حمله تلافی‌جویانه؟حمله تلافی‌جویانه؟ حمله موشکی به کنفرانس اپراتورهای پهپاد در چرنیهیو


بر اساس گزارش ها، ارتش روسیه روز شنبه برای حمله به کنفرانس متخصصان پهپادهای نظامی در چرنیهیو اوکراین از یک موشک استفاده کرد. به گفته منابع اوکراینی، تعدادی کشته و زخمی شدند. کارشناسان احتمال میدهند، این حمله موشکی حمله تلافی جویانه بخاطر حملات پهپادهای اوکراینی به مسکو بوده است.

منابع در محافل نظامی در مسکو بعد از ظهر تایید کردند که روسیه روز شنبه به چرنیهف در شمال اوکراین حمله موشکی کرد. این محل ملاقات متخصصان پهپادهای رزمی ارتش اوکراین بود. یک منبع آگاه به خبرگزاری ریانووستی گفت. “در چرنیهف محل ملاقات پرسنل AFU در سطح فرماندهی مورد اصابت موشک روسی قرار گرفت. این رویداد با رعایت اقدامات مخفیانه انجام شد. حمله در یک مرکز مورد استفاده توسط نظامیان اوکراینی رخ داد.”

او یک تصویر از دعوت نامه را در اختیار ریا نووستی قرار داد که نشان می دهد این رویداد به عنوان جشنواره هواپیماهای بدون سرنشین “Wild Birds Demo Day” اعلام شده است. سازمان دهندگان توصیه کردند که شرکت کنندگان لباس نظامی نپوشند. یک تصویر از پستی بسته توصیه های مشارکت را نشان می دهد:
«ما از شما میخواهیم که با لباس های غیرنظامی به این مراسم بیایید. در صورت امکان، یونیفرم نظامی نپوشید تا از شناسایی این رویداد به عنوان یک رویداد نظامی جلوگیری شود.»

همچنین در این دعوتنامه آمده است که این رویداد پشت درهای بسته برگزار می شود و اطلاعات حساس (تحولات نظامی) برای توان دفاعی کشور ارائه می شود و اکثر شرکت کنندگان افراد فعال خواهند بود. پرسنل نظامی هستند سازمان دهندگان هشدار دادند که به این ترتیب، تنها با رضایت شفاهی قبلی می توان از آنها فیلم یا عکس گرفت.

از اوایل ماه مه، مسکو پایتخت روسیه بارها مورد هدف حملات پهپادهای اوکراینی قرار گرفته است که بر اساس اطلاعات موجود، این پهپادها از منطقه چرنیهیو که مستقیماً با روسیه هم مرز است، بلند می شوند. ناظران گمان می‌کنند که حمله موشکی امروز در تلافی حملات به مسکو بوده و هدف از آن محدود کردن توانایی اوکراین برای انجام حملات پهپادی بیشتر به روسیه بوده است.

در حال حاضر، هفت نفر در حمله امروز به چرنیهیو کشته شدند و گفته می شود که تعداد زیادی زخمی شدند. یک منبع روسی OSINT می گوید ۵۴ نفر کشته شدند که سه نفر از آنها غیرنظامی بودند. فیلم‌های ویدئویی از شهر یک مرکز فرهنگی به سبک شوروی آسیب‌دیده و خودروهای آسیب‌دیده در آن نزدیکی را نشان می‌دهد. گزارش‌های رسانه‌های غربی و اوکراینی این واقعیت را پنهان می‌کنند که نشستی از متخصصان پهپاد در ساختمان مورد اصابت قرار گرفته است.