سقوط پریگوژین از دید شاهدان و اسناد.ترجمه مجله هفته

سقوط هواپیما: پریگوژین رئیس واگنر در هواپیما؟ چه چیزی در حال حاضر واقعا شناسایی شده است؟

همانگونه که میدانید هواپیمای شخصی یوگنی پریگوژین که به گفته مقامات او نیز در میان مسافرانش بود، در شامگاه ۲۳ اوت ۲۰۲۳ در منطقه Tver روسیه سقوط کرد. هیچ بازمانده ای وجود نداشت. تحقیقات ادامه دارد روسیه امروز داده های شناخته شده تاکنونی را ارائه می دهد.

RA-02795 شماره شناسایی این هواپیما بود که متعلق به یوگنی پریگوژین، رئیس پیمانکار نظامی خصوصی روسی واگنر بود. این هواپیمای ۱۶ ساله مدل ERJ-135BJ Legacy 600 ساخت شرکت برزیلی امبرائر در نزدیکی شهرک کوشنکینو در منطقه Tver روسیه سقوط کرد. به گزارش پرتال اطلاعات پرواز Flightradar 24، این هواپیما قبلاً کمی قبل از ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی با دستگاه دیگری از همان سری مدل از فرودگاه شرمتیوو مسکو به مقصد فرودگاه پولکوو سنت پترزبورگ پرواز کرده بود. در ساعت ۱۸:۱۰ او به ارتفاع حدود ۸.۵ کیلومتری رسید و این ارتفاع را ۹ دقیقه را حفظ کرد، سپس از ارتفاع ۹ کیلومتری صعود کرد و سپس دوباره به هشت کیلومتر بازگشت . از این گذشته ، او برای آخرین بار برای مدت کوتاهی به سمت بالا رفت و بلافاصله به ارتفاع حدود شش کیلومتری فرود آمد – اینها آخرین داده ارسال شده توسط هواپیما است.

تصاویر ویدئویی منتشر شده توسط شبکه های خبری تلگرام مش و باز مرتبط با سقوط RA-02795، سقوط یک دستگاه با اندازه مشابه را نشان می دهد. صدای یک زن شنیده میشود که میگوید:

« یک پهپاد سرنگون شد! دو انفجار، دو انفجار. حالا در حال سقوط است. ببینید، دارد سقوط می کند! -، به دود نگاه کن، چه ابرهایی بلند می شوند! و هنوز قطعات آن در حال سقوط هستند. ، اینجا دارم لرزش میگیرم. ! آنجا، در مزرعه! داره میسوزه من متوجه نمی شوم، این در مزرعه است یا نه؟»

پس از این دو ضربه، هواپیما دم، سکان و بال خود را از دست داد و در نزدیکی مزرعه متروکه در کوشنکینو فرود آمد. لاشه هواپیما پس از سقوط آتش گرفت. با توجه به صدای یک کودک، بنظر میرسد که سه جسد روی لاشه هواپیما دیده می شد. هیچ بازمانده ای وجود ندارد.

گفته می شود که هواپیمای دوم، یک ERJ-135BJ Legacy 650 با شماره RA-02748، پرواز به فرودگاه مقصد را لغو کرده و در فرودگاه تجاری Ostafyevo منطقه اداری مسکو در نیو مسکو فرود امده است، اما این هنوز به طور رسمی تایید نشده است.

به گفته مقامات هوانوردی روسیه روزاویازیا، هم خود یوگنی پریگوژین و هم دیمیتری اوتکین، یکی از فرماندهان ارشد گروه واگنر، در هواپیمای سقوط کرده Legacy 600 بودند. گفته می شود سایر مسافران سرگئی پروپوستین، یوگنی ماکاریان، الکساندر توتمین، والری چکالو و نیکولای ماتوسیف بوده اند. خدمه هواپیما متشکل از خلبان الکسی لوشین و کمک خلبان رستم کریموف و مهماندار هواپیما کریستینا راسپپووا بودند. این مرجع تاکید می کند:

پرواز هواپیمای Embraer-135 (EBM-135BJ) بر اساس مجوز استفاده از حریم هوایی صادر شده طبق روال تعیین شده انجام شد.

