واکنش مردم نیجر به دخالت خارجی!

هزاران هزار نفر آماده پیوستن به ارتش: نیجر نسبت به مداخله نظامی اکوواس هشدار می دهد


سران کشورهای مالی، بورکینافاسو و نیجر در پایتخت نیجریه برای توسعه استراتژی دفاعی در برابر تهاجم احتمالی اکوواس به نیجر ملاقات کردند.

رئیس جدید دولت در نیجر، ژنرال چیانی، از مرحله انتقالی در این کشور غرب آفریقا خبر داد که بیش از سه سال طول نخواهد کشید. ژنرال روز شنبه در سخنرانی خود تاکید کرد: هدف ما به دست گرفتن قدرت نیست. او از یک “گفتگوی ملی” ۳۰ روزه برای کار کردن “پیشنهادهای مشخص” خبر داد که باید اساس قانون اساسی جدید را ایجاد کند.

با این حال، چیانی در یک سخنرانی تلویزیونی تهدید کرد که در صورت مداخله خارجی در امور داخلی ما اینکار عواقبی خواهد داشت: “اگر حمله ای به ما انجام شود، آن طور که به نظر می رسد برخی فکر می کنند، پیاده روی در پارک نخواهد بود.” ژنرال ارشد با این اظهارات به تهدید سازمان اکوواس طرفدار غرب اشاره کرد که قبلاً اعلام کرده بود که یک نیروی مداخله ای آماده استقرار در نیجر است.

ستادهای نظامی مالی، بورکینافاسو و نیجر پیش از این در نیامی پایتخت نیجر با یکدیگر دیدار کرده بودند. تلویزیون دولتی نیجر گفت که نیجر، همراه با کشورهای همسایه مالی و بورکینافاسو، یک استراتژی دفاعی با “اقدامات مشخص” در پاسخ به تهاجم احتمالی در صورت تصمیم اکوواس برای “گسترش جنگ” ایجاد کرده است. گفته می شود مالی و بورکینافاسو روز جمعه به نشانه همبستگی جت های جنگنده خود را ارسال کرده اند.

کسوم کولیبالی، وزیر دفاع بورکینافاسو، روز شنبه پس از نشست نمایندگان سه ایالت در نیامی، پایتخت نیجر، گفت: ما برای حمله آماده هستیم. مانند نیجر، مالی و بورکینافاسو پس از وقوع کودتاهای میهنی در این کشورها توسط ارتش اداره می شوند. بنا بر گزارش ها، هزاران مرد جوان روز شنبه در استادیوم فوتبال نیامی صف کشیدند تا به ارتش بپیوندند.

در همان روز، یک هیئت اکوواس وارد نیامی شد و از جمله از محمد بازوم رئیس جمهور زندانی دیدار کرد. از محافل اکوواس به گوش میرسد که حال او خوب است.

یک مقام که در مذاکرات بین شورای نظامی جدید نیجر و یک هیئت اکوواس حضور داشت، گفت که در نشست روز شنبه نتیجه کمی به دست آمد.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، روز یکشنبه به آسوشیتدپرس گفت: مذاکرات که حدود دو ساعت با هدف یافتن یک راه حل صلح امیز برای بحران رو به وخامت در کشور به طول انجامید، نتایج کمی به همراه داشته است و گام های بعدی مشخص نیست.

او گفت: “شورشیان در نیجر به دلیل تحریم های منطقه ای تحت فشار هستند، زیرا آنها از بازگرداندن رئیس جمهور این کشور، محمد بازوم، که حدود یک ماه پیش برکنار شد سرباز میزنند و همچنین نگران حملات فرانسه هستند.”

این تحولات پس از ورود هیئتی از جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) به نیامی پایتخت نیجر در روز شنبه برای گفتگو با شورای نظامی حاکم و دیدار با محمد بازوم، رئیس جمهور بازداشت شده، صورت گرفت. این نخستین بار است که عبدالرحمان چیانی، رئیس شورای نظامی، پس از رد تلاشهای قبلی با این هیئت دیدار میکند.

مذاکرات روز شنبه همچنین آخرین اقدام دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای حل مسالمت آمیز بحران بود. این مذاکرات پس از آن صورت گرفت که هفته گذشته اعلام شد ۱۱ کشور از ۱۵ کشور عضو اکواس با مداخله نظامی در صورت عدم بازگشت بازوم به قدرت موافقت کرده اند.

عبدالفتاح موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت اکواس روز شنبه گفت که شورای نظامی نیجر به رهبری ژنرال عبدالرحمان چیانی با برگزاری مذاکرات با این گروه موافقت کرده است.

موسی اذعان کرد که تحولات جدید با استقبال از یک نشست بین المللی در روز شنبه خوش بینی را افزایش می دهد، اما “اکوواس تا زمانی که رئیس جمهور محمد بازوم به پست خود بازگردانده نشود و اطمینان حاصل شود که همه مذاکرات منجر به بازگرداندن نظم قانون اساسی شود، تسلیم نخواهد شد.”

وی گفت: “اگر ما درک کنیم که مذاکرات به هیچ نتیجه ای نمی رسد، می توانم به شما اطمینان دهم که ما در گفتگوی بی فایده شرکت نخواهیم کرد” و افزود: “اگر ما نتوانیم به آن دست یابیم، آخرین گزینه گزینه نظامی خواهد بود.”
کارشناسان سیاسی و نظامی معتقدند که سازمان اکوواس از هیچ مجوز قانونی برای دخالت در امور داخلی یک کشور دیگر آفریقایی را برخوردار نیست، چرا که این دخالت نظامی نه در سازمان ملل متحد و نه در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است.
دخالت نظامی سازمان اکوواس معادل تجاوز نظامی به یک کشور خارجی است.