هند زیر فشار فرانسه عضویت الجزایر در بریکس را وتو کرد.

ترجمه مجله هفته

گزارش: گفته می شود هند عضویت الجزایر در بریکس را تحت فشار فرانسه وتو کرده است و برزیل نیز با آنها همکاری کرده.

گفته می شود سازمان امنیت و اطلاعات فرانسه پیش از اجلاس بریکس با دهلی نو تماس گرفته است تا از هند بخواهد که ورود الجزایر به این اتحادیه را وتو کند. به گفته رسانه ها، این اقدام به عنوان “انتقام” از نفوذ فزاینده الجزایر در ساحل “به بهای هزینه” فرانسه و به عنوان ابزاری برای کند کردن روابط رو به رشد بین الجزایر و چین بود.

ورود الجزایر به کشورهای بریکس هفته گذشته در جریان اجلاس سران این گروه در آفریقای جنوبی صورت نگرفت زیرا به گفته رسانه های عربی، هند درخواست این کشور شمال آفریقا را به دنبال درخواست فرانسه وتو کرد.

مقامات ناشناس که با شبکه تلویزیونی الجزایری Dzair Tube صحبت کردند، گزارش دادند که اطلاعات فرانسه قبل از نشست بریکس با شرکای هندی خود تماس گرفت تا از هند بخواهند که ورود الجزایر به این بلوک را وتو کند. Dzair Tube این اقدام را به عنوان “انتقام” از نفوذ فزاینده الجزایر در ساحل “با هزینه” فرانسه و به عنوان ابزاری برای کند کردن روابط رو به رشد بین الجزایر و چین توصیف کرده است.

تنش ها بین پاریس و الجزایر پس از سرنگونی دولت تحت حمایت فرانسه در نیجر توسط یک کودتای نظامی رو به رشد نهاده و گرایشات ضد فرانسوی و ضد غربی در ساحل به اوج رسیده. متعاقباً، الجزایر نیز علیه مداخله نظامی اکوواس در نیجر صحبت کرد و بر نقش دیپلماسی در حل مسالمت آمیز بحران تأکید کرد. الجزایر همچنین اخیراً اجازه پرواز هواپیماهای نظامی فرانسوی بر فراز حریم هوایی الجزایر را برای تهاجم احتمالی به نیجر را رد کرد. فشار فرانسه بر هند پس از تلاش نافرجام امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای شرکت در نشست اخیر بریکس در آفریقای جنوبی صورت گرفت.

بر اساس گزارش‌ها، وتوی هند در مورد پیشنهاد عضویت الجزایر منجر به اختلاف با چین در طول فرآیند رای‌گیری شد که طبق گزارش‌ها تقریباً به “شکست اجلاس سران بریکس” منجر شد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل نیز مخالف پیوستن الجزایر به بریکس بود.

برعکس چین پتانسیل زیادی در گنجاندن کشور آفریقای شمالی الجزایر در گروه بریکس می بیند، زیرا این کشور دارای ذخایر عظیم سوخت، بدهی عمومی پایین و موقعیت استراتژیک بین اروپا و آفریقای پایین صحرا است.
چین همچنین به بازسازی بندر مهم استراتژیک الحمدانیه کمک مالی می کند، زیرا الجزایر یک عنصر اساسی در ابتکار کمربند و جاده چین (BRI) است.