میلیاردرهایی که بر سر سلامتی ما معامله میکنند.اینها میلیاردرهایی هستند که با “بیماری‌های” ما ثروتمند می شوند.

ترجمه مجله هفته

در سال ۲۰۲۲، ارزش بازار جهانی مراقبت های بهداشتی ۹۰ میلیارد دلار بود. سال قبل، به دلیل همه گیری، ارزش آن به ۱۵۰ میلیارد رسید.

بر اساس رتبه بندی فوربس، ثروتمندترین میلیاردر در بازار مراقبت های بهداشتی یک هندی است.
این سیروس پوناوالا، او مدیر عامل گروه تولیدی پوناوالا است. در میان شرکت ها و دارایی های آن، موسسه «سرم هند»، بزرگترین شرکت تولید واکسن در سطح جهان قرار دارد.
پوناوالا در رده‌بندی جهانی فوربس با ۳۲.۴ میلیارد دلار، جایگاه ۴۶ را به خود اختصاص داده است.
یک هندی دیگر که ده مقام پایین تر از او ظاهر می شود. فیلیپ شانگوی است. پسر یک توزیع کننده دارو، در سال ۱۹۸۳، در سن ۲۸ سالگی، ۲۰۰ دلار از پدرش قرض کرد تا صنایع دارویی سان را تأسیس کند و داروهای روانپزشکی تولید کند. دارایی شانگوی ۱۸.۵ میلیارد برآورد شده است.

دومین مرد ثروتمند در بخش بهداشت، پزشک و سرمایدار آمریکایی، توماس فریست جونیور، بنیانگذار شرکت بیمارستانی آمریکا (HCA) به همراه پدرش است.

شرکت او دارای ۱۸۷ بیمارستان و تقریباً دو هزار مرکز مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده و بریتانیا است. او با دارایی ۲۱.۸ میلیارد دلار در رتبه ۷۶ در رتبه بندی کل میلیاردرها توسط فوربس قرار دارد.

در اروپا مهمترین “سرمایه داران” در بخش معامله بر سر سلامت، برادران آلمانی آندریاس و توماس اشترونگمن هستند. در سال ۱۹۸۶ این دو شرکت هگسال، تولیدکننده داروهای ژنریک را تأسیس کردند و در سال ۲۰۰۵ به قیمت حدود ۷ میلیارد دلار به شرکت دارویی نوارتیس فروختند. سه سال پس از فروش، آنها یک مرکز تحقیقاتی علوم اعصاب در فرانکفورت افتتاح کردند.
آنها از طریق شرکت سرمایه گذاری خود سانتو هلدینگ، مستقر در زوریخ، سوئیس، در شرکت های بیوتکنولوژی و داروسازی سرمایه گذاری می کنند. آنها همچنین یکی از سرمایه‌گذاران اصلی بایونتک بودند که با فایزر برای ساخت واکسن ضد کووید همکاری داشت.

دارایی این دو برادر بالغ بر ۲۰.۶ میلیارد دلار (هر کدام ۱۰.۳ میلیارد دلار) است و در رتبه ۱۸۰ فهرست میلیاردرهای فوربس قرار دارند.

اولین میلیاردر ایتالیایی بخش سلامت، سرجیو استواناتو، رئیس بازنشسته گروهی است که نام خانوادگی را یدک می کشد و از سال ۲۰۲۱ در فهرست بورس وال استریت قرار دارد.

این شرکت که در استان پادوآ مستقر است، با بسته بندی دارویی و پزشکی سر و کار دارد و بزرگترین تولید کننده بطری های شیشه ای و کارتریج های قلم انسولین در جهان است. ثروت خانواده استواناتو ۷.۶ میلیارد دلار است.

در میان میلیاردرهای ایتالیایی خدمات بهداشتی، نام اعضای خانواده آلئوتی، ماسیمیلیانا لندینی و سه فرزندش قرار دارد که در سال ۲۰۱۴ غول دارویی منارینی را از آلبرتو آلئوتی را به ارث بردند. این خانواده با دارایی ۷.۳ میلیارد دلاری، رتبه ۳۲۹ را در فهرست میلیاردرهای جهانی فوربس دارد.

بزرگترین میلیاردر ایتالیایی در این بخش، گوستاوو دنگری، رئیس شرکت DiaSorin است، یک بیوتکنولوژی که کیت‌هایی از معرف‌هایی مانند مواردی که برای مثال برای تامپون در طول همه‌گیری کووید استفاده می‌شود، تولید می‌کند.

دارایی های او رو به کاهش است: در ابتدای سال ۲۰۲۲ به ۵.۴ میلیارد دلار رسید، در حالی که در پایان سال ۳.۷ میلیارد دلار بود. اکنون دنگری با ۲.۸ میلیارد دارایی در رتبه ۱۱۱۰ در رتبه بندی فوربس قرار دارد.

در زیر رتبه‌بندی فوربس از ده میلیاردر برتر در بخش سلامت و جایگاه اسکروج‌های اروپایی و ایتالیایی که در معامله بر سر سلامتی ما ثروتمند می‌شوند، آورده شده است. همه ارقام به دلار است.

۱ | سیروس پوناوالا
کشور: هند
دارایی: ۳۲.۴ میلیارد

۲ | توماس فریست جونیور
کشور: ایالات متحده آمریکا
دارایی: ۲۱.۸ میلیارد

۳ | فیلیپ شانگوی
کشور: هند
دارایی: ۱۸.۵ میلیارد

۴ | لی زیتینگ
کشور: سنگاپور
دارایی: ۱۴ میلیارد

۵ | شو هوانگ
کشور: هنگ کنگ
دارایی: ۱۲.۳ میلیارد

۶ | کارل کوک
کشور: ایالات متحده آمریکا
دارایی: ۱۰.۴ میلیارد

۷ | چن بنگ
کشور: چین
دارایی: ۱۰.۳ میلیارد

۷ | آندریاس اشترونگمن
کشور: آلمان
دارایی: ۱۰.۳ میلیارد

۷ | توماس اشترونگمن
کشور: آلمان
دارایی: ۱۰.۳ میلیارد

۹ | ارنستو برتارلی
کشور: سوئیس
دارایی: ۹.۵ میلیارد

۲۰ آگوست ۲۰۲۳ – © امکان انتشار دوباره فقط با رضایت ویراستاران CONTROPIANO