عربستان از صدها تا هزاران پناهجو را قتلعام کرده است.

“انها مثل باران بر سر ما گلوله شلیک کردند”
کشتار جمعی مهاجران اتیوپیایی در مرز یمن و عربستان سعودی

نگهبانان مرزی عربستان سعودی دست کم صدها مهاجر و پناهجوی اتیوپیایی را که سعی در عبور از مرز یمن و عربستان بین مارس ۲۰۲۲ و ژوئن ۲۰۲۳ داشته اند، کشته اند. تحقیقات دیده بان حقوق بشر نشان می دهد که در زمان نوشتن این مقاله، همچنان قتل ها ادامه دارد. نگهبانان مرزی عربستان سعودی از سلاح های مرگبار استفاده کرده و از فاصله نزدیک به مردم از جمله زنان و کودکان شلیک کرده اند. این جنایات به عنوان بخشی از سیاست دولت عربستان سعودی برای کشتن مهاجران انجام شود، این قتل ها جنایت علیه بشریت است. در برخی موارد، نگهبانان مرزی سعودی ابتدا از بازماندگان پرسیدند که ترجیح می دهند در کدام قسمت از اندام از بدن آنها شلیک شود، قبل از اینکه از فاصله نزدیک به انها شلیک شود. نگهبانان مرزی عربستان سعودی همچنین به سوی مهاجرانی که به تازگی از بازداشت موقت سعودی ازاد شده بودند و سعی داشتند به یمن فرار کنند، سلاح های مرگبار شلیک کردند.

تخمین زده می شود که حدود ۷۵۰ هزار اتیوپیایی در عربستان سعودی زندگی و کار می کنند. در حالی که بسیاری از آنها به دلایل اقتصادی مهاجرت می کنند، تعدادی از آنها به دلیل نقض جدی حقوق بشر توسط دولت خود، از جمله در جریان درگیری های مسلحانه اخیر در شمال اتیوپی، فرار کرده اند. مهاجران اتیوپیایی برای دهه ها تلاش کرده اند مسیر مهاجرت خطرناک – شناخته شده به عنوان “مسیر شرقی” یا گاهی اوقات “مسیر یمن” – از شاخ آفریقا، در سراسر خلیج عدن، از طریق یمن و به عربستان سعودی. تخمین زده می شود که بیش از ۹۰ درصد از مهاجران در این مسیر اتیوپیایی هستند. این مسیر همچنین توسط مهاجران سومالی و اریتره و گاهی اوقات دیگر کشورهای شرق آفریقا استفاده می شود. در سال های اخیر، نسبت زنان و دختران مهاجر در مسیر شرقی افزایش یافته است.

گاردهای مرزی عربستان سعودی با مسلسل و خمپاره به سوی مهاجران اتیوپیایی‌ که سعی دارند از یمن وارد عربستان شوند، شلیک کرده‌اند و احتمالا صدها تن کشته شده‌اند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیده‌بان حقوق بشر با استناد به گزارش شاهدان عینی و تصاویر منتشر شده از اجساد مهاجران، اعلام کرد که آمار کشته شده‌ها می‌تواند حتی به هزاران تن هم برسد.

دیده‌بان حقوق بشر با ۳۸ مهاجر اتیوپیایی و ۴ خانواده که سعی داشتند در بین مارس ۲۰۲۲ و ژوئن ۲۰۲۳ از مرز عبور کنند، گفت‌وگو کرد و آن‌ها گفتند که گاردهای سعودی به سمت مهاجران شلیک کرده‌اند.

این گروه حقوق بشری بیش از ۳۵۰ ویدئو و عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را بین ۱۲ مه ۲۰۲۱ تا ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۳ بررسی کرده است. این گروه همچنین تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده بین فوریه ۲۰۲۲ و ژوئیه ۲۰۲۳ را تحلیل و بررسی کرده و طبق آن‌ها می‌گوید: «این تصاویر و ویدئوها مهاجران کشته و زخمی‌شده را در امتداد مرز و کمپ‌های مربوطه نشان می‌دهند. این تصاویر ثابت می‌کنند که چگونه مکان‌های دفن اجساد در نزدیکی اردوگاه‌های مهاجران و زیرساخت‌های امنیتی مرزی عربستان بزرگ‌تر شده است».

سازمان ملل سوالاتی را پیشتر از عربستان سعودی در خصوص شلیک نیروهایش به سمت مهاجران اتیوپیایی‌ در مرز با یمن مطرح کرده بود.
مقامات سعودی به درخواست‌های آسوشیتدپرس جهت اظهار نظر پاسخ ندادند اما پیشتر این موضوع را که نیروهایش، مهاجران را می‌کشند، رد کرده‌اند.
در نامه‌ای که هیئت عربستان سعودی در ماه مارس به سازمان ملل در ژنو ارسال کرد، آمده است: عربستان ادعاهایی مبنی بر انجام هرگونه «کشتار سیستماتیک» در مرز را قویا رد می‌کند.