اخبار جنگ اوکراین ۲۴ اوت

لحن جدید از بروکسل: کمیته نظامی اتحادیه اروپا دیگر به موفقیت کیف اعتقادی ندارد


علیرغم گزارش های مکرر از موفقیت های ادعایی ارتش اوکراین، به نظر می رسد حال و هوای بروکسل به آرامی اما مطمئناً در حال تغییر است. رهبری نظامی اتحادیه اروپا ظاهراً دیگر به پیروزی اوکراین اعتقاد ندارد.

کمیته نظامی اتحادیه اروپا تردید دارد که اوکراین بتواند «تمام مناطق تحت اشغال روسیه را آزاد کند». رئیس کمیته، رابرت بریگر اتریشی، روز پنجشنبه به دی ولت گفت:

«این سوال باقی می ماند که آیا می توان با ابزارهای موجود، حاکمیت کامل اوکراین را احیا کرد.»

حمله متقابل اوکراین که از ژوئن آغاز شده است، هنوز هیچ امتیازی به دست نیاورده است. بریگر در ادامه:

«من همچنین از انتظار نیروهای اوکراینی برای شکستن خطوط دفاعی روسیه محتاط خواهم بود. از سوی دیگر، روسیه ماه‌ها فرصت داشت تا خطوط دفاعی متراکم و کاملاً ایمن بسازد.»

این کمیته بالاترین نهاد نظامی در اتحادیه اروپا است و شامل روسای ستاد ۲۷ کشور عضو است. رئیس سابق دفتر اتریش، بریگر، از ماه مه سال گذشته ریاست کمیته را بر عهده داشت. ژنرال چهار ستاره به ولت گفت :

“این یک جنگ فرسایشی باقی می ماند و در حال حاضر هیچ برنده ای در آن دیده نمی شود. مطلوب است که این جنگ با موفقیت نظامی اوکراین پایان یابد، اما نمی توان آن را پیش بینی کرد.”

بریگر همچنین فرض می کند “روسیه می تواند جنگ در اوکراین را برای مدت بسیار طولانی ادامه دهد.” توانایی های نظامی مسکو تحت تأثیر تحریم های غرب قرار نگرفته است.

علاوه بر این، به گفته رئیس کمیته، “روسیه دارای انبوه تسلیحات بسیار بزرگ و مخزن عظیمی از نیروهای بالقوه عملیاتی است. از این جهات، روسیه آشکارا برتر از اوکراین است.”

روسیه از حمله دقیق موفقیت آمیز به مرکز تصمیم گیری نیروهای مسلح اوکراین خبر داد


همانطور که سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد، یک مرکز تصمیم گیری نیروهای مسلح اوکراین شب گذشته مورد حمله قرار گرفت. در این حمله از تسلیحات بسیار دقیق دریایی و زمینی با برد طولانی استفاده شد. شی مورد اصابت قرار گرفت. کوناشنکوف مکان دقیق هدف را فاش نکرد.

علاوه بر این، در 24 ساعت گذشته، ارتش روسیه با پرسنل و تجهیزات نیروهای مسلح اوکراین به 153 نقطه حمله کرده است. یک پست فرماندهی، یک نصب رادار و دو سکوی پرتاب سامانه موشکی ضدهوایی S-300PS در نزدیکی شهرک Zelyony Gai در منطقه نیکولایف منهدم شد. دشمن همچنین چهار انبار مهمات را در مناطق چرسون، خارکف و دنپروپتروفسک و در قلمرو جمهوری خلق دونتسک از دست داد.

سخنگوی ارتش به طور خلاصه بیان کرد که پدافند هوایی روسیه در 24 ساعت گذشته چهار موشک HIMARS را رهگیری کرده است. دشمن 42 پهپاد را نیز از دست داد.

به گفته وزارت دفاع در مسکو، از زمان آغاز عملیات ویژه در 24 مارس، اوکراین انجام داده استفوریه 2022 در مجموع 462 هواپیما، 246 هلیکوپتر، 6012 هواپیمای بدون سرنشین، 433 سامانه موشکی ضد هوایی، 11476 تانک اصلی جنگی و سایر خودروهای زرهی، 1144 موشک پرتاب چندگانه و 6024 تفنگ و خمپاره از دست داد.


