وزیر دفاع چین در مسکو چه گفتلی شانگفو، وزیر دفاع چین در سخنرانی این هفته در مسکو حرفهای زیادی برای گفتن داشت.

آسیا تایمز
ترجمه حمید علویچین به دنبال ایجاد یک همکاری نظامی قوی تر با روسیه با هدف مقابله با ایالات متحده و ژاپن است، اما قصد دارد از دخالت در جنگ اوکراین خودداری کند.
این حداقل برداشت بسیاری از تحلیلگران چینی پس از سخنرانی لی شانگفو، مشاور دولتی و وزیر دفاع ملی در یازدهمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو در ۱۱ اوت است.
نشانه های مشخصی وجود دارد که می تواند به عنوان آغاز یک اتحاد نظامی رسمی تفسیر شود.
در ۲۳ ژوئیه، چین و روسیه رزمایش چهار روزه “شمال / تعامل-۲۰۲۳” را به پایان رساند که در آن دو کشور بیش از ۱۰ کشتی جنگی و بیش از ۳۰ هواپیمای جنگی را در دریای ژاپن مستقر کردند.

در اوایل ماه اوت، دست کم ۱۱ کشتی روسی و چینی در نزدیکی جزایر الوتیان، بخشی از ایالت آلاسکا در شمال آمریکا دست به رزمایش زدند، اما بدون آنکه وارد آبهای سرزمینی آمریکا شوند آنجا را ترک کردند.
در عین حال، دشمنان از قبل آماده هر پیوندی بین چین و روسیه، چه میخواهد اتحاد باشد و یا صرفا مشارکت ساکت ننشستند.

سفر شش روزه لی به روسیه و بلاروس که روز دوشنبه آغاز شد، پیش از نشست سالانه سه جانبه ای بود که در آن جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه میزبان فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن و یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی در کمپ دیوید در مریلند خواهد بود.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در این نشست یک سری ابتکارات مشترک در حوزه فناوری و دفاع را اغاز خواهند کرد. همچنین انتظار می رود که آنها با درک متقابل در مورد مسئولیت های منطقه ای موافقت کنند و یک خط تلفن سه جانبه برای برقراری ارتباط در زمان بحران ایجاد کنند.

با این حال، پکن در ماه های اخیر پس از تهدید ایالات متحده به اعمال محدودیت های سرمایه گذاری در بخش های فناوری پیشرفته چین، جلسات سطح بالا با واشنگتن را از سر گرفته است.
دولت بایدن، پس از چندین دور مذاکرات، در ۹ اوت اعلام کرد که محدودیت های سرمایه گذاری در شرکت های فناوری چینی نرم تر از حد انتظار است.
لی این هفته با همتای روسی خود سرگئی شویگو در مسکو دیدار کرد تا درباره همکاری های نظامی دوجانبه صحبت کند.

شویگو در سخنرانی MCIS خود گفت که دو طرف بیش از یک مشارکت استراتژیک به هم نزدیک هستند و روابط آنها حتی مهمتر از یک اتحاد است.
این بیانیه در حالی صادر می شود که اقتصاد روسیه نشانه های فزاینده ای از استرس را به دلیل جنگ طولانی در اوکراین نشان می دهد.
بانک مرکزی روسیه در ۱۵ آگوست، نرخ بهره کلیدی خود را ۳۵۰ واحد پایه افزایش داد و به ۱۲ درصد رساند. روبل روسیه تا کنون در سال جاری حدود ۲۵ درصد از دست داده است که یکی از بدترین عملکرد ها را در میان کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان است.

“نه یک اتحاد”

اما مفسران چینی می گویند که «اتحاد» چیزی نیست که پکن واقعا می خواهد.
لیو لان، مفسر نظامی مستقر در هوبئی، در مقاله ای می گوید.
“ما درک می کنیم که روسیه در حال حاضر به دلیل فشار از ایالات متحده و غرب تنها ایستاده است و می خواهد روابط نزدیک خود را با چین برجسته کند”،
با این حال، طرف روسی باید بداند که چین و روسیه متحد نیستند و لازم نیست که دو طرف در حال حاضر با هم اتحاد کنند.

لیو میگوید اگر مقامات روسی در مورد جمله بندی خود مراقب نباشند، روسیه و چین با مشکلات غیرضروری مواجه خواهند شد. او گفت که دو کشور به طور طبیعی دست به دست هم داده‌اند زیرا هر دو توسط هژمونی آمریکا تهدید می شوند.

