نامه ای از مسکو – واکنش ها به مرگ پریگوژین در روسیه

وب سایت اوکراینی که “دشمنان اوکراین” را با جزئیات شخصی مفصلی فهرست می کند، در مورد شخص یوجین پریگوژین با رنگ قرمزی بالای عکسش نوشته “تصفیه شده” است.گلوبال بریج
ترجمه مجله هفتهپس از سقوط هواپیمای شخصی یوجین پریگوژین که در آن خود او جان باخت، واضح بود که نظرات غربی چه خواهند نوشت: قاتل پوتین است. و همینطور شد. بنابراین، جالب است بدانیم که در روسیه چگونه به این موضوع واکنش نشان می دهند. در افکار عمومی مسکو حداقل چند نسخه دیگر نیز وجود دارد. استفانو دی لورنزو گزارشی در این مورد برای ما ارسال کرده است.

مسکو، ۲۵ آگوست. روز پنجشنبه شب، ۲۴ ساعت پس از سقوط هواپیمای شخصی با یوجین پریگوژین، بنیانگذار و رهبر گروه واگنر، و دیمیتری اوتکین، معاون او، رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در مورد مرگ پریگوژین اظهار‌نظر کرد. “من پریگوژین را از اوایل دهه ۱۹۹۰ میشناختم. او مردی با سرنوشتی پیچیده بود،”. پوتین افزود که پریگوژین در زندگی اشتباهات بزرگی مرتکب شده است، اما او نیز دستاوردهای بزرگی هم داشته است. او نتایج “هم برای خود و هم، وقتی از من خواست، برای امر مشترک ما یعنی روسیه” به دست آورد، به گفته رئیس جمهور روسیه. پوتین همچنین به سایر اعضای گروه شبه نظامی خصوصی واگنر که “سهم مهمی در مبارزه علیه رژیم در اوکراین داشته اند” اشاره کرد. “ما این خدمات به یاد می آوریم، ما ارزش آنها را میدانیم و هرگز فراموش نخواهیم کرد،”.

و در واقع، یوجین پریگوژین احتمالاً در روسیه به عنوان نوعی جنایتکار شریف در حافظه ها خواهد ماند، یک شخصیت رمانتیک که در دوره ای از تغییر فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد. در مسکو، سن پترزبورگ و سایر شهرهای روسیه، به یاد پریگوژین و سایر اعضای واگنر، گل و شمع گذاشته شد.

پریگوژین، همانطور که رئیس جمهور روسیه اشاره کرد، یک شخصیت بسیار بحث برانگیز بود. اما او همیشه در مرکز رویدادهای سیاسی بزرگ چند سال گذشته قرار داشت. چند ماه پیش، روسیه به لطف شبه نظامیان واگنر پریگوژین، پس از یک نبرد طولانی و بسیار خسته کننده، در باخموت در دونباس پیروز شد.

پریگوژین، یا “سرآشپز پوتین”، همانطور که تا همین اواخر به طور مداوم نامیده می شد، چند سال پیش در غرب به دلیل تأسیس آژانس تحقیقات اینترنتی در سن پترزبورگ شناخته شد. این یک “کارخانه ترول” بدنام است که از سال ۲۰۱۶ متهم به پر کردن اینترنت با ترول های روسی شد. به ادعای هیلاری کلینتون و دموکرات ها تنها به این دلیل ترامپ توانست در انتخابات پیروز شود. اما “رسوایی روسیه گیت” بدون نتایج مورد انتظار هیلاری و متحدانش به پایان رسید: بازپرس ویژه رابرت مولر هیچ مدرکی مبنی بر توطئه بین ترامپ و روسیه پیدا نکرد.با شروع جنگ در اوکراین، تصویر “سرآشپز پوتین” – که به این نام شناخته می شد زیرا یک بار در سن پترزبورگ شخصاً پوتین را سرو کرده بود و چون از طریق رستوران داری ثروت خود را به دست آورده بود – به یک مزدور تبدیل شد.

