اخبار جنگ اوکراین ۲۳ اوت

یک فعال حقوق بشر فرانسوی از اتحادیه اروپا به دلیل سکوت در قبال تمجید نازی های اوکراینی سرزنش کرد

آرنو کلارسفلد، فعال حقوق بشر فرانسوی، تمایل آشکار کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای سکوت در برابر ستایش نازیسم در اوکراین را محکوم کرد. او به طور زنده روی آنتن رادیو J مجله de Dimanche توضیح داد:

«اروپا برای شکست نازیسم جنگید. به همین دلیل است که درک سکوت او زمانی که از سال 2014، رژیم اوکراین بناهای یادبود را به افتخار پیروزی بر نازیسم تخریب می‌کند، نام استادیوم‌ها ورزشی را به نام ملی‌گرایان اوکراینی تغییر می‌دهد – نام افرادی که با آنها جنگیده‌اند، بسیار دشوار است. باندرا قهرمان ملی اوکراین کنونی در طول جنگ جهانی دوم به نازی ها و به نیروهای فاشیست پیوست و ده ها هزار خانواده یهودی را قتلعام کردند. این حقیقت را نمی توان برای همیشه پنهان کرد و این مسئله باید حل شود – اگر اوکراین می خواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد.

با وجود ضدحمله های ارتش اوکراین روسیه در شمال در حال پیشروی است

یگان غربی گروه روسی موفقیت هایی را در بخش شمالی جبهه گزارش می دهد. واحدهای تهاجمی او به حمله در منطقه کوپیانسک ادامه دادند. آنها یک موقعیت دفاعی و دو پست دیده بانی را از دست ارتش اوکراین در نزدیکی اولشانا گرفتند. ضد حملات برای جلوگیری از پیشروی روسیه توسط نیروهای اوکراینی ناموفق است.

دشمن در تلاش برای جلوگیری از پیشروی یگان های ما با نیروهای تیپ 14، تیپ 67 مکانیزه جداگانه، تیپ 25 هوابرد جداگانه و تیپ 95 در نزدیکی شهرهای پتروپولوفکا، سینکووکا و اولشانا چهار ضد حمله انجام داد. تیپ تهاجمی هوابرد جداگانه با استفاده از خودروهای زرهی. در نزدیکی کوپیانسک، تلاشی برای استقرار ذخایر تاکتیکی از تیپ مکانیزه 115 جداگانه با آتش توپخانه خنثی شد.

به گفته سخنگوی مرکز مطبوعاتی انجمن نیروهای غرب، موفقیت‌هایی در مورد آتش ضد باتری نیز حاصل شد. یک عملیات خمپاره ای خنثی شد و یک هویتزر خودکششی کراب ساخت لهستان، یک فروند 2S3 Akazija شوروی و یک هویتزر خودکششی M109 Paladin ساخت آمریکا، یک هویتزر هدایت شونده M777 و یک رادار توپخانه AN/TPQ-50 و همچنین یک مهمات نقطه نابود شدندمراکز کنترل دو تیپ اوکراینی در دونباس حمله کردند

نقاط استقرار مقر دو تیپ ارتش اوکراین در خاک جمهوری خلق دونتسک روسیه با موفقیت مورد حمله قرار گرفت. این به نمایندگی از وزارت دفاع روسیه توسط سخنگوی مطبوعاتی آن، سپهبد ایگور کوناشنکوف، در بیانیه ای به تاریخ 23 اوت 2023 گزارش شد. تیپ های 67 مکانیزه و 81 هوایی نیروهای مسلح اوکراین تحت تأثیر قرار گرفتند.

مقامات منطقه مرزی بلگورود از گلوله باران مداوم و چندین حمله پهپادی اوکراینی خبر می دهند

ویاچسلاو گلادکوف فرماندار روسیه به تلگرام گفت: در 24 ساعت گذشته، واحدهای اوکراینی در مجموع 75 گلوله به 14 شهر در شش شهرستان در منطقه مرزی بلگورود روسیه شلیک کرده‌اند. به گفته وی، از جمله از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شده است. به گفته این مقام، سه غیرنظامی در حمله هواپیمای بدون سرنشین در روستای لاوی در شهرستان والویکی کشته شدند.
به گفته وی خساراتی نیز وارد شده است. به عنوان مثال، در شهرک پوپوکا، شیشه های دو خانه شخصی شکسته شد. همچنین گفته می شود که نما، سقف و نرده ها آسیب دیده است. یک خط گازرسانی نیز آسیب دید.
گلادکوف همچنین گزارش می دهد که یک خط برق در روستای پانکو در اثر آتش ارتش اوکراین آسیب دیده است. خدمات اضطراری کار تعمیر را انجام دادند.رسانه ها: “ژنرال آرماگدون” در انتظار یک شغل جدید – جایگزینی فرمانده نیروی هوایی روسیه است.