«تشکیل اتحاد با روسیه به نفع کشور ما نیست. اگر ما این کار را انجام می دادیم، باید مستقیما در مسئله اوکراین دخالت می کردیم و فشار خارجی بیشتری را تحمل می کردیم. تمرکز فعلی کشور ما هنوز باید بر توسعه اقتصادی و تحقق اتحاد ملی باشد.»
لیو هشدار می دهد که تشکیل یک اتحاد رسمی چین و روسیه باعث می شود اروپا به شدت به سمت ایالات متحده متمایل شود و همکاری های اقتصادی بین چین و اروپا را مختل شود. او گفت که این امر همچنین بهانه ای برای گسترش ناتو در آسیا خواهد بود.
یک ستون نویس چینی با استفاده از نام مستعار “Xiongjie” در مقاله ای می گوید: «روسیه نه تنها با اوکراین بلکه با کل جهان غرب مخالف است.” روسها از ذهنیت جنگ سرد خود خلاص نشده‌اند. آنها می گویند که از یک جهان چند قطبی حمایت می کنند اما در واقع آنها در تلاش برای تشکیل یک اردوگاه ضد غربی هستند. این برای ما خوب نیست.»

شیونگجی می گوید تنها یک جهان چند قطبی برای توسعه اقتصادی و منافع ملی چین مفید است. او تاکید می کند که پکن باید آگاه باشد که روسیه و متحدانش در خاورمیانه، مانند ایران، ممکن است بخواهند جهان را دو قطبی» کنند.
وو شولان، مفسر سیاسی، در مصاحبه ای با گروه رسانه ای شنژن گفت که پکن یک همکاری نظامی با مسکو بر اساس ارزیابی که زیردریایی های هسته ای روسیه و موشک های مافوق صوت ایالات متحده را در لبه جدید قرار داده است.
اما در عین حال، چین امیدوار است که روسیه و اوکراین بتوانند مناقشه خود را از طریق گفتگو حل کنند.

تایوان و اوکراین

لی شانگفو وزیر دفاع چین در سخنرانی خود در مسکو همچنین درباره مسئله تایوان و جنگ اوکراین اظهار نظر کرد.

«مسئله تایوان امور داخلی چین است و نیازی به دخالت خارجی ندارد.» اتحاد مجدد چین یک روند تاریخی غیرقابل توقف است و هر گونه تلاش برای بازی با آتش در این زمینه یا تلاش برای مهار چین با استفاده از تایوان به شکست خواهد انجامید.
لی گفت که چین می خواهد یک “دایره دوستانه” با کشورهای آسه آن، اروپا، افریقا، امریکای لاتین و اقیانوس آرام جنوبی به امید تشکیل سیستم های دفاعی چند جانبه ایجاد کند. او گفت که چین همکاری با ایران، عضو جدید و بلاروس، عضو بالقوه سازمان همکاری شانگهای را تعمیق خواهد کرد.

او گفت که مشارکت استراتژیک چین با روسیه نمونه خوبی از ابتکار امنیت جهانی پکن است که “گفتگو را به رویارویی ترجیح می دهد، مشارکت را به جای اتحاد انتخاب می کند و همکاری برد-برد را به جای مجموع صفر دنبال می کند.”

در حالی که همه ما در دهکده جهانی زندگی میکنیم، اجتناب ناپذیر است که برخی از کشورها درگیری داشته باشند. نکته کلیدی این است که گفتگو داشته باشیم،” وزیر دفاع لی گفت. چین همیشه از استفاده از گفتگو برای حل مناقشات، از جمله مسائل افغانستان، سوریه، شبه جزیره کره، اوکراین و ایران حمایت می کند.

با این حال، لی تاکید کرد که چین هنوز برای توسعه اقتصاد خود به حمایت خارجی نیاز دارد. او گفت که دستاوردهای اقتصادی چین می تواند به صلح و ثبات جهانی کمک کند.

“فقر منشا بی ثباتی است،” او گفت. برای بسیاری از کشورهای بازار نوظهور، توسعه به معنای امنیت است. چین همیشه می خواهد امنیت متقابل را از طریق توسعه متقابل ارتقا دهد.

«پس از اکتشافات دشوار، مردم چین مسیر مدرنیزاسیون به سبک چینی را آغاز کرده اند. توسعه چین از همکاری و حمایت جامعه بین المللی جدایی ناپذیر است و به ارائه فرصت های جدید به جهان ادامه خواهد داد.»