وزارت دفاع: ارتش روسیه شش ضد حمله اوکراینی را در نزدیکی کوپیانسک دفع کرد

یاروسلاو یاکیمکین، افسر سرویس مطبوعاتی این واحد به ریانووستی گفت: در جبهه کوپیانسک، واحدهای یگان نیروهای غربی روسیه شش ضد حمله ارتش اوکراین را دفع کردند.

همچنین گفته می شود که سه تیپ مکانیزه و یک تیپ حمله هوایی اوکراین در مجموع حدود 90 پرسنل ارتش را از دست داده اند. علاوه بر این، شش خودروی جنگی پیاده نظام نیز منهدم شد.

به گفته این افسر، یک رادار شناسایی AN/TPQ-50 در جریان حمله توپخانه ای از کار افتاده است. وی همچنین از انهدام سه پایگاه موقت ارتش چهاردهم خبر می دهد. تیپ مکانیزه با موشک توپخانه هدایت شونده از نوع کراسنوپل در نزدیکی روستاهای پتروپولوفکا و سینکوفکا.

اوکراین مسئولیت سقوط جت خصوصی پریگوژین را رد کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه در یک نشست خبری درباره سقوط هواپیمای شخصی یوگنی پریگوژین در منطقه توور ادعا کرد.

«این کار ما نیست، همه میدانند که کار کیست.»

هواپیمای بنیانگذار واگنر روز چهارشنبه در نزدیکی شهرک کوشنکینو در مسیر مسکو به سن پترزبورگ سقوط کرد. بر اساس اطلاعات اولیه مقامات، هر ده سرنشین این هواپیما جان باختند. یوگنی پریگوژین نیز در لیست مسافران بود. کمیته تحقیقات روسیه تحقیقاتی را آغاز کرد.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

سپهبد ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در کنفرانس مطبوعاتی خود از حمله موفقیت آمیز یگان نیروهای غربی روسیه به بخش کوپیانسک در جبهه خبر داد.

در 24 ساعت گذشته پنج حمله دشمن در آنجا دفع شده است. در این درگیری بیش از 50 سرباز اوکراینی کشته شدند. دشمن دو نفربر زرهی، سه پیکاپ و سه قبضه اسلحه M777 ساخت آمریکا را از دست داد.

در جبهه زاپوروژیه، ارتش روسیه همچنین از پنج حمله تهاجمی توسط نیروهای مسلح اوکراین جلوگیری کرد. کوناشنکوف تلفات پرسنلی دشمن را بیش از 110 پرسنل نظامی اعلام کرد. چهار تانک اصلی جنگی، سه خودروی زرهی، چهار خودرو، یک هویتزر خودکششی کراب ساخت لهستان و چهار اسلحه M777 ساخت آمریکا از کار افتاده اند.

تشکیلات نیروهای جنوبی با موفقیت شش تلاش تهاجمی اوکراینی را در بخش دونتسک دفع کرد. به گفته سخنگوی ارتش روسیه، دشمن در 24 ساعت گذشته 125 سرباز را از دست داده است. یک تانک اصلی جنگی، چهار نفربر زرهی، چهار خودرو و یک هویتزر Msta-B منهدم شد. یک انبار مهمات اوکراینی نیز مورد اصابت قرار گرفت.

در خط تماس در جنوب دونتسک، یگان نیروهای شرقی حمله نیروهای مسلح اوکراین را دفع کرد. در این درگیری ها تا 230 پرسنل نظامی اوکراینی کشته شدند. کوناشنکوف گفت که دشمن همچنین دو نفربر زرهی، سه خودرو و دو اسلحه خودکششی گووزدیکا را از دست داد.

در 24 ساعت گذشته، مرکز نیروهای روسیه سه حمله دشمن را در جبهه کراسنی لیمان دفع کرد. کوناشنکوف تلفات اخیر پرسنل نیروهای مسلح اوکراین را تا 80 جنگجو اعلام کرد. سه خودروی زرهی و دو پیک آپ منهدم شد.

