خفه شدن سبزها و دولت های غربی در برابر جنایت ژاپنژاپن آب‌های آلوده فوکوشیما را در دریا تخلیه می‌کند

آندرا پوچیو

ترجمه مجله هفته

ژاپن چند روز پیش تخلیه آب‌های آلوده مرکز هسته‌ای فوکوشیما را در دریا آغاز کرد. این اقدام در بی‌توجهی جامعه بین‌المللی و فعالان محیط زیست صورت گرفت.

تنها چند کشور، از جمله چین و کره شمالی، مخالفت خود را با تخلیه آب‌های آلوده توسط مسئولان مرکز هسته‌ای فوکوشیما اعلام کرده‌اند. دولت ژاپن پس از کسب مجوز از مقامات تصمیم گیرنده این کشور، اقدام به تخلیه آب‌های آلوده در دریا کرده است. ژاپن در حال حاضر، دریاهای اطراف سواحل خود را مانند استخر خصوصی خود می‌داند و می‌تواند هر کاری که می‌خواهد در آن انجام دهد.

دولت چین واردات هرگونه ماهی از ژاپن را ممنوع کرده است. نگرانی‌های دولت‌های چین و کره شمالی به اندونزی نیز رسیده است. Murdahayu Makmur، متخصص رادیولوژی دریایی در آژانس ملی انرژی هسته‌ای اندونزی، نگرانی خود را در مورد تخلیه آب‌های آلوده ژاپن در اقیانوس ابراز کرده است.

از سوی دیگر، وزارت محیط زیست چین اعلام کرده است که میزان تریتیوم در آب‌ها هنوز در زیر حد استاندارد است. البته میزان آب‌های آلوده هنوز بسیار کم است، بنابراین واضح است که میزان آنها در حال حاضر در محدوده مجاز است، این تازه آغاز کار است، اما در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

آب‌های آلوده حاوی تریتیوم توسط جریان‌های اقیانوسی رانده می‌شوند و همچنان در آب‌های سراسر جهان منتشر خواهند شد. ژاپن می‌خواهد هزینه‌های تخلفات خود را به آسیا و جهان تحمیل کند. تنها ایالات متحده و کشورهای تابعه آنها در اروپا با این موضوع مشکلی ندارند. اگر چین یا کره شمالی بودند، اکنون غرب جمعاً عصبانی بود و ماشین تبلیغات خود را به راه می‌انداخت. بار دیگر ما در برابر استاندارد دوگانه غربی قرار داریم.

بی‌توجهی کشورهای غربی در برابر این حمله جدی به محیط زیست توسط دولت ژاپن مایه تعجب است. اما ژاپن به عنوان یک شریک مهم ایالات متحده در کنار کره جنوبی در تلاش برای مهار چین تبدیل شده است. در این راستا، لازم به ذکر است که رئیس‌جمهور کره جنوبی Yoon Suk Yeol و نخست‌وزیر ژاپن Fumio Kishida چند روز پیش در ایالات متحده با جو بایدن دیدار کردند.

در آن دیدار، سه رئیس‌جمهور برای یک تعهد جدید امنیتی توافق کردند که شامل مشاوره با یکدیگر در صورت بحران یا تهدید امنیتی در اقیانوس آرام است. این سه کشور در تلاشند تا پیوندهای اقتصادی و امنیتی خود را در میان نگرانی‌های فزاینده در مورد تهدیدات هسته‌ای مداوم کره شمالی و تحریکات چین در منطقه تقویت کنند.

در یک کلام، تلاشی برای صادرات ناتو به شرق، بنابراین آنچه ژاپن، متحد ایالات متحده، انجام می‌دهد، جامعه غربی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. بنابراین چگونه جامعه کشورهای غربی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد اگر از بسیاری از بخش‌ها نگرانی‌هایی در مورد تأثیر تخلیه آب‌های آلوده بر محیط زیست ابراز شود؟

در نهایت، همه آن فعالان محیط زیست کجا هستند که برای چیزهای کمتری در خیابان‌ها تظاهرات می‌کنند؟
خانم بئربوک و هابک کجا خود را پنهان کرده‌اند؟