بهار گواتمالانامزد سوسیالیست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد، ده ها هزار نفر «پیروزی مردم» را جشن می گیرند.
رقیب شکست را نمی پذیرد

به نوشته توربن آستین، کوئتزالتنانگو
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهدر حدود ساعت ۸ بعد از ظهر (به وقت محلی)، شمارش آرا تمام شد. برنهاردو آرئوال از حزب سوسیال دموکراتیک «حرکت بذر» با ۵۸.۰۴ درصد آرا به عنوان برنده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در یکشنبه گذشته اعلام شد. رقیبش ساندرا تورس از حزب «وحدت امید ملی» ۳۷.۲ درصد را به دست آورد و حدود ۴.۷ درصد از رای دهندگان آرای نامعتبر به صندوقها انداختند. مشارکت انتخاباتی با کمی بیش از ۴۵ درصد، حدود سه درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بود، که برنهاردو آرئوال، برنده انتخابات، عصر آن را در یک کنفرانس خبری یادآور شد. او توانست حدود ۲.۴۴ میلیون رای را به خود جلب کند، در حالی که تورس ۱.۵۶ میلیون رای را به دست آورد. رئیس جمهور فعلی، الخاندرو جیاماتی، در سال ۲۰۱۹ فقط با حدود ۱.۹ میلیون رای پیروز شد.

دور دوم بین تورس و آرئوال ضروری بود، زیرا هیچ یک از این دو نامزد در انتخابات پایان ژوئن بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست نیاوردند. آرئوال در ۱۷ از ۲۲ دپارتمان گواتمالا برنده شد، در پایتخت ۷۹.۷ درصد به او رای دادند و در دپارتمان کوچک همسایه ساکاتپکز حتی ۸۲ درصد او را برگزیدند. آرئوال در دپارتمان کوئتزالتنانگو ۷۰ درصد رای را به دست آورد. تورس دست راستی در پنج دپارتمان شمالی برنده شد و بهترین نتیجه خود را در آلتا وراپاس با ۵۹.۵ درصد به دست آورد. در این دپارتمان ۸۳.۱ درصد از جمعیت زیر خط فقر زندگی می کنند. او در آنجا در طول کمپین انتخاباتی عمدتاً بر وعده ها و هدایای انتخاباتی تکیه داشت. هنوز در روزهای آخر قبل از رای گیری ویدئویی به صورت آنلاین منتشر شد که در آن هواداران «وحدت امید ملی» در مناطق فقیر غذای رایگان به مقدار زیاد توزیع می کردند. آرئوال عمدتاً از روحیه تغییر در کشور و موضع گیری قاطع خود علیه فساد لاعلاج سود برد، حزب او «حرکت بذر» از اعتراضات بزرگ ضد فساد در سال ۲۰۱۵ سرچشمه گرفت و در دوره قانونگذاری در حال پایان، کار مخالفت تهاجمی انجام داد.

کمتر از یک ساعت پس از اعلام نتایج انتخابات، ده ها هزار نفر در خیابان های کشور جشن گرفتند. در پایتخت چند هزار نفر جمع شدند و حدود ۱۰۰۰ نفر در پارک مرکزی در دومین شهر بزرگ، کوئتزالتنانگو، جمع شدند. باول باررا، نماینده کنگره برای قانونگذاری آتی، سخنرانی ۱۵ دقیقه ای پرخاشگرانه ای ایراد کرد. او گفت: «من دوست دارم این روز را فقط جشن بگیرم»، اما به دلیل «توطئه علیه بذر، هوشیاری ضروری است». «بذر» هنوز یک حزب کوچک است و نمی تواند «۱۰۰ درصد جمعیت را نمایندگی کند». این مطلوب نیز نیست، زیرا این یک «دیکتاتوری بذر» خواهد بود. ما «می خواهیم همه بخش ها و سازمان های کشور را به طور دموکراتیک مشارکت دهیم». نمایندگان «بذر» «کسی نیازی به جستجوی آنها ندارد»، وظیفه آنها «جستجوی مردم» است. باررا از سه حزب چپ در کشور برای «همبستگی» تشکر کرد. برای «جنبش وینا»، «جنبش برای آزادی مردم» (MLP) و «واحد انقلابی ملی گواتمالا» (URNG)، وحدت راه است.

باررا در مصاحبه ای با یونگه ولت توضیح داد که “انتظار دارد که دادستانی “تحقیقات علیه سمیلا را متوقف کند”، اما باید “در دادگاه و خیابان برای آن مبارزه کرد”. شعبه هفتم کیفری در اواسط ژوئیه پس از بررسی های دفتر دادستانی ویژه عمومی مبنی بر معافیت از مجازات، تعلیق «سمیلاس» را اعلام کرده بود. این با این واقعیت توجیه می شود که لیست های عضویتی که هنگام ثبت نام به عنوان حزب ارائه شده بود، ظاهراً جعلی بوده است. دادگاه قانون اساسی چند روز بعد این تصمیم را لغو کرد، اما فقط برای روند جاری انتخابات. هفته گذشته، شکایت “سمیلا” دوباره رد شد، بنابراین روند تعلیق حزب همچنان باز است.
حزب راستگرای «وحدت امید ملی» هنوز نه نتیجه را پذیرفته است و نه به برنده انتخابات تبریک گفته است. یک کنفرانس خبری برای ساعت ۸ بعد از ظهر (به وقت محلی) با ساندرا تورس برنامه ریزی شده بود، اما لغو شد. در اواخر شب، کمیته اجرایی حزب بیانیه ای صادر کرد که در آن «شکست را به رسمیت نمی شناسد»، همانطور که Publinews Guatemala در حدود ساعت ۱۱ شب نوشت. «نتایج» باید با «کامل ترین شفافیت» بررسی شود.