سخنگوی ارتش روسیه از کشته شدن 30 سرباز اوکراینی در نبردهای 24 ساعت گذشته در جبهه کرسون خبر داد. گفته می شود دو خودرو، یک هویتزر Msta-B و یک هویتزر D-30 از کار افتاده اند. علاوه بر این، یک گروه شناسایی و خرابکاری اوکراینی در این بخش جلویی بی‌ضرر شده بود.فرماندار: نیروهای اوکراینی روز چهارشنبه بیش از 90 گلوله به منطقه بلگورود شلیک کردند

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار استان بلگورود روسیه، آمار حملات اخیر اوکراین به شهرک‌های نزدیک مرز با اوکراین را در تلگرام به اشتراک می‌گذارد. بر این اساس، در 23 اوت، ارتش اوکراین بیش از 90 پرتابه در این منطقه شلیک کرد. 17 شهر در پنج منطقه زیر آتش قرار گرفتند. برخی مواد منفجره از هواپیماهای بدون سرنشین پرتاب شد. 12 خانوار، یک خودرو و یک سیم برق آسیب دیدند. این سیاستمدار نه تلفات جانی و نه زخمی را گزارش می دهد.کمیته نظامی اتحادیه اروپا توانایی اوکراین برای بازپس گیری سرزمین های از دست رفته را زیر سوال می برد

رهبری نظامی اتحادیه اروپا در مورد توانایی اوکراین برای آزادسازی تمام مناطق تحت کنترل روسیه تردید دارد. همانطور که رابرت بریگر، رئیس کمیته نظامی اتحادیه اروپا (EUMC)، به جهان می گوید:
این سوال باقی می ماند که آیا می توان با ابزارهای موجود، حاکمیت کامل اوکراین را احیا کرد.
بریگر همچنین بیان می کند که ضد حمله اوکراین که از ژوئن آغاز شده است، هنوز هیچ پیشرفت و موفقیتی به دست نیاورده است.
«من همچنین از انتظار نیروهای اوکراینی برای شکستن خطوط دفاعی روسیه محتاط خواهم بود. از سوی دیگر، روسیه ماه‌ها فرصت داشت تا خطوط دفاعی متراکم و کاملاً ایمن بسازد.»
به گفته ژنرال ارشد اتحادیه اروپا، “روسیه می تواند جنگ اوکراین را برای مدت بسیار طولانی ادامه دهد”.

اسامی مسافران هواپیمای سقوط کرده مشخص شد


سازمان هوانوردی روسیه اسامی مسافران هواپیمای سقوط کرده را اعلام کرد.


یک هواپیمای شخصی روز چهارشنبه در منطقه توور روسیه سقوط کرد. اکنون سازمان هواپیمایی روسیه فهرست مسافران را منتشر کرده است. همچنین نام یوگنی پریگوژچین، رئیس واگنر و دیمیتری اوتکین، بنیانگذار واگنر را نیز در خود دارد.

شامگاه چهارشنبه، سازمان هوانوردی روسیه اسامی افراد حاضر در فهرست مسافران هواپیمای شخصی که روز چهارشنبه در منطقه توور روسیه سقوط کرد، منتشر کرد. در بیانیه این آژانس آمده است:

طبق اعلام این شرکت هواپیمایی، مسافران زیر در هواپیمای امبرائر-135 (EBM-135BJ) بودند:

پروپوستین سرگئی
ماکاریان یوگنی
توتمین الکساندر
چکالوف والری
اوتکین دیمیتری
ماتوسیف نیکولای
پریگوژین یوگنی

خدمه:

لوشین الکسی، فرمانده
کریموف رستم، کمک خلبان
راسپپووا کریستینا، مهماندار هواپیما

پرواز هواپیمای امبرائر-135 (EBM-135BJ) بر اساس مجوز استفاده از حریم هوایی صادر شده طبق روال تعیین شده انجام شد.


اکنون به طور رسمی تایید شده است که یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر و دیمیتری اوتکین، بنیانگذار واگنر، در لیست مسافران هواپیمای سقوط کرده بودند. به درخواست رسانه های روسی مقامات قبلا تایید کرده بودند که یوگنی پریگوژین در هواپیمای سقوط کرده حضور داشته است.

این هواپیما روز چهارشنبه در منطقه توور روسیه سقوط کرد. سازمان هوانوردی یک تیم تحقیقاتی را برای بررسی علل سقوط تشکیل داده است.