به نفع چه کسی؟

امروز، سوالی که ذهن همه را به خود مشغول کرده است، این است: “چه کسی پریگوژین را کشت؟” در غرب، به طور خودکار پوتین را مقصر می دانند. تقریباً تمام رسانه های غربی از انتقام پوتین به دلیل تلاش برای کودتای دو ماه پیش صحبت می کنند. با این حال، تاکنون هیچ اطلاعات مشخصی در مورد علت سقوط هواپیمای پریگوژین منتشر نشده است. اما دیشب نوشته شد: سرویس های مخفی ایالات متحده معتقدند که انفجاری که باعث این فاجعه شد، در داخل هواپیما رخ داده است. این یک موشک زمین به هوا نبوده است، همانطور که در ساعات اولیه تصور می شد.

تمام رسانه های اصلی جریانی در غرب در مورد انتقام پوتین می نویسند. بنابراین، در این مورد، مهم است که به نسخه های دیگر مطرح نیز گوش دهیم. در روسیه، به دلایل قابل درک، سناریوهای دیگری نیز در نظر گرفته می شود.

دیروز در رادیو کمسومولسکایا پراوادا از سه نسخه صحبت شد: اولی، یک عملیات لهستانی – در واقع، در لهستان هفته ها ترس از حمله مزدوران واگنر وجود داشت. مزدورانی که پس از کودتای ناموفق در پایان ژوئن در بلاروس پناه گرفته بودند. خیلی نزدیک به لهستان. نسخه دوم به فرانسه و آفریقا می رسد: پس از کودتای اخیر در نیجر، فرانسه گفته است که تصمیم گرفته است گروه واگنر را نابود کند. گروه واگنر به حمایت از کودتاچیان نیجر متهم شده است. می توان به احتمالات در مورد این دو فرضیه فکر کرد.

اما ردپای سوم به جایی در اوکراین می رسد. سیاستمدار روس سرگئی مارکو، که مهمان مکرر چندین برنامه گفتگوی روسی است، اما به دلیل استقلال نظر خود معروف و شناخته شده است، نیز بر نسخه اوکراینی اصرار دارد. واضح است که غرب ترجیح می دهد از پیش ردپای اوکراین را پاک کند. انگار همه چیز فقط پروپاگاندای کرملین است، همه چیز چرندیات کا گ ب است.

اما آیا ردپای اوکراین واقعاً آنقدر احمقانه است؟

اوکراین قطعاً انگیزه جدی داشت که بخواهد پریگوژین را حذف کند. بنیانگذار واگنر چند سال پیش در پایگاه داده Mirotvorets ثبت شد. Mirotvorets (به معنای “صلح ساز” در اوکراینی) یک فهرست عمومی رسوا و بدنام از دشمنان اوکراین را جمع آوری کرده است که در سال ۲۰۱۴، پس از انقلاب، ایجاد شد. در این وب سایت بدنام، اطلاعات شخصی “دشمنان اوکراین” منتشر می شود، اغلب با آدرس محل سکونت و بقیه جزئیات.این فهرست شامل بسیاری از نام ها است، تقریباً تمام افرادی که معروفند و یا شهرت عمومی دارند، که از نظر دولت «انقلابی» اوکراین، مقصر نقض منافع ملی اوکراین، هستند اگرچه اغلب آنها فقط با ابراز نظر خود علیه دولت به دشمن کشور ارتقا مقام یافته اند.

در طول سال ها، برخی از این افراد به صورت فیزیکی حذف شده اند. حتی در خاک روسیه. یک مثال داریا دوگین، دختر فیلسوف ناسیونالیست روسی الکساندر دوگین است که کمی بیش از یک سال پیش توسط بمب گذاری در خودروی پدرش کشته شد. تروری که حتی ایالات متحده را در سال گذشته مجبور به اعتراف کرد که دست اوکراین در آن است. اما البته امروز کسی نمی خواهد در مورد چنین مواردی صحبت کند.

اوکراین، طبق تحلیل خود مدعی است که، تقریباً یک دهه است که در جنگ با روسیه است. از سال ۲۰۱۴ جنگ با روسیه سیاست این کشور و کل گفتمان عمومی آنجا را تعیین کرده است. و در جنگ، همانطور که یک ضرب المثل قدیمی روسی می گوید، در جنگ طوری رفتار می کنید مانند جنگ – یک عبارتی که مطمئناً در اوکراین نیز شناخته شده است. بنابراین، نباید از نابودی فیزیکی دشمنان مردم نیز اجتناب کرد. انسانیت یک از تجملاتی است که نمی توان در جنگ از آن برخوردار بود، ادعا میکنند بسیاری از اوکراینی ها، افراد “ثروتمندتر” و آرام تر مانند اروپایی ها هستند، جل الخالق.