ژنرال سرگئی سوروویکین که پیش از این فرماندهی نیروهای جنوبی روسیه در اوکراین را بر عهده داشت و سپس فرماندهی کل گروه نیروهای درگیر در عملیات ویژه روسیه در اوکراین را بر عهده داشت، از سمت فرماندهی نیروی هوایی روسیه برکنار شد. این را خبرگزاری روسی RBK به نقل از منابع خود می نویسد. به گفته منبع RBK، سوروویکین که ارتش روسیه تحت رهبری او حملات گسترده موشکی هدایت شونده خود را به زیرساخت های نظامی و غیرنظامی در مناطق داخلی اوکراین از جمله استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین Geran آغاز کرد و او سوی مردم روسیه عنوان. “ژنرال آرماگدون” را دریافت کرد، در انتظار دریافت یک پیت جید و استفاده از این زمان برای یک تعطیلات کوتاه است.

گفته می شود فرماندهی نیروی هوایی و فضایی روسیه به طور موقت به ویکتور افسالوف که در حال حاضر ریاست ستاد کل ارتش را بر عهده دارد، داده شده است. این را خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از منابع خود می نویسد. با این حال، گفته می شود که این وظیفه باید در 8 اکتبر 2022، زمانی که سروویکین به عنوان فرمانده گروه روسی در اوکراین منصوب شد، به عهده افسالوف می افتاد.
پس از به اصطلاح مارش به مسکو توسط گروه واگنر در پایان ژوئن 2023، شایعاتی مبنی بر دستگیری سوروویکین منتشر شد. قبلا گفته می شد که وی رابط رسمی یا شبه رسمی گروه واگنر با ارتش روسیه در مورد مسائل مربوط به تامین مهمات این شرکت به عنوان بخشی از مشارکت آن در عملیات ویژه روسیه در اوکراین بود.مشاور رئیس دونتسک: اوکراین چند صد سرباز را در دو روز در نزدیکی Uroschainoye و Staromaiorskoye از دست داده است.

یان گاگین، مشاور سرپرست جمهوری خلق دونتسک (DPR) به تاس گفت: یافته‌های شناسایی نیروهای روسی نشان می‌دهد که یگان‌های اوکراینی در نزدیکی اوروشاینویه و استارومایورسکویه متحمل خسارات قابل توجهی شده‌اند. از وی در این باره نقل شده است:

طی دو روز در حملات توپخانه و نیروی هوایی ما تا 200 سرباز کشته یا زخمی شدند.


فرماندار خرسون: احساسات ضد جنگ در اوکراین در حال افزایش است
به گفته ولادیمیر سالدو، فرماندار موقت منطقه خرسون، احساسات ضد جنگ در اوکراین در حال افزایش است. او در این باره در تلویزیون دولتی روسیه می گوید:
“حتی در غرب اوکراین، روحیه بسیار بسیار ضد جنگ شده است. مردم آگاه هستند و بیشتر و بیشتر می گویند که این جنگ ما نیست و ما مجبور نیستیم در آن شرکت کنیم، حتی اگر آنها ترسانده باشند.”
پس از همه پرسی در سپتامبر 2022، استان خرسون به تابعیت فدراسیون روسیه درآمد. کیف مشروعیت همه پرسی را به رسمیت نمی شناسد. امروز 75 درصد از شهر Cherson تحت کنترل روسیه است. ارتش اوکراین همچنان به بمباران شهرهای آنجا ادامه می دهد.حمله هواپیمای بدون سرنشین به منطقه اودسا: آتش سوزی در مرکز تولید و تدارکات گزارش شده است

به گفته رئیس اداره نظامی منطقه ای اولگ کیپر، آتش سوزی در منطقه ای به وسعت 700 متر مربع در یک مجتمع تولید و حمل و نقل در جنوب منطقه اودسا در طول شب رخ داد. کیپر در تلگرام می نویسد:
آتش سوزی به مساحت 700 متر مربع رخ داد که تا ساعت 6 صبح آتش مهار شد.
گفته می شود این آتش سوزی از انبار غلات مجتمع آغاز شده و توسط پهپادهای کامیکازه روسی آغاز شده است.
در طول شب، یک هشدار هوایی در منطقه اودسا اعلام شد. رسانه های محلی از وقوع انفجار در بندر اسماعیل خبر می دهند. ممکن است همان انفجارها در شهر بندری رنی شنیده شده باشد، هر دو شهر در دلتای دانوب هستند.