رسانه های اوکراینی از انفجار در دنپروپتروفسک خبر دادند


در شب پنجشنبه هشدار حمله هوایی دیگری در شش منطقه در شرق اوکراین به صدا درآمد. آژیرهای خطر در استان های دنپروپتروفسک، پولتاوا، سومی و خارکف و همچنین در مناطقی از استان زاپوروژیه و جمهوری خلق دونتسک که تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراین هستند، ناله می کردند.
رسانه های اوکراینی از وقوع یک رشته انفجار در شهر دنپروپتروفسک خبر می دهند. سرگئی لیساک، رئیس اداره نظامی منطقه ای در تلگرام درباره حمله موشکی روسیه می نویسد. یک شی از زیرساخت های حمل و نقل آسیب دید. هفت نفر، سه مرد و چهار زن زخمی شدند. به گفته لیساک، یک بانک، یک پمپ بنزین، یک هتل، یک مزرعه، یک کارخانه مبلمان، یک ساختمان اداری و دو ساختمان مسکونی نیز آسیب دیده است. وزارت دفاع روسیه هنوز در مورد این اطلاعات اظهار نظری نکرده است.


رئیس سابق روسکوسموس از شکستن ستون اوکراینی در منطقه زاپوروزیا خبر می دهد


نیروهای روسی به همراه یک واحد داوطلب از تیپ گرگ های تزار، یک ستون اوکراینی را در نزدیکی روستای اورخوو در منطقه زاپوروژیه شکستند. این چیزی است که دیمیتری روگوزین، رئیس سابق آژانس فضایی روسیه به تاس گفت.

روگوزین، که اکنون ریاست مرکز فنی-نظامی گرگ‌های تزار را بر عهده دارد، گزارش می‌دهد که گروه بزرگ‌تری از نیروهای دشمن در حال پیشروی توسط شناسایی شناسایی شدند. او همچنین گزارش می دهد که در ابتدا از توپ های بشکه ای استفاده می شد. پس از آن، ستون اوکراینی با راکت انداز چندگانه اوراگان شلیک شد.

به گفته روگوزین، کل تسلیحات، حداقل هفت قطعه تجهیزات، از جمله تجهیزات جنگی که توسط غرب تامین شده بود، نابود شد. در همین حال، واحدهای اوکراینی پرسنل بازمانده را تخلیه می کنند.

گزارش رسانه ها: لاشه جت پروگوژین در نزدیکی محل سقوط پیدا شد

ریانووستی به نقل از یک خبرنگار اعلام کرد یکی از قطعات هواپیمای شخصی یوگنی پریگوژین رئیس واگنر که در منطقه توور در مرکز روسیه سقوط کرد، در نزدیکی روستای کوشنکینو کشف شد. این قطعه در حدود دو کیلومتری محل سقوط قرار دارد.

همچنین گفته می شود که منطقه توسط پلیس محاصره شده است. ماموران خودروهای عبوری را متوقف کردند و هدف از رانندگی را جویا شدند. همچنین یک راه ورودی به کوشنکینو باید مسدود شود.


دونتسک 74 حمله توسط ارتش اوکراین در 24 ساعت را گزارش می دهد

مقامات دونتسک 74 حمله توسط نیروهای اوکراینی را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل 239 گلوله به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز، قطعات توپخانه، مهمات خوشه ای و پرتابه در کالیبرهای 155 و 152 میلی متری استفاده کرد. هشت شهر، از جمله پایتخت منطقه، دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.
یک غیرنظامی در این حملات کشته شد. هشت نفر دیگر نیز دچار جراحات با شدت متفاوت شدند. گلوله باران به پنج ساختمان آپارتمانی در دونتسک، گورلووکا و استارومیخایلوفکا و همچنین به هفت زیرساخت غیرنظامی آسیب رساند.
یک روز قبل، مقامات دونتسک 84 حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند.پدافند هوایی روسیه پهپادهای اوکراینی را در مناطق مرزی بریانسک و کالوگا سرنگون کرد

وزارت دفاع اوکراین در مسکو به خبرنگاران گفت: پنجشنبه شب، ارتش اوکراین تلاش دیگری برای حمله به اشیاء در مناطق مرزی روسیه در بریانسک و کالوگا با پهپاد انجام داد.

