اخبار جنگ اوکراین ۳۰ اوت

روسیه از حملات دقیق موفقیت آمیز به نقاط فرماندهی و شناسایی اوکراین خبر می دهد

وزارت دفاع روسیه در نشست روزانه خود از حمله دقیق به نقاط فرماندهی و شناسایی اوکراینی خبر داد. این حمله در شب 30 اوت رخ داد. از سلاح های دوربرد هوایی و دریایی استفاده شد. سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این مقام، گفت که همه اهداف مورد نظر هدف قرار گرفته اند. همچنین در 24 ساعت گذشته ارتش روسیه 138 نقطه را با تجهیزات و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین هدف قرار داده است.
کارکنان گروه عملیاتی – تاکتیکی دونتسک و گره ارتباطی یک تیپ مکانیزه اوکراینی در نزدیکی شهر رونویه در جمهوری خلق دونتسک منهدم شدند. به گفته کوناشنکوف، پدافند هوایی روسیه همچنین یک موشک HIMARS را رهگیری کرده است. طی 24 ساعت گذشته، 28 پهپاد اوکراینی بر فراز جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک و بر فراز منطقه زاپوروژیه منهدم شده است.
به گفته وزارت دفاع در مسکو، از زمان آغاز عملیات ویژه در 24 مارس، اوکراین انجام داده استفوریه 2022 در مجموع 466 هواپیما، 247 هلیکوپتر، 6234 هواپیمای بدون سرنشین، 433 مجتمع موشکی ضد هوایی، 11570 تانک اصلی جنگی و سایر وسایل نقلیه زرهی، 1146 موشک انداز چندگانه و 6128 تفنگ و خمپاره از دست داد.ششمین قایق تندرو اوکراین در یک روز منهدم شد

ارتش روسیه گزارش داد که ششمین قایق تندرو نیروهای مسلح اوکراین را در همان روز در دریای سیاه غرق کرده است – و دومین قایق را در نزدیکی جزیره مار غرق کرده است.
در 30 اوت، در شرق جزیره مار، خدمه یک هواپیمای هوانوردی دریایی سوخو 24 یک قایق تندرو دیگر و خدمه آن را کشتند.
وزارت دفاع روسیه قبلاً از انهدام یک قایق تندرو اوکراینی دیگر در نزدیکی جزیره مار خبر داده بود – و اوایل همان روز غرق شدن چهار فروند کرافت و نیروهای لندینگ نیروهای ویژه اوکراینی. به طور دقیقتر آبهای دریای سیاه را مشخص کرد.
نوع و در نتیجه تکلیف دو قایق تندرو که بعداً منهدم شدند مشخص نشد.جبهه زاپوروژیه: «اسکندر» قطار باری را با مهمات منهدم می کند