لوهانسک: ارتش روسیه گروه خرابکاران اوکراینی را سرکوب کرد

جنگنده های یگان ویژه روسیه یک گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی را در جمهوری خلق لوگانسک بی اثر کردند. گفته می شود که این حمله تروریستی را قبل از انتخابات علیه مقامات محلی برنامه ریزی کرده است. این را تاس با اشاره به منبعی در مقامات امنیتی جمهوری گزارش داده است.
نیروهای روسی پیش از این اطلاعات عملیاتی دریافت کرده بودند که نیروهای دشمن قصد عبور از خط تماس را دارند. خرابکاران با استفاده از سلاح های سبک و توپخانه از بین رفتند. تاس به نقل از یک افسر می گوید:
«گروه ما تا منطقه مشخص شده پیشروی کرد، سپس مواضع را آماده کرد و رصد را آغاز کرد و با دیدن دشمن وارد عملیات آتش سوزی شدیم و او را مجبور کردیم در موضع پدافندی پناه بگیرد. سپس مهمات ترموباریک را از نارنجک انداز به سمت آن شلیک کردیم و دشمن را از بین بردیم. »
پهپادهای بدون سرنشین کیف به آسایشگاه حمله کردند و سه بیمار را کشتند

در صبح روز 23 آگوست 2023، فرماندار منطقه ویاچسلاو گلادکوف حملات مکرر هواپیماهای بدون سرنشین به یک ساختمان آبگرم در منطقه بلگورود روسیه، که هم مرز با اوکراین است، گزارش داد:

“روستای لاوی در منطقه والویکی توسط نیروهای مسلح اوکراین گلوله باران شد. دشمن دو موشک را از یک هواپیمای بدون سرنشین به محوطه آسایشگاه پرتاب کرد. شیشه های چهار پنجره شکسته و نمای ساختمان آبگرم از ترکش ها پر شده بود..”

در ابتدا حدس زده میشد این حمله تلفات جانی نداشته، اما به گفته والی منطقه در نتیجه گلوله باران مکرر محوطه آسایشگاه سه غیرنظامی کشته شدند.

نیروهای مسلح اوکراین وقتی مردم بیرون بودند، یک وسیله انفجاریدیگر را نیز از یک پهپاد پرتاب کردند. دو مرد در محل حادثه بر اثر جراحات جان باختند. پزشکان تا آخر برای جان یک مجروح دیگر مبارزه کردند، اما جراحات او در نهایت با زندگی ناسازگار بود.
حمله هواپیمای بدون سرنشین به مسکو: ساختمان‌های مرکز مالی آسیب دیدند

در این حمله به آسمان‌خراشی که هنوز در حال ساخت در مرکز تجاری شهر مسکو بود آسیب وارد آمد، یکی از مجموع سه پهپاد توانست خود را به مسکو رساند، اما به دلیل تداخل سیگنال، کنترل خود را از دست داد.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که حمله پهپادی دیگری به مسکو خنثی شده است. این آژانس این حمله را به اوکراین نسبت می دهد:

شب 23 آگوست امسال از تلاش دیگری از سوی رژیم کی یف برای انجام حمله تروریستی به شهر مسکو با استفاده از سه هواپیمای بدون سرنشین جلوگیری شد.

به گفته مقامات نظامی، دو پهپاد از سه پهپاد هوایی نتوانستند به منطقه شهری مسکو برسند. پدافند ضد هوایی روسیه قبلاً آنها را بر فراز مناطق Mozhaisk و Khimki در مجاورت شهر سرنگون کرده است. در چیمکی به یک خانه شخصی، و انبارها خسارت مالی وارد شد.
سومین پهپاد با اقدامات جنگ الکترونیک سرنگون شد و خارج از کنترل به ساختمانی در حال ساخت در مجتمع مسکو-سیتی برخورد کرد.

