بریکس و ارز لولاائورلیو تارکینی
ترجمه مجله هفته

لولا یک ارز رمزنگاری مشترک را به عنوان جایگزینی برای دلار پیشنهاد خواهد کرد.
در آستانه نشست بریکس در ژوهانسبورگ، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل که امروز در افتتاحیه این نشست سخنرانی خواهد کرد، یک ارز واحد را در برابر دلار پیشنهاد می کند. و او به همراه سایر کشورهای بریکس، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، توضیح خواهد داد که این ایده “اجازه تجارت بیشتر بدون وابستگی به ارز یک کشور ثالث”، یعنی دلار آمریکا خواهد داد.
پیام روشن است: بریکس، که یک چهارم ثروت جهان را به خود اختصاص داده و ۴۲ درصد جمعیت را تشکیل می دهد، دیگر نمی خواهد به عنوان بلوک درجه دوم در نظر گرفته شود، بلکه می خواهد یک پلت فرم برای انتقال یک جایگزین در مقابل مسیر توسعه غرب باشد.

لولا قصد دارد به همراه سایر کشورهای حاضر در این نشست، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، روشن کند که هدف از این ایده “اجازه تجارت بیشتر بدون وابستگی به دلار امریکا” است.

راه اندازی یک ارز مشترک توسط بریکس می تواند به معنای سقوط دلار باشد، همانطور که رابرت کیوساکی، یکی از کارشناسان مالی استدلال می کند. یکی از بزرگترین تغییرات در تاریخ جهان در ۲۲ اوت ۲۰۲۳ اتفاق خواهد افتاد. کشورهای بریکس در حال برگزاری یک کنفرانس در ژوهانسبورگ برای ایجاد ارز طلای خود هستند. این برای دلار آمریکا چه معنایی دارد؟
این کارشناس پرسید، ” با توجه به پلت فرم مالی Investing.com که فروپاشی برادران لیمن را در سال ۲۰۰۸ پیش بینی کرده بود، اگر کشورهای بریکس “یک ارز رمزنگاری شده با طلا را اتخاذ کنند، دلار نقره داغ خواهد شد”. در هفته های اخیر، شایعاتی در مورد راه اندازی یک ارز جدید طلا توسط بریکس وجود دارد. با توجه به شایعات، می توان ان را R5 نامید، از حروف اول پنج ارز گروه (واقعی، روبل، روپیه، رنمینبی (نام رسمی پول چین) و رند).

پروفسور لوسیانو واساپولو، رئیس اقتصاد ساپینزا، در مورد پیشنهاد لولا اظهار نظر می کند و به یاد میاورد که ارزهای دیجیتالی وجود دارند که سوداگرانه نیستند، بلکه در خدمت اقتصادهای ملی و حمایتی هستند، مانند مورد پترو در ونزوئلا.
واساپولو در گفتگو با تارنمای فارودی روما توضیح داد: دیجیتالی شدن یک ارز متزلزل برای جذاب کردن آن برای سرمایه گذاران خارجی یا طلبکاران کافی نیست، اما ورود این ابزار جدید پرداخت، که از بانک های مرکزی جدا شده است، اجازه می دهد تا از پول برای هدایت اقتصاد در جهت حمایت از توسعه پایدار استفاده شود.

در این راستا، واساپولو به یاد میاورد که “ارزهای رمزنگاری شده ارزهایی هستند که به یک بانک مرکزی متصل نیستند، اما با یک الگوریتم کامپیوتری پیچیده ایجاد می شوند، بنابراین ما می توانیم انها را به عنوان ارزهای خارج از کنترل مدارهای متعارف تعریف کنیم، حداقل اگر در یک کلید همکاری خارج از منطق امپریالیستی استفاده شود”.

ساپینزا می افزاید: “از نقطه نظر رویکرد مارکسیستی نیز می توان اعتراض کرد که ارزهای رمزنگاری شده با تولید واقعی مرتبط نیستند و حتی در حال حاضر پول به طور کامل با تولید واقعی مرتبط نیست، زیرا بانک های مرکزی می توانند به طور مستقل تصمیم بگیرند که ایا مقدار پول در گردش را افزایش دهند یا خیر.”