دو هواپیما بر فراز بریانسک سرنگون شدند. گفته می شود یک پهپاد دیگر در منطقه کالوگا منهدم شده است. به گفته فرماندار ولادیسلاو شاپشا، هیچ آسیب یا آسیبی به زیرساخت ها وارد نشده است.

بئربوک: آلمان با 22 میلیارد یورو از اوکراین حمایت کرد

آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه آلمان گفت ارزش کل حمایت آلمان از اوکراین از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه بیش از 22 میلیارد یورو است. باربوک در پیام ویدئویی خود پس از پایان نشست “سکوی کریمه” به میزبانی کیف اعلام کرد:

از زمان اغاز جنگ روسیه، المان بیش از ۲۲ میلیارد یورو حمایت دوجانبه در طیف گسترده ای از مناطق فراهم کرده است: از چادرها و ژنراتورها گرفته تا تانک های جنگی و سیستم های دفاع هوایی پیشرفته که اسمان اوکراین را از حملات روسیه محافظت می کند.
بئربوک اطمینان داد که آلمان “تا زمانی که لازم باشد” به حمایت خود ادامه خواهد داد و در کنار اوکراین خواهد بود.


گزارش رسانه ها: جسد پریگوژین به طور موقت شناسایی شد، هواپیما به دلیل انفجار سقوط کرد

به گزارش شبکه روسی Tsargrad، یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر در میان قربانیان سقوط هواپیما در منطقه Tver بود. جسد وی به طور موقت شناسایی شده است. علاوه بر او، یکی دیگر از فرماندهان واگنر، دیمیتری اوتکین، درگذشت. منبع زرگراد افزود که آنالیز ژنتیکی همچنان در حال انجام است. پیش از این، سازمان هواپیمایی روسیه روزاویازیا تایید کرده بود که نام پریگوژین در فهرست مسافران هواپیمای سقوط کرده وجود دارد (ما گزارش دادیم).
این کانال به نقل از یک منبع در Rosawiazija ادامه داد که هواپیمای پشتیبانی شده منفجر شده است.زلنسکی با “حمایت سیاسی جدید” از سفر به اروپا بازمی گردد.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پس از گفتگو با نمایندگان کشورهای بالکان و بالکان روز سه شنبه در حاشیه نشست سران کشورهای اروپایی و بالکان در آتن، پایتخت یونان، از سفر موفقیت آمیز به اروپا صحبت کرد. رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین. به گفته وی، او حمایت بیشتری از اوکراین دریافت کرد.

بیش از 40 درصد اوکراینی ها از پایان جنگ حمایت می کنند

اکثریت نسبی اوکراینی ها، 43.3 درصد، به توقف خصومت ها در صورتی که روسیه حملات موشکی خود را تشدید کند، رای دادند. این را پورتال خبری اوکراینی Strana با استناد به نظرسنجی انجام شده توسط موسسات نظرسنجی مرکز ابتکارات دموکراتیک و مرکز رازومکوف در کیف گزارش داده است.

بر این اساس، 20.7 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی موافق توقف درگیری و 22.6 درصد موافق آغاز مذاکرات با روسیه بودند. 41.5 درصد معتقد بودند که اوکراین باید علیرغم همه چیز به جنگ ادامه دهد.

در شرق و جنوب این کشور، بیش از 50 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی گفتند که می خواهند جنگ متوقف شود و مذاکرات با روسیه آغاز شود. تنها 26 درصد از جنوب اوکراین و 33.8 درصد از شرق اوکراین موافق ادامه جنگ به هر قیمتی هستند. اکثریت مطلق پاسخ دهندگان مخالف امتیاز دادن به روسیه در قالب واگذاری سرزمین، انصراف از عضویت در ناتو، به رسمیت شناختن زبان روسی به عنوان زبان دولتی یا چشم پوشی از سیاست “کمونیزاسیون” هستند.

در این نظرسنجی، 2019 اوکراینی‌های بالای 18 سال بین 9 تا 15 آگوست مصاحبه شدند، نرخ خطای نظری 2.3 درصد گفته می‌شود.