انتخابات اکوادور در میان فضای خشونتترجمه مجله هفته

اکوادور در حال آماده شدن برای انتخاب جانشین رئیس جمهور گیلرمو لاسو در میان مبارزات انتخاباتی است که با خشونت و ناامنی مواجه است.

انتخابات در اکوادور در میان موجی از خشونت و ناامنی برگزار خواهد شد، خشونتی که به قیمت مرگ فرناندو ویلاویسنسیو، نامزد ریاست جمهوری، تمام شد.

بیش از ۱۳ میلیون اکوادوری برای شرکت در انتخابات عمومی برای انتخاب رئیس جمهور جدید، معاون رئیس جمهور و اعضای مجلس در میان فضای خشونت و ناامنی در سراسر این کشور آمریکای جنوبی فراخوانده شده اند.

به گفته شورای ملی انتخابات، روند انتخابات در ساعت ۷ صبح (به وقت محلی) با افتتاح ۴۳۹۰ مرکز رای گیری در سراسر کشور آغاز خواهد شد.
روز انتخابات تا ساعت ۵ بعدازظهر ادامه خواهد داشت، زمانی که مراکز رای گیری بسته می شوند و شمارش آرا آغاز می شود.

رای دهندگان باید بین هشت نامزد که خود را برای مقام ریاست جمهوری اکوادور نامزد کرده‌اند انتخاب کنند، از جمله لوئیزا گونزالس، از جنبش انقلاب شهروندی، معاون سابق رئیس جمهور اتو سوننهولزنر، از اقدام مشترک، جان تاپیک از ائتلاف برای کشوری بدون ترس، دانیالنوبوآ، از اقدام ملی دموکراتیک، یاکو پرز، از اتحاد البته که میتوانیم، خاویر هرواس، از جنبش نوسازی کامل (رتو)؛ روزنامه نگار کریستین زوریتا، که جایگزین فرناندو ویلاوینسسیو به قتل رسیده شد، و بولیوار آرمیجوس، از گروه آمیگو، یکی را انتخاب کنند.

علاوه بر انتخاب رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور بعدی، اکوادور باید به ۱۳۷ نماینده یا قانونگذار مجلس ملی رای دهد که دوره چهار ساله فعلی برنامه ریزی شده تا ماه مه ۲۰۲۵ را تکمیل خواهند کرد.این دوره تنها ۲ ساله خواهد بود.

انتخابات در اکوادور در میان بزرگترین موج ناامنی در کشور برگزار خواهد شد که به قیمت مرگ نامزد ریاست جمهوری فرناندو ویلاویسنسیو تمام شد او در ۹ اوت، زمانی که او قصد داشت یک رویداد مبارزات انتخاباتی در کیتو را ترک کند ترور شد.
پس از ترور نامزد ریاست جمهوری، بقیه نامزدها کمپین های خود را بر مبارزه با جرم و جرایم سازمان یافته، که نگرانی اصلی شهروندان است متمرکز کردند.
این انتخابات همچنین در بحبوحه وضعیت اضطراری که توسط دولت برای مقابله با خشونت و با حدود ۱۰۰ هزار پلیس و ارتش در خیابان ها و مراکز رای گیری برگزار می شود.
با وجود استقرار وسیع نیروهای نظامی، در ساعات گذشته رویدادهای خشونت آمیزی رخ داد که آرامش روند انتخابات در اکوادور را زیر سوال برد.
در سال ۲۰۲۲ خشونت و ناامنی در اکوادور با ۲۶ قتل به ازای هر صد هزار شهروند رکورد زد که تقریباً دو برابر سال قبل است.