وزارت دفاعاعلام کرد این حمله جراحت و یا قربانی انسانی نداشت

کیف اعتراف می کند: ایده دادگاه بین المللی علیه روسیه شکست خورده است

آندری اسمیرنوف، معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین، در روزنامه اوکراینی Klymenko Time نوشت ایده “دادگاه بین المللی علیه روسیه” که از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه موضوع بحث های زیادی در میان سیاستمداران اوکراینی بوده است، در میان شرکای کیف مورد حمایت قرار نگرفته است. دلیل این امر این است که بسیاری از آنها در خارج از کشور نیز خودشان عملیات نظامی انجام می دهند.:

“دکترین حقوق بین الملل توسط سیاست جهانی، ژئوپلیتیک به گروگان گرفته شده است. و برخی از شرکای ما می ترسند که چنین سابقه ای علیه آنها نیز مورد استفاده قرار گیرد، زیرا آنها نیز در خارج از کشور لشکرکشی می کنند.”

کی‌یف از گزارش‌های نادرست و صحنه‌سازی برای متهم کردن ارتش روسیه به تلفات غیرنظامیان استفاده می‌کند و بارها ایده «دادگاه» علیه فدراسیون روسیه را مطرح کرده است.

از سوی دیگر، مسکو تاکید می کند که ارتش روسیه فقط به اهداف نظامی حمله می کند و غیرنظامیان اوکراینی تنها از تصمیمات خاص اوکراین آسیب می بینند. نه تنها به این دلیل که ارتش اوکراین باتری های ضد هوایی خود را در وسط مناطق مسکونی قرار می دهد.

هواپیماهای جنگی روسیه از نفوذ دو پهپاد به مرزهای دولتی جلوگیری کردند

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد دو پهپاد MQ-9 Reaper و TB2 Bayraktar بر فراز دریای سیاه مشاهده شدند.

این پهپادها در نزدیکی شبه جزیره کریمه پروازهای شناسایی انجام دادند. برای جلوگیری از تجاوز به مرزهای دولتی روسیه از دو فروند جنگنده استفاده شد. پس از آن پهپادها جهت پرواز را تغییر دادند و منطقه را ترک کردند.حملات پهپادهای اوکراینی در نزدیکی مسکو با موفقیت دفع شد


وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پدافند هوایی روسیه سه‌شنبه شب دو هواپیمای بدون سرنشین را که در حال نزدیک شدن به مسکو بودند، شناسایی و با موفقیت آنها را منهدم کرد.

به گفته فرماندار منطقه مسکو، آندری وروبیوف، یک پهپاد در اودینتسوو و دیگری در کراسنوگورسک رهگیری شد. انفجار یک هواپیمای بدون سرنشین در کراسنوگورسک باعث شکسته شدن شیشه‌های یک بلوک آپارتمانی در نزدیکی و آسیب دیدن خودروها شد. گفته می شود که کسی زخمی نشده است.دانمارک آموزش خلبانان اوکراینی را برای پرواز با جت های جنگنده F-16 آغاز کرد

رویترز روز سه شنبه به نقل از نیروهای مسلح دانمارک گزارش داد که دانمارک آموزش هشت خلبان اوکراینی را برای پرواز با جت های جنگنده F-16 آغاز کرده است. ارتش دانمارک در بیانیه ای اعلام کرد که هشت خلبان به همراه 65 کارمند برای آموزش تعمیر و نگهداری هواپیما به پایگاه هوایی Skrydstrup دانمارک رسیده اند.

دانمارک و هلند متعهد شدند روز یکشنبه جت های جنگنده F-16 را به اوکراین تحویل دهند.پوتین: اگر همه خواسته‌ها برآورده شود، به «معامله غلات» باز خواهیم گشت

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بار دیگر تاکید کرد که روسیه آماده بازگشت به “توافق غلات” تنها در صورت برآورده شدن تمام خواسته های طرف روسیه است. پوتین قبل از شرکت کنندگان در مجمع اقتصادی بریکس گفت:

«از 18 ژوئیه، ما از تمدید بیشتر این به اصطلاح توافق خودداری کرده ایم. ما آماده بازگشت به آن خواهیم بود، اما تنها در صورتی که تمام خواسته های طرف روسی واقعا برآورده شود.»رسانه های اوکراینی از انفجار در خارکف خبر دادند

روزنامه سرکالو ندلی گزارش داد که گفته می شود انفجارهایی در شهر خارکف در شرق اوکراین رخ داده است.