نیروهای موشکی روسیه ضربه سختی به لجستیک ارتش اوکراین در جبهه زاپوروژیه وارد کردند. این چیزی است که رئیس مرکز مطبوعاتی نیروهای شرقی روسیه گزارش می دهد:
حمله سامانه موشکی میدان نبرد اسکندر واگن های مملو از مهمات را در نقطه تخلیه شمال شرقی ولیکایا نووسیولکا منهدم کرد.
گفته می شود که یک قبضه اسلحه خودکششی آکازیجا، دو هویتزر از نوع Giazint و یک کامیون پر از مهمات نیز در منطقه Welikaya Novosyolka منهدم شده است.
سخنگوی مطبوعاتی به از دست دادن پرسنل در ارتش اوکراین اشاره کرد. صحبت از پیاده نظام در دو پیکاپ نظامی اوکراینی است که منهدم شد و همچنین سه پایگاه نیرو و سه انباشته نیرو و نیرو و خودرو که هر کدام مورد اصابت توپخانه و حملات هوایی بشکه ای و موشکی قرار گرفتند.
علاوه بر این، نیروهای روسی در خط مقدم با پشتیبانی توپخانه لوله ای و موشکی، اقدامات تهاجمی تهدیدآمیز طرف اوکراینی را خنثی کردند.گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری خود در روز چهارشنبه از تحولات خط تماس طی 24 ساعت گذشته خبر داد. بر این اساس، تشکیلات نظامی روسیه در جنوب در بخش جبهه دونتسک، پنج تلاش تهاجمی دشمن را دفع کرد. بیش از 380 پرسنل ارتش اوکراین در این درگیری کشته یا زخمی شدند. ارتش اوکراین چهار خودروی زرهی، هفت خودرو، دو هویتزر D-20، یک اسلحه Msta-B و یک اسلحه ضد تانک راپیرا را از دست داد. کوناشنکوف گفت که ارتش روسیه همچنین یک انبار مهمات و انبارهای سوخت یک تیپ پیاده نظام دریایی دشمن را در نزدیکی شهر پرچیستوکا هدف قرار داد.
9 حمله اوکراینی در نزدیکی شهرهای Rabotino و Verbowoje در بخش Zaporozhye دفع شد. در 24 ساعت گذشته 85 سرباز اوکراینی در آنجا جان خود را از دست داده اند. کوناشنکوف گفت: یک تانک جنگی اصلی، سه خودروی زرهی، دو کامیون وانت، سه قبضه اسلحه M777، سه هویتزر M119، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا، یک هویتزر خودکششی بوگدانا و یک هویتزر خودکششی AS90 از عملیات خارج شدند.
یگان نیروهای غربی سه حمله اوکراینی به بخش کوپیانسک جبهه را دفع کرد. سخنگوی ارتش روسیه تلفات پرسنلی دشمن را تا 100 سرباز اعلام کرد. سه خودروی زرهی، سه خودرو، دو قبضه اسلحه ام 109، یک دستگاه هویتزر D-30، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا و یک هویتزر خودکششی کراب منهدم شد.
در جبهه کراسنی لیمان، واحد مرکزی حمله ارتش اوکراین را دفع کرد. کیف تا 60 پرسنل ارتش را در این جنگ از دست داد. کوناشنکوف اعلام کرد که دو خودروی زرهی و دو خودرو منهدم شده است.
یگان نیروهای شرقی مجموعه ای از فناوری و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین را در نزدیکی شهر نووداروفکا در منطقه زاپوروژیه هدف قرار داد. کیف 120 سرباز اوکراینی را در نبرد در خط تماس در جنوب دونتسک از دست داد. سخنگوی ارتش روسیه گفت: دشمن همچنین دو خودروی زرهی، چهار خودرو و دو دستگاه هویتزر D-20 و D-30 را از دست داد.
به گفته کوناشنکوف، تا 15 نفر از نیروهای ارتش اوکراین در جبهه خرسون کشته شدند. دو خودرو و یک هویتزر نوع D-3 از مدار خارج شدند.ژنرال اوکراینی: F-16 روند جنگ را تعیین نمی کند


جت های جنگنده F-16 ساخت آمریکا که قرار است کی یف در ماه های آینده از غرب دریافت کند، نمی توانند مسیر جنگ را به طور قطعی تغییر دهند. این دیدگاه توسط سرگئی کریونوس، ژنرال بازنشسته نیروهای مسلح اوکراین و معاون سابق دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین بیان شده است. او به تلویزیون رادا توضیح می دهد:
اف-16ها توانایی های ما را بهبود می بخشند، اما سهم تعیین کننده ای ندارند. مهم نیست که چگونه باشد، عامل تعیین کننده در جنگ، پیاده نظام است. و نیروی هوایی برای پیاده نظام و برای موفقیت آنها کار می کند. انتظار نداشته باشید که نیروی هوایی در مورد همه چیز تصمیم بگیرد.”
جدا از این سوال اساسی، اوکراین مشکلات نحوه حفاظت از فرودگاه های F-16 را حل نکرده است:
“مشکل اصلی که ما حل نکرده ایم – و این راه حل باید قبل از هر چیز حل شود – تضمین حفاظت از فرودگاه های خود، تقویت دفاع هوایی در همه مکان های هواپیما است. اگر موفق به انجام این کار نشدیم، همه هواپیماها درست در فرودگاه نابود خواهند شد. و ما نمی توانیم جایگزینی برای آن پیدا کنیم.”
فقدان کارایی و صلاحیت پدافند هوایی اوکراین از زمان شعله ور شدن مجدد درگیری اوکراین در اوایل سال 2022 موضوع تکراری بوده است.پسکوف سخنگوی کرملین: تضمین های امنیتی برای کی یف بدون ضمانت های امنیتی برای مسکو بی فایده است.


