ژنرال سابق ناتو: اوکراین نمیتواند روسیه را شکست دهد
یک ژنرال سابق ایتالیایی معتقد است که پیروزی نظامی برای اوکراین غیرممکن است، زیرا روسیه برتری قابل توجهی دارد. این درگیری تنها از طریق مذاکراتی که به منافع هر دو طرف احترام بگذارد، پایان می یابد.

اوکراین روسیه را در میدان جنگ شکست نخواهد داد زیرا مسکو دارای نیروهای بیشتر و قدرت اتش قابل توجه و آشکارا برتر است، به گفته ژنرال بازنشسته ایتالیایی مارکو برتولینی، که فرماندهی عملیات نیروهای ویژه ایتالیا و تیپ چترباز فولگور را در دهه ۲۰۰۰ رهبری کرد. او روز دوشنبه به روزنامه ایتالیایی لیبرو کودیتیانو گفت که پیروزی اوکراین غیر قابل تصور است. :
«ما باید به این واقعیت توجه کنیم و سر میز مذاکره بنشینیم.»
برتولینی گفت که این جنگ باید خیلی زودتر به پایان می رسید، اما در ماه های اخیر لفاظی های “ما برنده خواهیم شد” پرورش یافته است و افکار عمومی با انتظار پیروزی غیرممکن است. اوکراینی ها برنده نخواهند شد، برتولینی گفت.
به گفته این ژنرال بازنشسته، ضد حمله کیف که در اوایل ماه ژوئن اغاز شد، “بسیار کند پیش میرود.” او به گزارش هفته گذشته واشنگتن بر اساس ارزیابی طبقه بندی شده توسط اطلاعات آمریکا اشاره کرد. در این بیانیه آمده است: “ضد حمله اوکراین به شهر مهم ملیپول در جنوب شرقی اوکراین نخواهد رسید” و هدف قطع پل زمینی بین روسیه و کریمه در سال جاری برآورده نخواهد شد. به گفته برتولینی، این یک اعتراف است که اهداف کیف را نمی توان در فرم و بازه زمانی مورد انتظار به دست آورد.

ارتش روسیه در پرسنل و قدرت آتش، به ویژه در توپخانه برتری دارد. برتولینی گفت: این زمانی چشمگیر است که شما در نظر بگیرید که اوکراین قبلا چقدر از غرب کمک دریافت کرده است.
این ژنرال بازنشسته خاطرنشان کرد که در بسیاری از محافل این تفاهم وجود دارد که بازپس گیری سرزمین های اشغال شده توسط روسیه برای اوکراین غیر واقعی است. وی همچنین خاطرنشان کرد که آتش بس با این چشم انداز که اوکراین می تواند در هر زمان به ناتو بپیوندد و خصومت ها را از سر بگیرد، توسط طرف روسی پذیرفته نخواهد شد. به گفته ژنرال بازنشسته ایتالیایی، این درگیری تنها از طریق مذاکراتی که در آن منافع هر دو طرف مورد احترام قرار می گیرد، پایان می یابد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هفته گذشته گفت که مسکو همچنان برای “گفتگوی که بی معنی نباشد” در مورد اوکراین آماده است، اما در حال حاضر هیچ چشم انداز برای مذاکرات با غرب وجود ندارد.

واشنگتن تاکید می کند که هر راه حل مذاکره شده باید بر اساس طرح صلح به اصطلاح ده ماده ای ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین باشد که از روسیه می خواهد در پشت مرزهای مورد ادعای کیف عقب نشینی کند، غرامت بپردازد و با دادگاه جنایات جنگی روبرو شود. لاوروف این را یک «اولتیماتوم بی معنی» خواند.