در همین حال، هشدار هوایی در مناطق پولتاوا و خارکف اعلام شده است. آژیرها در مناطق اودسا در جنوب اوکراین نیز روشن شدند، اما ده دقیقه بعد این هشدار لغو شد.گروسی: آژانس از انفجار 18 اوت آگاه است


آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) از انفجاری که در 18 اوت در Energodar رخ داد مطلع است. این بیانیه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وب‌سایت این سازمان منتشر شده، در بیانیه آمده است:

«آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از گزارش‌هایی مبنی بر وقوع انفجاری که در صبح روز 18 آگوست در شهر نزدیک انرگودار، جایی که بیشتر کارکنان NPP در آن زندگی می‌کنند، زخمی شد، آگاه است. کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ خبری مبنی بر صدمات وارده به نیروگاه‌ها نشنیده‌اند و هیچ خسارتی در محل نیروگاه هسته‌ای گزارش نشده است.»

نیروهای منطقه زاپوروژیه پیش از این گزارش داده بودند که در 18 آگوست، نیروهای مسلح اوکراین با دو پهپاد به یک ساختمان مسکونی چند طبقه در انرژیگودار حمله کردند. حداقل چهار نفر مجروح شدند.رئیس سرویس اطلاعات نظامی اوکراین کریمه را به حملات قریب الوقوع تهدید کرد

کریل بودانوف، رئیس سرویس اطلاعات نظامی اوکراین از حملات جدید در شبه جزیره کریمه خبر داد. این افسر عالی رتبه نظامی در تفسیری برای پخش کننده ITV گفت که “متاسفانه” افرادی هستند که از اشغال کریمه می ترسند. اما افراد زیادی هم هستند که منتظر آن هستند.
«و شما باید به آنها اطمینان دهید که امیدهایشان بیهوده نیست.»

بودانوف در این رابطه از «رویدادهای» خاصی برای ترویج «جنبش مقاومت در سرزمین‌های اشغالی موقت» صحبت کرد. به گزارش آژانس UNIAN، وی تصریح کرد:

«فقط اشغالگران را در کریمه ما نابود کنید، در اصل شما می توانید آن را ببینید. این را در روزهای آینده خواهید دید.»

بودانوف در پایان ماه جولای گفت که بر اساس پیش بینی وی، نیروهای مسلح اوکراین به زودی وارد شبه جزیره دریای سیاه خواهند شد. میخائیل پودولیاک، مشاور دفتر ریاست جمهوری اوکراین نیز به نوبه خود اعلام کرد که سرویس های اطلاعاتی اوکراین شبکه ای از ماموران در روسیه دارند و اعلام کرد که تعداد حملات پهپادی به روسیه تنها افزایش خواهد یافت.مک گرگور در مورد تاکر: چرا بهتر است اکنون جنگ اوکراین پایان یابد؟

در مصاحبه ای با تاکر کارلسون، مجری سابق فاکس نیوز، دانشمند علوم سیاسی و سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات متحده داگلاس مک گرگور، استدلال هایی را به نفع پایان دادن به جنگ در اوکراین ارائه کرد. علاوه بر واقعیت ها و ارقامی که بر اساس آنها اوکراین در میدان نبرد متحمل شکست جدی می شود، مسئله آمادگی رزمی ارتش روسیه نیز باید مطرح شود که آمریکا و ناتو در مقابل آن هیچ شانسی ندارند.
«به همین دلیل است که افرادی مانند من و دیگران نگران هستند که اگر وارد یک رویارویی شویم، نتوانیم پیروز شویم، به یک بازدارنده هسته‌ای متوسل خواهیم شد.»


روسیه فرانسه را به دلیل تامین موشک های کروز SCALP محکوم کرد

روسیه فرانسه را به دلیل تامین موشک های کروز SCALP محکوم کرده و دولت فرانسه را تنها به تشدید درگیری متهم کرده است. در بیانیه مقامات روسیه آمده است:
افشاگری‌های وادیم اوملچنکو سفیر اوکراین در فرانسه در مصاحبه با روزنامه اوکراینی لوی برگ در مورد کمک‌های نظامی فرانسه به کی‌یف و برنامه‌های افزایش آن مؤید این واقعیت آشکار است: «برخلاف اظهارات رسمی،که فرانسه طرف مناقشه نیست، پاریس مستقیماً درگیر مناقشه است و از طریق اقدامات خود نه به حل و فصل، بلکه به تشدید اوضاع کمک می‌کند.»