اوربان: اگر به خط لوله گاز حمله شود، مجارستان “وارد جنگ می شود”

ترجمه مجله هفتهاگر به خط لوله گاز حمله شود، مجارستان “دست به حمله تلافی‌جویانه می زند”
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در مصاحبه با تاکر کارلسون که روز چهارشنبه در ایکس (قبلاً تویتر) منتشر شد، گفت که برخلاف آلمان، مجارستان در صورت خرابکاری در مسیرهای تامین انرژی اش سکوت نخواهد کرد.

اوربان در مورد تخریب خطوط لوله جریان نورد روسیه و آلمان، یاد آوری کرد که بوداپست بلافاصله این حادثه را یک حمله تروریستی در ماه سپتامبر گذشته نامید. با این حال، آلمان و اروپای غربی همچنان از این موضع گیری صریح طفره میروند. به گفته اوربان:

“یک خط لوله دیگر وجود دارد که گاز را از روسیه از طریق راهرو جنوبی به ترکیه، بلغارستان، صربستان به مجارستان می آورد. ما همراه با رئیس جمهور این کشور [الکساندر ووچیچ]، کاملا روشن ساخته ایم که اگر کسی بخواهد همان کاری را که با خط لوله دیگر کرد، انجام دهد، ما آن را اعلام جنگ ارزیابی میکنیم. احتمالاً می توانید این کار را با آلمانی ها انجام دهید، اما نه با این ما.”

کارلسون تاکید کرد که “بسیار واضح” است که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، خطوط لوله نورد استریم را به طور مستقیم یا از طریق یک نماینده نابود کرده است – ادعایی که کاخ سفید همیشه انکار کرده است. اوربان اشاره کرد که با ارزیابی کارلسون موافق است.

سیمور هرش، روزنامه نگار تحقیقی در ماه فوریه ادعا کرد که ایالات متحده پشت حمله نورد استریم است و نروژ در این عملیات کمک کرده است. او همچنین گفت که واشنگتن بحران اوکراین را به عنوان فرصتی برای قطع روابط اقتصادی بین آلمان و روسیه می بیند و تخریب ارتباطات انرژی برلین را سازگارتر می کند. اسلو نیز مانند واشنگتن این اتهامات را رد کرده است.

رسانه های غربی با استناد به اطلاعات محافل دولتی، اکنون گزارش هایی را منتشر کرده اند که یک “گروه طرفدار اوکراین” در پشت اقدامات خرابکاری بوده است. رسانه های برجسته المانی هفته گذشته ادعاهای مشابهی را مطرح کردند و اظهار داشتند که شواهد در این پرونده به شدت به دخالت کیف اشاره دارد.

مقامات روسی ادعا کرده اند که ایالات متحده بزرگترین ذینفع تخریب خطوط لوله نورد استریم است. تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع امریکا بازار اروپای غربی را که پیش از این توسط حجم زیادی از سوخت خط لوله ارزانتر روسیه تامین می شد، به دست گرفته اند.