قاتلان ویکتور خارا در شیلی محکوم شدنددادگاه عالی احکام زندان طولانی مدت برای افسران سابق را تایید کرد.

نوشته باربارا ادر

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

فراموش ناشدنی: پرچم با تصویری از شاعر و ترانه سرا ویکتور خارا در تظاهراتی در سانتیاگو دی شیلی (22 اکتبر 2019)

دادگاه عالی سانتیاگو دی شیلی روز دوشنبه (به وقت محلی) سرانجام هفت افسر بازنشسته ارتش را به دلیل ربودن و قتل ویکتور خارا خواننده و ترانه سرا در یک روند تجدید نظر محکوم کرد. اندکی پس از کودتای ۱۱ آگوستو پینوشه در ۹ سپتامبر ۱۹۷۴، خواننده شیلیایی، یکی از اعضای حزب کمونیست شیلی و از حامیان ائتلاف حول رئیس جمهور مارکسیست سالوادور آلنده، شکنجه و به قتل رسید. لیتره آبراهام کویروگا کارواخال، وکیل و سیاستمدار در آن زمان نیز همراه او به قتل رسید.

بر اساس بیانیه دادگاه، افسران سابق ارتش رائول جوفر، ادوین دیمتر، نلسون هاسه، ارنستو بتکه، خوان خارا و هرنان چاکون به ۱۵ سال و یک روز زندان برای قتل و ۱۰ سال و یک روز برای آدم ربایی محکوم شدند. دادگاه افسر سابق رولاندو ملو را به عنوان همدست در قتل و آدم ربایی به ترتیب به پنج سال و یک روز و سه سال و یک روز محکوم کرد.
۱۱ سپتامبر پنجاهمین سالگرد کودتای نظامی فاشیستی ژنرال پینوشه علیه دولت منتخب سوسیالیست سالوادور آلنده است. حدود ۳۲۰۰ فعال و چهره مخالف تحت حکومت پینوشه کشته شدند. آهنگ های خارا درباره عشق و اعتراض اجتماعی است. در ۱۳ سپتامبر ۱۹۷۳، دو روز پس از کودتا، جسد او پر از ۴۴ گلوله در استادیوم ملی پایتخت شیلی پیدا شد. دست های خارا له کرده بود، انگشتانش را با ضربات قنداق تفنگ و ضربه چکمه شکسته بود. جسد خارا در ژوئن ۲۰۰۹ نبش قبر شد و شش ماه بعد در سانتیاگو دی شیلی به خاک سپرده شد. استادیوم محل نگهداری و شکنجه این نوازنده به یاد او استادیو ویکتور خارا نامگذاری شده است.