صدای جنوب را تقویت کنیدکوبا: رئیس جمهور تور آفریقا را در آنگولا آغاز کرد. شرکت در اجلاس سران بریکس

فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهمیگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، روز یکشنبه سفری بیش از یک هفته ای به آفریقا را آغاز کرد. اولین مقصد او آنگولا است، جایی که همتای خود ژائو لورنسو بعدازظهر در لوآندا از او استقبال کرد. بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه در هاوانا تا ۲۸ آگوست قرار است رئیس دولت و دولت کوبا علاوه بر آنگولا از نامیبیا و موزامبیک نیز دیدن کند. دیاز کانل همچنین می خواهد در نشست سه روزه کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) که روز سه شنبه در ژوهانسبورگ آغاز می شود، شرکت کند.

برنامه سفر به آنگولا شامل امضای چند موافقتنامه همکاری دوجانبه توسط سران دو کشور و سخنرانی در جمع نمایندگان مجلس ملی است. دیاز کانل قبل از رفتنش تاکید کرد: “ما ملت های خواهری هستیم که با آنها سابقه همبستگی خستگی ناپذیری داریم.”او یادآور شد که جمهوری سوسیالیستی جزیره از مبارزات آنگولا برای استقلال و علیه رژیم نژادپرست آپارتاید حمایت کرده است.

همانطور که روزنامه ژورنال دی آنگولا روز یکشنبه به صورت آنلاین گزارش داد، آنگولا و کوبا می خواهند همکاری های خود را در زمینه های آموزش عالی، علم، فناوری و نوآوری، امور مالی، بهداشت، عدالت، ساخت و ساز، تامین انرژی، جوانان و ورزش گسترش دهند. علاوه بر این، برنامه های عملی که در ماه آوریل برای سرمایه گذاری مشترک مستقیم خارجی در هر دو کشور توافق شده بود، باید به روز شود. هدف آن تعمیق روابط تجاری تحت نظارت مستقیم آژانس سرمایه گذاری خصوصی و توسعه صادرات آنگولا (Aipex) و مرکز توسعه تجارت و سرمایه گذاری خارجی (Pro Cuba) است.

اگرچه سومین اقتصاد بزرگ در منطقه جنوب صحرا، پس از آفریقای جنوبی و نیجریه، مواد خامی مانند الماس و نفت صادر می کند، اما مجبور است محصولات زیادی را از خارج وارد کند. پس از استقلال از پرتغال، کوبا جزو اولین کشورهایی بود که با جمهوری جوان آنگولا رابطه برقرار کرد. شراکت بین دو کشور با قرارداد همکاری که در فوریه ۱۹۷۶ امضا شد آغاز شد. به گزارش خبرگزاری اسپانیایی افه، بیش از ۸۰۰ متخصص مراقبت های بهداشتی کوبایی و ۱۱۳۷ کارمند آموزشی در حال حاضر در آنگولا مشغول به کار هستند، در حالی که ۲۱۸۰ جوان آنگولایی در این جزیره تحصیل می کنند و ۷۷۹۵ متخصص قبلاً فارغ التحصیل شده اند.

دیاز کانل پس از اقامت دو روزه خود در لواندا، در آفریقای جنوبی انتظار او را خواهند کشید. پرنسا لاتینا در آخر هفته اشاره کرد که کوبا برای اولین بار در نشست بریکس در آنجا شرکت خواهد کرد. دیاز کانل اعلام کرد که به عنوان نماینده “گروه ۷۷ و چین” که هاوانا در حال حاضر ریاست آن را بر عهده دارد، “برای تقویت هماهنگی موثر بین این دو مکانیسم به منظور دفاع از ادعاهای جنوب جهانی تلاش خواهد کرد.”

«گروه ۷۷» (G77) با ۱۳۴ عضو، بزرگ‌ترین انجمن دولت‌ها در سازمان ملل است. یکی از اهداف گروه ۷۷ تقویت همکاری های جنوب و جایگاه کشورهای در حال توسعه است. در تاریخ ۲۲ الی ۲۴ اوت در ژوهانسبورگ با شعار “بریکس و آفریقا: مشارکت برای رشد متقابل شتابان، توسعه پایدار و چندجانبه گرایی فراگیر” برنامه ریزی شده
نشست دیاز-کانل احتمالاً با پیشنهاد وی درها را باز خواهد کرد. اتحاد بریکس از اقتصادهای نوظهور که از سال ۲۰۰۹ وجود دارد و با موفقیت با غرب رقابت می کند، در حال برنامه ریزی برای گسترش است.

۳۴ کشور در حال حاضر حضور خود را در ژوهانسبورگ تایید کرده اند. قرار است علاوه بر تعدادی دیگر از سران کشورها و دولت ها، روسای جمهور برزیل، چین و آفریقای جنوبی نیز در این مراسم حضور داشته باشند. نارندرا مودی از هند حضور خود را لغو کرد. روسیه توسط سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه نمایندگی خواهد شد، در حالی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین قصد دارد از طریق ویدئو کنفرانس شرکت کند.