در این لحظه خاص از تاریخ، برای ما و کسانی که به دنبال اهداف ضد امپریالیستی و تحول جهان با کلید سوسیالیستی هستند، ضروری به نظر می رسد که توجه را به اهمیتی که انباشت و مدیریت سرمایه ساختگی در مقیاس بین المللی به دست آورده است، متمرکز کنیم.
هدف اصلی – به گفته واساپولو – تشکیل یک چشم انداز مشترک در ایده ایجاد یک جامعه انسانی با سرنوشت مشترک با توجه به تلاش های مشترک برای ایجاد شرایط مطلوب برای گسترش فعالیت های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری، یعنی توسعه گروه ها با حق برابر است.
اقتصاد با تکنولوژی بالا، مدرن سازی صنایع مختلف، اجرای پروژه هایی برای توسعه حمل و نقل و تدارکات، انرژی، کشاورزی، اطلاعات و ارتباطات و سایر زیرساخت ها. همه اینها در تلاش برای تقویت رقابت اقتصادی کشورهای عضو، از جمله با پر کردن شکاف تکنولوژیکی بین کشورها، بهبود استاندارد و کیفیت زندگی جمعیت کشورهای عضو سازمان است.

به گفته واساپولو، “ارزهای رمزنگاری شده می توانند نقش اساسی در سیستمی داشته باشند که می خواهد خود را از کنترل بانک های مرکزی بر پول ازاد کند”، این یک عنصر مهم، با وجود آنکه ادعا میشود اعمال قدرت سیاسی بر بانک های مرکزی تقریبا هرگز موثر نخواهد بود، اما از سوی دیگر بانک های مرکزی اغلب تحت تاثیر دولت ها قرار گرفته اند.

در همین حال، ژوهانسبورگ شروع به تجربه فضای اجلاس بریکس می کند. در بسیاری از خیابان ها، پوسترهایی با نمادهای بریکس دیده می شود و پلیس امنیت را در منطقه مرکز کنفرانس بین المللی افزایش داده است، جایی که رهبران بریکس قرار است با هم ملاقات خواهند کرد.
هیئت همراه لولا به ژوهانسبورگ شامل دیلما روسف، رئیس بانک بریکس نوو، وزرای مائورو ویرا (امور خارجه)، فرناندو حداد (دارایی)، انیل فرانسیسکو داسیلوا (برابری نژادی) و مشاور ویژه سلسو اموریم است.

حضور در اجلاس شی جین پینگ برای دومین ماموریت خارجی خود پس از سفر به مسکو به آفریقای جنوبی پرواز کرد.

به گفته تحلیلگران، سفر شی به آفریقای جنوبی همچنین پاسخی به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا است که روز جمعه رهبران ژاپن و کره جنوبی را در کمپ دیوید برای تقویت همکاری نظامی علیه به ادعای آنها تحریکات کره شمالی و سرسختی چین که مسئول “رفتار خطرناک و تهاجمی” در دریای چین جنوبی هستند، مورد استقبال قرار داد.
بنابراین حضور در ژوهانسبورگ برای رهبر چین فرصت دیگری برای پیشبرد دیدگاه او از یک نظم جهانی جایگزین برای ساختارهای غربی به رهبری ایالات متحده است که به طور فزاینده ای در تنش های ژئوپلیتیکی بر سر جنگ در اوکراین آشکار شده است.

این استراتژی همچنین توسط منابع مطلع در پکن در گفتگو با فایننشال تایمز تایید شد، که بر اساس ان چین قصد دارد فشار بر سایر اعضای بریکس را برای تبدیل کردن این پیمان به عنوان یک بلوک رقیب G7 افزایش دهد. در واقع، این یک چشم انداز واقعی برای بریکس است که از گردش مالی ترکیبی گروه هفت فراتر رود و این کار را برای خدمت به منافع اقتصادی کشورهای در حال توسعه به جای بهره برداری از آنها انجام دهد.