دیمیتری پسکوف در نشست خبری خود در روز چهارشنبه گفت که روسیه از نزدیک اطلاعات مربوط به هرگونه توافق بین اوکراین و غرب را زیر نظر دارد. سخنگوی کرملین به این ترتیب در مورد بیانیه تضمین های امنیتی بلندمدت اوکراین که در حاشیه نشست ناتو در ویلنیوس در ماه ژوئیه امضا شد، اظهار نظر کرد. پسکوف غرب را متهم کرد که نمی‌خواهد نگرانی‌های روسیه را بپذیرد:
«در این زمینه، ما هرگز اشاره یا حداقل نشانه‌ای از نگرانی‌هایی که کشورمان در مورد امنیت ما ابراز کرده بود، نشنیدیم.»
هنوز مشخص نیست چه تضمینی برای کشور همسایه مطرح است. دولت مسکو به نظارت بر اوضاع ادامه خواهد داد.
بدیهی است که چنین فرآیندهایی بدون اشاره به امنیت ما قابل دوام نیستند.»

قایق‌های تندرو اوکراینی در دریای سیاه غرق شدند


یک هواپیمای جنگی روسی چهار قایق تندرو را با خدمه فرود ارتش اوکراین که در مجموع 50 نفر بودند در دریای سیاه غرق کرد. وزارت دفاع روسیه گزارش داد:

“در 30 اوت در حدود ساعت 12:00 صبح، یک هواپیمای دریایی ناوگان دریای سیاه چهار قایق تندرو را در آب های دریای سیاه منهدم کرد. آنها حامل خدمه فرود نیروهای ویژه ارتش اوکراین بودند که در مجموع تا 50 نفر می رسید.”

مقامات نظامی روسیه هنوز اعلام نکرده اند که از چه سلاح هایی علیه این قایق ها استفاده شده است، دقیقاً کجا منهدم شده اند و قرار است در کجا فرود بیایند.حملات پهپادی بیشتر به داخل روسیه و کریمه

به گفته وزارت دفاع روسیه، حملات با پهپادهای کامیکازه که کی یف علیه اهدافی در روسیه انجام داد، دفع شد – به استثنای حمله به فرودگاه پسکوف. علاوه بر پسکوف، در شب 30 مارس،اوت به چندین شهر و اشیاء در داخل روسیه و شبه جزیره کریمه و همچنین کشتی‌ها در خلیج سواستوپل با هواپیماهای بدون سرنشین حمله کرد.

سه هواپیمای بدون سرنشین بر فراز منطقه بریانسک سرنگون شدند، اما ریزش آوار به یک ساختمان اداری آسیب رساند و باعث آتش سوزی شد. به گفته فرماندار منطقه الکساندر بوگوماس، هدف بخشی از این گروه هواپیماهای بدون سرنشین برج تلویزیونی پایتخت منطقه بود. به گفته فرماندار، تمامی آتش سوزی ها در محل سقوط هواپیمای رهگیری شده اکنون خاموش شده است.

به گفته فرماندار آندری کلیچکوف، پدافند هوایی روسیه دو هواپیمای بدون سرنشین را بر فراز منطقه اورل سرنگون کرد – وزارت دفاع تاکنون از یک پهپاد صحبت کرده است.

یک پهپاد دیگر بر فراز منطقه سوخینیچی در منطقه کالوگا سرنگون شد، در حالی که هواپیماهای دیگر در منطقه دزرژینسک به مخزن خالی فرآورده های پالایشگاه نفت برخورد کردند. ولادیسلاو شاپسا فرماندار منطقه ای کالوگا گزارش می دهد که این آتش سوزی شد که به سرعت خاموش شد.

در نهایت یک هواپیمای بدون سرنشین با استفاده از اقدامات جنگ الکترونیک فعال بر فراز منطقه روسا در منطقه مسکو سرنگون شد. در ارتباط با این حمله، فرودگاه‌های دوموددوو، ونوکوو و شرمتیوو پایتخت موقتاً فعالیت خود را متوقف کرده‌اند، اما از آن زمان مجدداً فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.

علاوه بر اهداف در داخل روسیه، اشیاء در خلیج سواستوپل و در سواحل آن نیز توسط هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. این را فرماندار شهر سواستوپل به عنوان موضوع مهم فدرال، میخائیل راسوژشایف اعلام کرد. این حمله نیز دفع شد. هنوز هیچ شفافیتی در مورد انواع و تعداد پهپادهای تهاجمی وجود ندارد.

