سخنرانی جنگ‌افروزانه ماکرون علیه آفریقا


امانوئل مکرون: فرانسه نباید در این قاره ضعف نشان دهد. تظاهرکنندگان از حکومت نظامی در نیامی حمایت می کنند

نوشته آرنولد شولتسل

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

تظاهرات حامیان دولت نظامی نیجر در مقابل پایگاه نظامی فرانسه (27 اوت، نیامی)امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز دوشنبه در سخنرانی خود در کنفرانسی که با شرکت سفرای خارجی فرانسه در پاریس برگزار شد، بار دیگر از به رسمیت شناختن حکومت نظامی نیجر خودداری کرد و آمادگی خود را برای جنگ تأیید کرد. او در برابر «همه‌گیری کودتاها در سراسر منطقه ساحل»، مواضع فرانسه در آفریقا را اینگونه فورمولبندی کرد: «نه پدرسالاری و نه ضعف، زیرا در غیر این صورت دیگر در آنجا هیچ جایی نخواهیم داشت.»

مکرون از ماندن سفیر فرانسه در نیجر را نیز دفاع کرد. «شورای ملی برای حفاظت از میهن» (CNSP) که از کودتای ۲۶ ژوئیه در این کشور حکومت می‌کند، روز جمعه اعلام کرد که این دیپلمات باید ظرف ۴۸ ساعت کشور را ترک کند.

مکرون ادعا کرد که «ضعفی که برخی در برابر کودتاهای قبلی نشان دادند، گرایشات منطقه‌ای به کودتا کردن را تقویت کرده است.» منظور او کودتاهایی بود که از سال ۲۰۲۰ در مالی، بورکینافاسو، گینه و نیجر رخ داده است. فرانسه از تلاش‌های دیپلماتیک جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکوواس) و «همچنین اقدامات نظامی اکوواس در یک رویکرد مشارکتی» حمایت خواهد کرد.

مکرون در سخنرانی خود، وقایع غرب آفریقا را در یک زمینه استراتژیک جهانی قرار داد. او توضیح داد که «محیط بین‌المللی تشدید شده است»، «پیچیده‌تر» شده است و «خطر تضعیف غرب و به‌ویژه اروپای ما را به همراه دارد.» او در این زمینه از «ظهور (قدرت‌های بزرگ بین‌المللی جدید)» نام برد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز چهارشنبه گذشته در مصاحبه‌ای با مجله فرانسوی «لو پوئن»، تنش‌های ضد فرانسوی در غرب آفریقا را تشدید کرد. او در این مصاحبه اظهار داشت که مداخلات نظامی فرانسه در منطقه از سال ۲۰۱۳ «موفق» بوده است: «آنها از ظهور خلافت‌ها، تنها چند هزار کیلومتر دورتر از مرزهای ما، جلوگیری کرده‌اند.» بدون آنها «احتمالاً مالی وجود نداشت، بورکینافاسو وجود نداشت، و من مطمئن نیستم که نیجر هم وجود داشت.» او به سیل حملات تروریستی و کشتار غیرنظامیان در منطقه ساحل از زمان تخریب لیبی توسط جنگ ناتو در سال ۲۰۱۱ اشاره ای نکرد.

در نیجر نیز روز یکشنبه، هزاران تن از حامیان «شورای ملی برای حفاظت از میهن» در فرودگاه پایتخت نیامی راهپیمایی کردند. این فرودگاه به یک پایگاه نیروی هوایی ارتش نیجر و یک پایگاه نظامی فرانسه منتهی می‌شود. فرانسه حدود ۱۵۰۰ سرباز در نیجر و حدود ده هزار سرباز در کشور همسایه نیجر، چاد مستقر کرده است. معترضان خواستار خروج آنها شدند. روز شنبه نیز حدود ۲۰۰۰۰ نفر در یک استادیوم در نیامی برای حمایت از حکومت نظامی تجمع کردند.

کمیته منطقه‌ای حمایت از «شورای ملی برای حفاظت از میهن» در شهر بزرگ نیجر، آگادز، که در نزدیکی معادن اورانیوم بزرگ واقع شده است، در بیانیه‌ای که روز شنبه منتشر شد، همچنین خواستار تعطیل شدن پایگاه‌های نظامی خارجی در نیجر، از جمله پایگاه نظامی ایالات متحده در آگادز، با بیش از ۱۱۰۰ سرباز آمریکایی، شدند و حضور آنها را محکوم کردند.
این کمیته خواستار خروج فوری تمام نیروهای اشغالگر مستقر در نیجر شد. علاوه بر این، خواستار لغو قانون حبس مهاجران، بازنگری در تمام قراردادهای معدنی، به ویژه با شرکت‌های فرانسوی، و تحقیقات در مورد اداره کشور شد.

طبق گزارش خبرگزاری دولتی نیجر ANP روز دوشنبه، «شورای ملی برای حفاظت از میهن» با فرمانی تعداد زیادی از مقامات و مدیران کل در بخش‌های ارتباطات و حمل و نقل را برکنار کرد.