خبر جعلی؛ پایگاه نظامی در کریمه توسط پهپادهای اوکراینی مورد حمله قرار گرفت.ماشین خبر جعلی؛ پایگاه نظامی در کریمه توسط پهپادهای اوکراینی مورد حمله قرار گرفت

روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر حمله ارتش اوکراین با پهپاد به پایگاه نظامی محل استقرار گردان ۱۲۶ نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه، واقع در روستای پروالنه، که در آن دهها سرباز روسی کشته شدند. اما این خبر کاملاً جعلی است.

ماشین خبر جعلی در حال حاضر که ارتش کی‌یف در تلاش است خطوط دفاعی روسیه را بشکند و شهر ماریوپل را تصرف کند، کاملاً فعال است. ضد حمله شکست خورده است و اکنون سعی دارند با فرستادن صدها سرباز به کشتارگاه، به ماریوپل برسند تا کریمه را از نظر نظامی قطع کنند.

دیروز خبر حمله پهپادهای اوکراینی به پایگاه نظامی محل استقرار گردان ۱۲۶ نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه، واقع در روستای پروالنه، صفحات و اخبار تلویزیونی ملی را پر کرد. متأسفانه این خبر کاملاً جعلی است. من از حمله ادعایی از اخبار ساعت هفت شبکه هفت مطلع شدم که آن را بدون تاکید زیاد در میان اخبار دیگر درگیری گزارش کرد. من بلافاصله شک کردم زیرا هیچ رسانه دیگری که من دنبال می کنم، از جمله روزنامه ها یا اخبار تلویزیونی Sky News و Rai News، آن را گزارش نکردند.

روزنامه Repubblica در وب سایت خود با عنوان «منابع کی‌یف: دهها کشته در حمله پهپاد به کریمه» گزارش داد. منابعی که طبیعتاً، به دلیل اینکه اوکراینی هستند، هیچ کس نمی خواهد آنها را بررسی کند. سپس مقاله ادامه می دهد: «در حمله پهپاد اوکراین به کریمه اشغالی، که توسط سرویس اطلاعاتی و امنیتی اوکراین (SBU) انجام شد، دهها نفر کشته شدند. این را برخی از رسانه های اوکراینی از جمله Rbc Ukraine و Ukrainska Pravda به نقل از منابع داخلی سرویس اطلاعاتی و امنیتی اوکراین گزارش می دهند.

ادامه مقاله: این حمله پایگاه نظامی محل استقرار گردان ۱۲۶ نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه، واقع در روستای پروالنه را هدف قرار داد. علاوه بر کشته ها، ده ها زخمی نیز وجود دارد و پهپادها یک انبار مهمات را نیز هدف قرار دادند»،
وب سایت اخبار تلویزیونی Sky نیز در همان مسیر حرکت می کند و می نویسد: «در پی حمله پهپاد اوکراین به اهداف نظامی روسیه در کریمه، که توسط سرویس اطلاعاتی و امنیتی اوکراین (SBU) انجام شد، ده ها مهاجم کشته یا زخمی شدند. این را Ukrinform نقل می کند که به نقل از منابع داخلی سرویس اطلاعاتی و امنیتی اوکراین گزارش می دهد.

این حمله امروز علیه گردان ۱۲۶ نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه در یک عملیات مشترک سرویس های امنیتی کی‌یف (SBU) و ارتش انجام شد. سپس گزارش می دهد: «ما می توانیم با اطمینان از کشته شدن یا زخمی شدن ده ها روسی صحبت کنیم»، منبع گفت. انبارها نیز آسیب دیده اند.»

این خبر سپس توسط اخبار تلویزیونی Rai News، اخبار تلویزیونی هفت، روزنامه ایل Sole 24 Ore و سایر رسانه ها گزارش شد. اما چرا این خبر جعلی است!
روزنامه Repubblica در وب سایت خود، همانطور که Francesco Dall’Aglio در Telegram اشاره کرد، توییتی از Kyiv Post را منتشر می کند که در آن این خبر منتشر می شود و در آن تصویر حمله ضمیمه شده است. متأسفانه عکس ضمیمه شده در تاریخ ۱۶ آگوست ۲۰۲۲، یک سال پیش گرفته شده است.
کافی بود با یک جستجوی ساده در گوگل متوجه شوید که عکس یک سال پیش گرفته شده است، Dall’Aglio نتیجه می گیرد.

این بار دیگر ثابت میکند که چگونه اخباری که وارد خانه های ما می شود فیلتر و دستکاری می شود….

Andrea Puccio – http://www.occhisulmondo.info