اگرچه پریگوژین و اوتکین به عنوان مسافران هواپیما ذکر شده اند، اما روزاویاتسیا رسماً مرگ او را اعلام نکرد. دیگر مقامات مربوطه در اواخر عصر روز ۲۳ اوت گفتند که هشت جسد را پیدا کردند، اما همه آنها تبدیل به ذغال شده بودند. اسامی ذکر نشد.

یوگنی پریگوژین، یک تاجر موفق در بخش غذا و پخش غذا، به ویژه در کترینگ، گروه واگنر را در سال ۲۰۱۴ تأسیس کرد. گفته می شود شبه نظامیان این شرکت نظامی خصوصی حتی قبل از سال ۲۰۲۲ و شروع عملیات نظامی ویژه روسیه در جنگ اوکراین در نبردهای دونباس شرکت کرده اند. تا این سال، پریگوژین هرگونه ارتباط با گروه واگنر را رد می کرد. گفته می شود یکی دیگر از مناطق عملیاتی این گروه سوریه بود، جایی که گفته می شود گروهی از گروه واگنر در سال ۲۰۱۸ با نیروهای آمریکایی درگیر شدند.

هنگامی که سربازان طوفان واگنر شهر ارتیوموفسک در جمهوری خلق روسیه دونتسک را در نبردهای سخت خانه به خانه از دست سربازان اوکراینی آزاد کردند، پریگوژین توجه رسانه ها را به خود و گروه واگنر جلب کرد. از جمله، او مقامات بلندپایه نظامی روسیه را متهم کرد که از حمایت و تامین کافی مهمات توپخانه به واحدهای خود خودداری می کنند. اندکی قبل از آزادسازی کامل شهر در اواخر اردیبهشت ماه، مشکلات عرضه مذکور، اگر واقعاً از قبل وجود داشت، ظاهراً حل شده بود. در هر صورت، چنین پیام هایی از پریگوژین دیگر منتشر نشد.

با این حال، در ژوئن ۲۰۲۳ پریگوژین درگیری رسانه ای با وزارت دفاع روسیه را از سر گرفت. او ارتش عادی روسیه را متهم کرد که اردوگاه واگنر را با توپخانه گلوله باران کرده است.

کمی بعد او اعلام کرد که می خواهد به مسکو لشکرکشی کند تا همانطور که گفته شد “افسران نظامی فاسد” را از پست های خود آزاد کند. بخش کوچکی از نیروهای واگنر با ستونی از وسایل نقلیه زمینی نظامی به راه افتادند و خود را به منطقه لیپتسک رساندند.
ولادیمیر پوتین، رئیس دولت روسیه، رسما این روند را یک شورش و خنجر از پشت ارزیابی کرد. وی از اقدامات قاطع برای بازگرداندن نظم خبر داد. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، به عنوان یک میانجی مداخله کرد. قیام در عرض یک روز به پایان رسید. واحدهای واگنر که شرکت کردند با موافقت رسمی اعلام شده پریگوژین در بلاروس مستقر شدند. به بقیه گروه واگنر این فرصت داده شد تا وارد خدمت رسمی در ارتش روسیه شوند.

پس از دو ماه سکوت رسانه ای، پریگوژین در روز دوشنبه، ۲۱ اوت ۲۰۲۳ یک کلیپ ویدیویی منتشر کرد که به نظر می رسد آن را در آفریقا گرفته است. وی در این بیانیه اعلام کرد که گروه واگنر دوباره در حال جذب جنگجو و انجام “عملیات جستجو و شناسایی” علیه “داعش، القاعده و سایر راهزنان” در قاره آفریقا است.