تا قبل از تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ سایت بدنام Mirotvorets که توسط سرویس های مخفی اوکراین اداره می شود، در غرب بیشتر با کمی تحقیر و تمسخر کمی تحمل می شد. انگار این سایت آزمونی برای فرهنگ سیاسی غرب است که اساساً با فرهنگ غربی متفاوت است، زیرا غرب فرضا لیبرال و باز است به طیف وسیعی از نظرات احترام میگذارد. اما امروز دیگر دیروز نیست و غرب هم لیبرال نیست، حمایت غرب از اوکراین مطلق است.

دروغ‌هایی که به حقیقت می‌پیوندند

در گوشه سمت راست بالای صفحه اصلی Mirotvorets، عبارت “Langley, VA, USA” به وضوح قابل مشاهده است. در زیر آن عبارت “Warszawa, Poland” قرار دارد. Langley یک شهر کوچک در ایالت ویرجینیا در ایالات متحده است، در حومه واشنگتن دی سی. و به این دلیل مشهور است که مقر سیا در آنجا قرار دارد.

در صفحه اصلی Mirotvorets همچنین نوشته شده است: “Login for Special Services, Для спецслужб України, For Foreign Special Services”. بنابراین، دو ورودی برای سرویس‌های مخفی وجود دارد: یکی برای سرویس‌های مخفی اوکراین و دیگری برای سرویس‌های مخفی خارجی.
این قابل توجه است که سرویس‌های مخفی خارجی به چنین وب‌سایتی دسترسی دارند.

هدف از این امر این نیست که با طرح نظریه‌های توطئه، از قاتلان واقعی قتل پریگوژین منحرف شویم. با این حال، یک تحقیق جدی باید چندین سناریو را در نظر بگیرد. طبیعی است که در چنین مواردی، دشوار است که ژئوپلیتیک را نادیده بگیریم. غرب امروز در حال جنگ با روسیه است و روسیه نیز با غرب. اگر پرده را کنار بزنیم، دشوار است که انکار کنیم که این حداقل یک جنگ نیابتی است. با چنین زمینه‌ای، دشوار است که به طور طبیعی به حقیقت پشت ماجرا دست یافت. متأسفانه، حقیقت همیشه آشکار نمی‌شود، به ویژه نه بلافاصله.

برای افراد صادق و باسواد، همیشه باید گناه متهم در دادگاه ثابت شود. همانطور که گفته می‌شود، “در صورت شک، قاضی به نفع متهم حکم می‌دهد”. این قابل درک نیست که چرا کشورهای خاص و سیاستمداران خارجی باید از یکی از اصول اساسی قانون اساسی، یعنی اصل برائت، مستثنی باشند. “پروسه‌های مطبوعاتی” اغلب بر اساس مدارک استنباطی و اشاره‌ها هستند. آنها به ندرت در دادگاه دوام می‌آورند و قابل اتکا هستند.

اما به عنوان یک نتیجه‌گیری: زمانی که پوتین دیروز از پریگوژین صحبت کرد، به کودتای ناموفق واگنر دو ماه پیش اشاره‌ای نکرد. روزنامه “کمسومولسکایا پراوادا” نوشت که می‌توان این را به نوعی اعاده حیثیت پریگوژین تلقی کرد.

درباره نویسنده: استفانو دی لورنزو در سال 1982 در میلان متولد شد و در آنجا در دانشگاه زبان‌های آلمانی و انگلیسی را تحصیل کرد. سپس به آلمان نقل مکان کرد و در برلین، در زمینه زبان‌شناسی آمریکایی با تمرکز بر اقتصاد و سیاست، تحصیل کرد. او اکنون در مسکو زندگی می‌کند و از نزدیک شاهد تلاش‌های جمعی غرب برای بدگویی از روسیه است.