مالی و بورکینافاسو به نیجر جنگنده و تسلیحات ارسال کردند!در حمایت از ارتش نیجر مالی و بورکینافاسو جت های جنگنده و هلیکوپترهای تهاجمی می فرستند.

ترجمه مجله هفته

رؤسای ستاد مالی، نیجر و بورکینافاسو تصمیم گرفتند جلسه ای را برای بحث در مورد راه های مقابله با هرگونه مداخله نظامی اکواس در نیجر برگزار کنند، پس از آنکه فرماندهان ارتش کشورهای غرب آفریقا اکواس مذاکرات دو روزه را در اکرا، پایتخت غنا به پایان رساندند و در طی ان “جزئیات مداخله نظامی احتمالی در نیجر” را مورد بحث قرار دادند.
یک منبع نظامی در نیجر صبح امروز از ورود جت های جنگنده و هلیکوپترهای تهاجمی از مالی و بورکینافاسو برای حمایت از نیروهای مسلح در نیجر در مواجهه با مداخله نظامی احتمالی اکواس خبر داد.

داده های ردیابی پرواز همچنین نشان داد که تعدادی از هواپیماها، از جمله هواپیماهای باری نظامی C130-Hercules، از فرودگاه باماکو در مالی بلند شدند.
در همین حال، رؤسای ستاد مالی، نیجر و بورکینافاسو تصمیم گرفتند جلسه ای را برای بحث در مورد راه های مقابله با هرگونه مداخله نظامی اکواس در نیجر برگزار کنند.
این نشست پس از آن برگزار می شود که فرماندهان نظامی غرب آفریقا مذاکرات دو روزه در اکرا، پایتخت غنا را به پایان رساندند و در طی آن در مورد “جزئیات مداخله نظامی احتمالی در نیجر، اگر دیپلماسی نتواند رژیم سابق را بازگرداند” بحث کردند.

عبدالفتاح موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت اکواس، در آغاز این نشست ها گفت: “استفاده از زور آخرین راه حل است، اما اگر تمام راه حل های دیگر شکست بخورد، نیروهای غرب آفریقا … او گفت: “با تمام ابزارهای موجود، نظم قانون اساسی باید به کشور (نیجر) بازگردانده شود.”

او گفت: “اکثر ۱۵ کشور عضو اکواس آماده شرکت در نیروی آماده به کار هستند که می تواند در نیجر مداخله کند، به استثنای مالی، بورکینافاسو و گینه، که همه آنها تحت حکومت نظامی هستند، و همچنین ایالت کوچک کیپ ورد.”

ساکنان نیامی، پایتخت نیجر روز چهارشنبه خواستار استخدام گسترده داوطلبان برای کمک به ارتش این کشور در مواجهه با تهدیدات رو به رشد جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) شدند که اعلام کرده است ممکن است از گزینه نظامی برای بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهور برکنار شده استفاده کند.

علی محمد لامین زین، نخست وزیر جدید نیجر به نیویورک تایمز گفت: «ژنرال هایی که محمد بازوم را در ۲۶ ژوئیه برکنار کردند، به او آسیب نخواهند رساند.»
زین در مصاحبه ای با روزنامه داکار درباره سرنوشت رئیس جمهور برکنار شده بازوم گفت: “هیچ اتفاقی برای او نخواهد افتاد، زیرا ما سنت خشونت را در نیجر نداریم.”
نیویورک تایمز پیش از این ادعا کرده بود که رهبران شورای نظامی آب و برق خانه بازوم را که از زمان استشهادی در آنجا بازداشت شده بود، قطع کردند و تهدید کردند که اگر کشورهای آفریقایی برای بازگرداندن او به قدرت به مداخله نظامی متوسل شوند، او را خواهند کشت.

یک مقام اروپایی گفت که پائولا تینوبو، رئیس جمهور نیجریه در مورد “پیامدهای جدی” اگر سلامت بازوم بخطر بیفتند، هشدار داده است. در نیویورک، روزنامه نگاران از استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، در مورد سلامت بازوم و اینکه آیا او هنوز زنده است، پرسیدند و او تایید کرد که «بله، تا آنجا که ما می دانیم، ما هیچ نشانه ای از زنده نبودن او نداریم. تا جایی که من میدانم او زنده است.»

نیویورک تایمز از علی لمین زین که در ۷ آگوست به عنوان نخست وزیر نیجر منصوب شد، درباره سرنوشت ۱۱۰۰ سرباز آمریکایی و ۱۵۰۰ سرباز فرانسوی که هم اکنون در نیجر در پایگاه های نظامی ایالات متحده و فرانسه هستند، سوال کرد.

این اقتصاددان آموزش دیده در فرانسه که در دولت های قبلی نیجریه به عنوان وزیر دارایی خدمت می کرد، با ستایش از «موضع بسیار معقول کاخ سفید» در تلاش برای حل بحران از طریق دیپلماسی، گفت: «زمان بررسی این گونه مشارکت های نظامی فرا خواهد رسید».

افسران ارتش در ۲۶ ژوئیه، رئیس جمهور محمد بازوم را برکنار کردند، به دلیل اتهامات فساد و بی تفاوتی، با رد درخواست های سازمان ملل، کشورهای غربی، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) و دیگران برای بازگرداندن او به سمت خود. اکواس با صدور دستور تشکیل یک نیروی ذخیره پاسخ داد.