حمله گسترده پهپاد کی یف به روسیه: آتش سوزی در فرودگاه پسکوف


چندین شهر و اهداف متعدد در داخل روسیه در شب 30 اوت مورد حمله هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفتند. به جز یک حمله، بقیه با موفقیت دفع شدند. چهار فروند هواپیمای ترابری نظامی Ilyushin Il-76 در فرودگاه پسکوف آسیب دیدند که بخش‌هایی از آنها برای مقاصد نظامی نیز استفاده می‌شود. دو هواپیما آتش گرفتند.

تیم های اطفای حریق مستقر توانستند همه منابع آتش را مهار کنند. میخائیل ودرنیکوف، فرماندار منطقه پسکوف که شخصاً به محل حادثه رفته است، گزارش داد که بر اساس اطلاعات اولیه، کسی آسیب ندیده است. این موضوع بعداً توسط وی به همراه نمایندگان خدمات مسئول تأیید شد. ویدئویی از فرودگاه که ودرنیکوف نیز منتشر کرده است، استفاده از سلاح‌های گرم خودکار را برای مبارزه با هواپیماهای بدون سرنشین نشان می‌دهد.علاوه بر شلیک‌های آن‌ها، صداهایی در پس‌زمینه شنیده می‌شود که یادآور پرتاب موشک و احتمالاً مستقر در فرودگاه است. سیستم های ضد هوایی هنوز مشخص نیست که آیا و با چه تعداد پهپاد اوکراینی می توان با موفقیت مبارزه کرد یا خیر.

بر اساس اطلاعات اولیه، گفته می شود که طرف اوکراینی از حدود 12 هواپیمای بدون سرنشین برای این حمله استفاده کرده و آنها علاوه بر هواپیمای ترابری، یک مخزن سوخت را نیز نابود کردند.

در 30 آگوست، فرودگاه پسکوف فعالیت خود را متوقف خواهد کرد. قبل از از سرگیری عملیات پرواز، کارشناسان باید باندهای فرودگاه را برای هر گونه آسیب بررسی کنند.

تسلیحات هسته ای فدراسیون روسیه تضمین امنیت است: “ما کسی را تهدید نمی کنیم”


ژنرال آناتولی سیدوروف، رئیس ستاد کل سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از رزمایش های آتی گفت روسیه تهدیدی برای استفاده از سلاح هسته ای ندارد. ظرفیت های هسته ای روسیه تنها به عنوان ضامن امنیت همه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی عمل می کند.

سیدوروف در عین حال به اظهارات وزیر دفاع بلاروس مبنی بر اینکه آمریکا اتحادیه اروپا را برای تجاوز به شرق آماده می کند، اظهار نظر کرد. ژنرال یادآور شد که سازمان پیمان امنیت جمعی و کشور اتحادیه بر اساس منشور سازمان ملل متحد موظفند در صورت تجاوز از یکدیگر حمایت کنند.

اوکراین می خواهد مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا را تا پایان سال آغاز کند

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد که اوکراین می خواهد مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا را تا پایان سال جاری آغاز کند. وی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای فرانسوی خود کاترین کولونا گفت:

ما مسیری را که اتحادیه اروپا و اوکراین باید تا پایان سال جاری طی کنند تا مذاکرات درباره عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا آغاز شود، مورد بحث قرار دادیم.

کوله با ادعا کرد که اوکراین قبلاً برخی از اصلاحات لازم برای پیوستن به اتحادیه اروپا را انجام داده است. وی همچنین اظهار داشت که قبلاً در پاریس درباره موضوع پیوستن اوکراین به ناتو گفتگو کرده است.سوئیس می خواهد فناوری مین زدایی را به اوکراین تحویل دهد

در ماه سپتامبر، دولت سوئیس قصد دارد تجهیزات پاکسازی مین را به اوکراین تحویل دهد. به گفته وزارت دفاع کشور، اینها یک دستگاه ردیابی مین کنترل از راه دور، یک دستگاه کامیون با یک تریلر و لوازم یدکی سه ساله است. ارزش کل تحویل ها 1.2 میلیون فرانک است.

این فناوری قرار است در ماه سپتامبر به اوکراین تحویل داده شود. بنیاد حفار سوئیس آموزش در محل را برای متخصصان اوکراینی ارائه خواهد داد. در این گزارش آمده است که هدف این است که عملیات مین زدایی در اوکراین ایمن تر، سریع تر و موثرتر شود.

سوئیس به عنوان یک کشور بی طرف، سلاح به اوکراین صادر نمی کند. با این حال، وزارت دفاع سوئیس برنامه های آموزشی پاکسازی مین را برای مقامات مدنی اوکراین تامین مالی می کند.

