشور را زیر سوال ببرند.

علیرغم رنج مداوم وی از مشکلات حرکتی، در ماه های اخیر تورهایی را در سراسر کشور و بازدیدهای رسمی از خارج از کشور از جمله شرکت در تعدادی از اجلاس سران انجام داده است.

گابن یکی از ثروتمندترین کشورهای آفریقایی از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است که عمدتاً به دلیل درآمدهای نفتی و جمعیت نسبتاً کم است، اما طبق گزارش بانک جهانی، یک سوم جمعیت هنوز زیر خط فقر زندگی می کنند.