اظهار نظر پوتین در مورد مرگ یوگنی پریگوژین


ترجمه مجله هفته

ولادیمیر پوتین، در دیدار با رئیس جمهوری خلق دونتسک دنیس پوشیلین، سقوط هواپیمای یوگنی پریگوژین را یک تراژدی خواند.


پوتین گفت: «در رابطه با این سانحه هواپیما، اول از همه می‌خواهم صمیمانه تسلیت خود را به خانواده‌های همه قربانیان ابراز کنم، این همیشه یک تراژدی است.» او ادامه داد: «اولین داده‌ها نشان می‌دهد که کارکنان شرکت واگنر در هواپیما حضور داشتند. وی تاکید کرد: اینها افرادی هستند که سهم قابل توجهی در تلاش های مشترک ما در مبارزه با رژیم نئونازی در اوکراین داشتند. ما را در خاطره خود حفظ خواهیم کرد و فراموش نخواهیم کرد.»

پوتین گفت که پریگوژین را از اوایل دهه ۹۰ میشناخته است. او مردی با سرنوشت پیچیده ای بود که اشتباهات جدی در زندگی اش مرتکب شده بود. پوتین رئیس واگنر را یک تاجر با استعداد توصیف کرد که نتایج عالی برای “هدف مشترک ما” کسب کرد. “این چیزی است که من از او خواسته ام در چند ماه گذشته انجام دهد”، پوتین ظاهرا از استقرار گروه واگنر در میدان جنگ عملیات نظامی روسیه در اوکراین گفت.

وی همچنین به خدمات طولانی مدت از شرکت نظامی واگنر در آفریقا اشاره کرد. پوتین گفت: “او همچنین در خارج از کشور، عمدتا در آفریقا، در زمینه های نفت، گاز، فلزات گرانبها و سنگ ها فعال بود. او دیروز از آفریقا بازگشت و با برخی از مقامات اینجا دیدار کرد.”

رئیس دولت روسیه ابراز اطمینان کرد که تحقیقات اولیه در مورد این حادثه به طور کامل انجام خواهد شد و به نتیجه خواهد رسید. وی در خصوص نتایج گفت: در آینده نزدیک خواهیم دید که بازپرسان چه خواهند گفت. و اکنون گزارش، گزارش فنی و ژنتیکی در حال تهیه است. این کمی زمان می برد.”

هواپیمای شخصی یوگنی پریگوژین که به گفته مقامات او در میان مسافران بود، در شامگاه ۲۳ اوت ۲۰۲۳ در منطقه Tver روسیه سقوط کرد. به گفته مقامات هوانوردی روسیه روسیاویازیا، هم یوگنی پریگوژین و هم دیمیتری اوتکین، یکی از فرماندهان ارشد گروه واگنر، در هواپیمای سقوط کرده Legacy 600 بودند. گفته می شود سایر مسافران سرگئی پروپوستین، یوگنی ماکاریان، الکساندر توتمین، والری چکالو و نیکولای ماتوسیف بوده اند. خدمه هواپیما متشکل از خلبان الکسی لوشین و کمک خلبان رستم کریموف و مهماندار هواپیما کریستینا راسپپووا بودند.