۸.۹ میلیون نفر در مکزیک بر فقر غلبه کردند.نوشته سونیا گرث
آمریکا ۲۱


در مکزیک، ۸.۹ میلیون نفر بین سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ از فقر خارج شده اند. این را شورای ملی ارزیابی سیاست اجتماعی (Coneval) اعلام کرد. ارزیابی این شورا بر اساس یک نظرسنجی اجتماعی توسط موسسه ملی آمار است. بر این اساس، در سال ۲۰۲۲، ۴۶.۸ میلیون مکزیکی، یعنی حدود ۳۶ درصد از جمعیت، همچنان زیر خط فقر خواهند ماند. در سال ۲۰۲۰، ۵۵.۷ میلیون نفر، تقریباً ۴۴ درصد از جمعیت، زیر خط فقر بودند.

خوزه نابور کروز، رئیس Coneval این کاهش را به حمایت دولت چپگرا از برنامه های اجتماعی شهرداری، ایالتی و فدرال نسبت داد. علاوه بر این، افزایش حداقل دستمزد توسط دولت چپگرای اوبرادو تأثیر زیادی داشت. با این حال، هنوز چالش های عمده ای مانند دسترسی بهتر به خدمات بهداشتی برای عموم مردم وجود دارد. به گفته شورا، این وضعیت بدتر شده است. حدود ۳۹ درصد از جمعیت مکزیک در سال ۲۰۲۲ تحت تأثیر کمبود خدمات بهداشتی قرار گرفتند. دو سال قبل از آن تعداد آنها فقط حدود ۲۸ درصد بود. به گفته Coneval، این به اصلاح سیستم بهداشتی مکزیک مربوط می شود.
Coneval این نظرسنجی درباره فقر بر اساس عوامل مختلف، نه تنها عوامل اقتصادی، انجام گرفته. یک فرد فقیر در نظر گرفته می شود اگر حداقل یک نقطه ضعف اجتماعی داشته باشد. دسترسی به آموزش، بهداشت، تامین اجتماعی، مسکن کافی، دسترسی به خدمات اساسی و امکان رژیم غذایی سالم به عنوان چنین در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، آمار و ارقام درآمد نیز جمع آوری می شود. خط فقر از مجموع سبد کالاهای سرانه در هر ماه محاسبه می شود. این معادل ۲۲۳ یورو در ماه برای یک نفر در مناطق شهری و ۱۵۹ یورو در ماه برای مناطق روستایی است.

Coneval بسته به تأثیر عوامل، بین فقر متوسط و شدید تمایز قائل می شود. ۳۷.۷ میلیون مکزیکی در فقر متوسط و ۹.۱ میلیون نفر (حدود هفت درصد از جمعیت) در فقر شدید زندگی می کردند.

رئیس جمهور مکزیک آندرس مانوئل لوپز اوبرادور (آملو) از بهبود این اعداد بسیار راضی بود و وعده انتخاباتی خود را ” رفاه برای همه، اما اول برای فقرا” را یادآور کرد. او در نشست خبری روزانه خود گفت که هدف هر دولتی باید کاهش فقر باشد. بنابراین، در مقایسه با سه دولت قبلی، اعداد بسیار خوب و امید بخشی ارائه شده است.

با این حال، این کشور همچنان با مشکلات بزرگی مواجه است. تورم به ویژه خانوارهای فقیر را تحت تأثیر قرار می دهد. این موضوع توسط کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب (Cepal) اشاره شده است. قیمت سبد خرید به طور پیوسته افزایش یافت. طبق گزارش Cepal که از داده‌های متفاوتی نسبت به Coneval برای محاسبات خود استفاده می‌کند، مکزیک پس از هندوراس، گواتمالا، نیکاراگوئه و کلمبیا رتبه پنجم بالاترین سطح فقر را در آمریکای لاتین دارد.