پس از گلوله باران اوکراینی منطقه بریانسک: نیروهای روسی حمله تلافی جویانه را آغاز کردند

ارتش روسیه به پایگاه هایی که نیروهای اوکراینی از آنجا شهرک کلیموو در منطقه بیانسک را گلوله باران کردند، حمله کردند که در آن دو غیرنظامی کشته شدند. الکساندر بوگوماس فرماندار منطقه بریانسک در این باره از طریق تلگرام گزارش داد:

در پاسخ به حمله تروریستی ملی گرایان اوکراینی به شهرک کلیموو، واحدهای وزارت دفاع روسیه به پادگان نظامی اوکراین در نزدیکی روستای سمنووکا تیراندازی کردند.سخنگوی دولت درباره انفجار نورد استریم: ما از اوکراین حمایت می کنیم

در کنفرانس مطبوعاتی فدرال روز دوشنبه، معاون سخنگوی دولت فدرال، ولفگانگ بوشنر، از اظهار نظر در مورد گزارش های رسانه ای مبنی بر مشکوک بودن بازرسان آلمانی به دخالت اوکراین در انفجار خطوط لوله نورد استریم خودداری کرد. بوشنر صرفاً بیانیه صدر اعظم اولاف شولتز را تکرار کرد و اظهار داشت که آلمان در دفاع از اوکراین – تا زمانی که لازم باشد – حمایت خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌های اشپیگل و ZDF در مورد انفجارهای خط لوله در سپتامبر 2022، «آثار به یک جهت منتهی می‌شود – به اوکراین». کی یف هرگونه دخالت در این انفجارها را به شدت رد می کند. دادستان کل کشور در این مورد اظهار نظری نکرده است.

اوکراین اجساد سربازان را از روسیه دریافت می کند

به گفته دولت در کیف، روسیه اخیرا 84 سرباز کشته شده را به اوکراین تحویل داده است. وزارت ادغام مجدد سرزمین‌های موقتاً اشغال شده اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد که این تحویل مطابق با هنجارهای کنوانسیون ژنو انجام شده است. پس از شناسایی اجساد برای خاکسپاری به بستگان تحویل داده می شود. جزئیات بیشتر از جمله مکان و زمان اعلام نشده است. بر اساس گزارش های رسمی، روسیه تا کنون حدود 1500 سرباز اوکراینی را که در عملیات کشته شده اند به این کشور منتقل کرده است. در حال حاضر هیچ نظری از طرف روسیه وجود ندارد. ارقام ضرر در هر دو طرف محرمانه است.


وزارت دفاع روسیه: دومین پهپاد اوکراینی بر فراز دریای سیاه رهگیری شد

وزارت دفاع در مسکو در تلگرام از تلاش دیگر اوکراین برای حمله به اشیاء در خاک فدراسیون روسیه خبر داد. از این حمله تروریستی حوالی ساعت 12 بعد از ظهر به وقت CEST جلوگیری شد. یک هواپیمای بدون سرنشین بر فراز دریای سیاه رهگیری شد. پس از آن پهپاد به داخل دریا سقوط کرد.

چند ساعت قبل ارتش روسیه از حمله مشابهی خبر داده بود. حدود ساعت 11 صبح به وقت CEST، یک هواپیمای نیروی دریایی روسیه یک پهپاد اوکراینی را بر فراز دریای سیاه سرنگون کرد.وزیر خارجه مجارستان: اتحادیه اروپا با موقعیت خود امنیت خود را به خطر می اندازد

اشتباهات اتحادیه اروپا از جمله در مورد مناقشه اوکراین، اقتصاد و امنیت این نهاد بین المللی را تضعیف کرده است. این را پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان در جریان نشست راهبردی در بلد اسلوونی بیان کرد.

سییارتو گفت: روند تصمیم گیری در اتحادیه اروپا در وضعیت بدی قرار دارد. امنیت، اقتصاد و تامین انرژی اتحادیه تحت تأثیر جنگ اوکراین قرار گرفته بود. وزیر امور خارجه تصریح کرد که این مناقشه از طریق راه های دیپلماتیک قابل حل است. اما اتحادیه اروپا موضعی آشکارا ستیزه جویانه اتخاذ کرده است و هر گونه درخواست برای حل و فصل از طریق مذاکره متهم به “جاسوس روسیه” یا “مبلغ کننده کرملین” است.